içinde

Endişelere rağmen, NFT çılgınlığı modaya ve eğlenceye yayılmaya başladı

Uzmanlar, NFT pazarının bu yıl kıyafetler ve hayran ürünleri tarafınca yönlendirilen yeni zirvelere ulaşacağını söylüyor
Sanat endüstrisini ilk defa çılgına çeviren yenilmez token piyasasının, blockchain teknolojisini kullanarak yeni para kazanmaya yönelik hızla artan ilginin ortasında, moda ve eğlence yaşamına derin bir dalış yapması bekleniyor.

NFT’ler, sıklıkla müzik yada sanat olmak suretiyle fizyolojik veya dijital varlıkların dijital belirteçleridir. Blok zinciri vesilesiyle, her NFT bir kimlik numarası veya bir sanatçının yada yaratıcının imzası ile doğrulanabilir. Böylece bir alıcı, türünün tek örneği olan bir şey üzerinde iyelik sahibi olabilir.

İlk başta, blockchain destekli dijital varlıklar sanat yaşamına girdi. Büyük parayla sarsılan NFT ateşi, moda ve eğlence gibi öteki sektörlere de sıçradı.

Küresel kıyafet devi Nike, “CryptoKick” isminde bir NFT platformunu başlatmak için şimdiden patent başvurusunda bulunmuş oldu. Bir tüketici bir çift ayakkabı satın aldığında, CryptoKick platformu vasıtasıyla bu ayakkabıların dijital bir temsili oluşturulabilir.

“Platformu kullanarak tüketiciler, gerçek dünyadaki bir çift ayakkabıyı ve bunların dijital bir versiyonunu sahtecilik endişesi olmadan güvenle satabilirler. Dongguk Üniversitesi Blockchain Araştırma Merkezi başkanı Park Sung-joon, bir bakıma NFT spor pabuç, özgün spor ayakkabı olduklarını kanıtlayan bir orijinallik sertifikası rolü görüyor” dedi.

Nike’a bakılırsa CryptoKick, müşterilerin kendi özelleştirilmiş somut ayakkabılarını yaratmak için iki dijital ayakkabının tasarımlarını karıştırıp eşleştirmelerine de imkan tanıyor.
Ağustos ayında Burberry, NFT koleksiyonunu Mythical Games’in Blankos Block Party blok zinciri oyununda yayınladı. Burberry’nin monogramının her yerine kazındığı bir köpekbalığı karakteri olan “Sharky B”nin 750 NFT’tepsi 30 saniye içinde sattı. NFT’nin başlarda 300$ olan fiyatı, oyun pazarında oyuncular içinde 1.000$’ın üstünde bir fiyata satıldı.

Ayrıca Louis Vuitton’un ana firması LVMH, Prada ve Cartier, ürünleri için dijital bir orijinallik kanıtı yayınlamak suretiyle Aura Blockchain Konsorsiyumu’nu oluşturmak üzere güçlerini birleştirdi.

Konsorsiyum, ürünün yaşam döngüsü hakkında da ayrıntılı malumat sağlayacaktır.

“Bir ürünün kullanım ömrünü paylaşmak, müşterileri güvence dibine almanın akıllı bir yolu olacaktır. Lüks moda markalarının NFT platformu, aynı kıyafeti veya ayakkabıyı giymekten sıkılan müşterilere telefon bildirimleri gönderebiliyor. Yeni ürün grupları önermek, onları markaların fiziksel mağazalarını ziyaret etmeye teşvik edebilir,” dedi Park.

Pazarın içindekiler, NFT pazarındaki bir sonraki sıcak trendlerden birinin “meta-alışveriş” şeklinde göründüğünü söylüyorlar, sadece metaverse’de var olacak NFT moda ürünlerini satmak ve satın almak, kullanıcıların gerçek zamanlı olarak avatarlarla etkileşime girmesine izin veren sanal topluluklar.

Son zamanlarda, Koreli moda teknolojisi başlangıcı Oscar Futurera, NFT meta-moda platformu OFOTD’yi açtı ve K-pop yıldızı Lee Hyo-ri’nin 2021 Mnet Asya Müzik Ödülleri’nde giydiği kıyafetin dijital bir versiyonunu satacağını duyurdu. Platform, dijital elbiseyi fotoğraflara photoshopluyor ve ardından alıcılar fotoğrafları Instagram yada Twitter’a da yükleyebiliyor.

Moda, NFT platform operatörlerinin meşhur şöhretini geri almayı ummuş olduğu tek arena değil.

Kore’nin en büyük kripto borsası Upbit’in operatörü Dunamu, Kasım ayında K-pop adam grubu BTS’nin arkasındaki güç merkezi olan Hybe ile el ele vermeyi ve BTS resim kartları gibi NFT’ler geliştirip yayınlayacak bir ortak girişim oluşturmayı kabul etti.

Diğer popüler müzik yıldızları, NFT’lere artan alaka gösteriyor.

Ünlü rapçi Snoop Dogg, kendisine “Özel Ethereum Metaverse Partisi”nde katılmak için 1.000 NFT parti kartı sattı. NFT’yi yaratan bir oyun platformu olan Sandbox’a bakılırsa, biletler ortalama 3.440 dolara satıldı.

Snoop Dogg ayrıca, hayranlarının “Snoopverse” metaverse’deki NFT evinde gerçekleşen canlı konserlere katılabilecekleri malikanesinin bir kopyasını inşa ediyor. Basında çıkan haberlere nazaran, ismi açıklanmayan bir kişi, NFT konutunun yanında bir sanal arsa satın almak için 460.750 dolar ödedi.

Inha Üniversitesi’nde tüketici bilimleri bölümü profesörü Lee Eun-hee, “Ünlü hayranlarını hedef alan NFT’ler, ürün veya konser biletleri satın alarak yardımcı gösterme veya kendilerini özentileriyle özdeşleştirme isteklerine dayanıyor” dedi.
NFT çılgınlığına

ilişik endişeler Bununla beraber, bazı piyasa oyuncularının telif hakkıyla korunan eserle alakalı yasal kısıtlamaları anlamaması sebebiyle, yeni süregelen piyasada endişeler artıyor.

Örneğin, Hermes kısa vakit önce dijital sanatçı Mason Rothschild tarafınca yaratılan Birkins çanta NFT’si olan “Meta Birkins”in NFT satışını kınadı. Açık artırmacı OpenSea’ye gore koleksiyon, yaklaşık 936.000 dolar olan 230 ethereum’a satıldı.

Raporlara gore Hermes, şirketin Birkin çantasının ticarileştirilmesine veya oluşturulmasına izin vermediğini söyleyerek bu tür ticaretin meşruiyetini reddetti.

Bir müzayede şirketinin arkasındaki Kore Halkla İlişkiler ajansı olan Wannabe International, ülkenin ünlü çağdaş ressamlarından bazılarının eserlerini satmaya çalıştı — Lee Jung-seop (1916-1956), Kim Whan-ki (1913-1974) ve Park Soo- geun (1914-1965) — birkaç sanat koleksiyoncusuna aitti.

Eserlerin telif haklarını elinde bulunduran merhumun ailesi, kurumu şiddetle eleştirdi. Sanat koleksiyoncuları ve ajans skandal için özür diledi.

Yine de uzmanlar, NFT pazarı için pembe bir manzara çizdi.

“Yenilikçi hızla gelişen teknolojinin yönlendirdiği her yeni sanayi, istikrara kavuşmadan ilkin kaotik olabilir. Ancak NFT platformlarının telif hakkı ihlalini önlemek için bir kapı bekçisi olarak hareket etmesini mecbur kılmak benzer biçimde düzenlemelerle, geleceğin NFT için parlak olduğunu düşünüyorum” dedi.

NFT çılgınlığı tarafından yönlendirilen küresel NFT pazarının önümüzdeki yıllarda yeni zirvelere ulaşması planlanıyor.

Küresel NFT pazar takipçisi Nonfungible.Com’un verilerine bakılırsa, NFT’nin dünya çapındaki işlem kütlesi bu senenin üçüncü çeyreğinde şimdiden yıllık yüzde 1,699 artarak 5,9 milyar dolara ulaştı. Verilere göre, NFT pazar büyüklüğünün bu sene iki katına çıkması ve 2025 yılına kadar 80 milyar dolara yetişmesi umut ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bitcoin’i Ödeme Olarak Kim Kabul Ediyor?

Eminem, kendisine benzeyen Bored Ape Yacht Club NFT’yi 452 bin dolara satın aldı