içinde

El Salvador, Bitcoin (BTC) Kullanmaktan Şad Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, Bitcoin’in (BTC) yasal para ünitesi olarak kullanılmasının yararlı olduğunu söyledi. El Salvador’da 2021 yılının Eylül ayında BTC, yasal para ünitesi olarak kabul görmüştü. Önder kripto para ünitesini yasallaştıran birinci ülke olan El Salvador’un kripto iktisadında işler yolunda gidiyor.

Bitcoin, El Salvador’un Nüfusuna da Katkıda Bulunuyor

Bitcoin’in yüzde 50 üzerinde yaşadığı büyük düşüşe karşın El Salvador’da sistem olağan bir biçimde işliyor.

Geçen yılın Eylül ayından, bugüne kadar toplam 103,9 milyon dolar kıymetinde 2,301 BTC satın alan El Salvador, tenkitlere karşın BTC kullanmakta ısrarcı. Ülke, Ocak ayında Milletlerarası Para Fonu’nun (IMF) yaptığı “Bitcoin’i yasal para ünitesinden çıkarın” davetini görmezden geliyor.

Temmuz başı itibariyle El Salvador’un elindeki Bitcoin’lerin kıymeti yüzde 55’in üzerinde bir düşüşle 46,6 milyon dolara gerilemişti. Kripto piyasalarındaki son artışla birlikte bu sayı 55.3 milyon dolara yükseldi.

Alejandro Zelaya, Çarşamba günü Bloomberg ile yaptığı röportajda, Bitcoin’in benimsenmesinin El Salvador’un bankasız nüfusu için yararlı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bitcoin, yatırımları çekiyor. Taban kazandı ve önümüzdeki yıllarda da var olmaya devam edecek bir fenomen haline geldi. Beşerler evvelki yıllarda web siteleri ve dijital iş üzere şeylerden nasıl korktuklarını gösterdi ama vakit içinde teknolojinin gerçekliğe nasıl ayak uydurduğu görüldü”

El Salvador, bu yılın başlarında 1 milyar dolarlık bir BTC tahvili çıkarmayı planlamıştı, fakat olumsuz piyasa şartları nedeniyle ertelendi. Zelaya, şartlar düzeldiğinde hükümetin bunu tekrar gözden geçireceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Cardano’nun Vasil Hard Fork’unda Gecikme Yaşanıyor Webilginç Kripto Para Haber

Arbitrum, Nitro Yükseltmesini Test Ediyor Webilginç Kripto Para Haber