içinde ,

Ekonomide Bu Hafta,Kriptoda Etkili Olabilecek Haberler !

Altın fiyatları

Altın fiyatları Pazartesi günü, güçlenen doların sürüklediği düşüşle geriledi. Bu sırada, yatırımcılar önemli ABD enflasyon verileri ve FED’in bu hafta açıklayacağı faiz artırım kararına hazırlanıyor. Spot altın, yüzde 0,5 düşüşle ons başına 1.786,95 dolara geriledi. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,7 düşüşle 1.798,40 dolardan işlem gördü. Dolar endeksi yüzde 0.3 yükseldi.Daha güçlü bir dolar, denizaşırı alıcılar için dolar fiyatlı külçeyi daha pahalı hale getiriyor.

City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, “ABD enflasyonu ve Fed toplantısıyla birlikte piyasalar için büyük bir hafta… Yatırımcılar olayları önceden yönetme konusunda temkinli hale geldikçe daha düşük volatilite seviyeleri ve kararsız fiyat hareketleri göreceğiz” dedi. Salı günü açıklanacak ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri ve Fed’in 13-14 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği 2022 yılı son toplantısı yatırımcılar tarafından merakla izlenecek.

ECB ve BoE’nin faiz kararı da açıklanacak

Traderlar, Fed’in 50 baz puanlık bir faiz artışı olasılığını %93 olarak fiyatlıyor. Simpson, “Altın, daha yumuşak bir TÜFE olursa fayda sağlayabilir, çünkü bu daha az agresif bir Fed’in umutlarını artıracaktır… Daha yavaş (oran artışı) bir yörünge altının yararına olmalı ve onu 1.824 dolara doğru yönlendirmelidir” diye ekledi. Daha düşük oranlar, getiri sağlamayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini azalttığı için altının cazibesini artırma eğilimindedir.

ABD üretici fiyatları, hizmet maliyetlerindeki sıçrama nedeniyle Kasım ayında beklenenden biraz daha fazla arttı, yıllık enflasyonun 1-1/2 yılın en küçük artışını kaydetmesiyle bu eğilim ılımlı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Pazar günü yaptığı açıklamada, 2023’te ABD enflasyonunda önemli bir düşüş olacağını tahmin etti. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika yapıcıların enflasyonla mücadelesini sürdürürken bu hafta faiz artırımlarını açıklayacak.

Commerzbank’tan altın yorumu

Altının bu hafta etkileneceği şeyler konusunda Commerzbank’tan da yorum geldi. Commerzbank ekonomistlerinin raporuna göre, ABD enflasyon verileri ve/veya Fed ve ECB önümüzdeki hafta Altın piyasasına yeni bir ivme kazandırabilir. Commerzbank’ın paylaştığı bir notta aşağıdaki ifadeler yer aldı:

İlk olarak, ABD enflasyon verileri yayınlanacak – piyasanın öngördüğünden daha ılımlı çıkabilirler. Bunun ertesi gün Fed’in faiz kararı üzerinde herhangi bir etkisi olmasa da, basın toplantısında alınan tonu etkileyebilir. Piyasa, faiz artırım döngüsüne ilişkin beklentilerini geri çekerse, bu altına canlılık kazandırabilir.

Kripto paralar nasıl etkilenir?

Peki, bu durum kripto paraları nasıl etkiler? Daha önceki FED faiz kararları, genel piyasayı etkilediğinden Bitcoin ve altcoin’lerin fiyatında da değişime neden oluyordu. Genellikle faizin artması kullanıcıların riskli varlıklardan çıkmasına neden oluyor. Faizin azalması ise daha rahat bir ekonomik harekete işaret ediyor. Mevcut durumda çok sert yükseliş veya düşüş oranlarının gözlemlenmeyeceği düşünülmekte. Bu nedenle kararın piyasaya çok büyük bir etkisi de olmayabilir. 13-14 Aralık’taki FED toplantısına dair gelişmeleri öğrenmek için bizi takip etmeyi unutmayın!

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

WAVES COİN ANLIK FİYAT

Türkiye’deki yatırımcıların yakından takip ettiği bilinen Waves’in Luna Benzemesi..

OYUNCAK KAKTÜS PNG

DANS EDEN KAKTÜS IŞIKLI OYUNCAK SESE DUYARLI KAKTÜS İNCELEME