içinde

Eski ABD Darphanesi Müdüründen Rekor Altın Kestirimi: Bu Düzeyleri Kıracak!

Son vakitlerde altın fiyatları yavaşlıyor. Eski ABD Darphanesi müdürü Ed Moy, bu boğa koşusu sona ermeden evvel altın’ın yeni rekor düzeylere çıkacağını öne sürüyor. Ed Moy, iddiasına dair ipuçları için mali krize işaret ediyor.

Ed Moy: Bu boğa koşusu sona ermeden evvel altın yeni rekorları görecek

2006-2011 yılları ortasında ABD Darphane müdürü olarak vazife yapan ve şu anda Valaurum’da baş piyasa stratejisti olan Ed Moy, değerli varsayımlarda bulundu. Ed Moy altın fiyatları için yeni tepeler bekliyor. Ed Moy mevzuya yönelik şunları söyledi:

Görev müddetim altında birinci defa oldu. Bulduğumuz şey birkaç şeyin bir ortaya geldiğiydi. Biri mali krizdi ve hem altın hem de gümüş külçe madeni paralara olan talep fırladı. Ve bizim problemimiz arzımızı elde etmekti. Talebi karşılamak için… Süreç çok uzmanlaştı ve kimi imalatçılar lakin bu kadar kapasite üretebiliyor. Bu sefer, tedarik zinciri problemlerine ek olarak, COVID ile ilgili problemler da var. Beşerler hastalanıyor ve üretim birkaç defa durduruluyor. Enflasyon ve ekonomik belirsizlik ışığında tüm bu kesintiler ve altın talebinin yüksek olması nedeniyle… Darphane’nin yapabileceği her türlü arzı paylaştırmasına şaşırmadım. Şu anda, külçe madeni para talebi çizelgelerin dışında. Bu çok çarpıcı. Darphane’nin madeni paralarına olan talep arttığında, üretilen tüm madeni paraların talebi karşılamak için kâfi olmadığı manasına gelir. Bu nedenle, Darphane’nin ek arz enjekte etmesi gerekiyor.

Ed Moy, altın fiyatı için endişelenleri 2008 mali krizine bakmaya çağırıyor

Piyasadaki yüksek talebe karşın altın fiyatları hala konsolide oluyor ve daima olarak 1.850 dolar/ons düzeyinin üzerine çıkamıyor. Ed Moy, 2008 mali krizinin altın’ın neden durduğuna dair birtakım ipuçları verdiğini belirtti. Ed Moy mevzuya yönelik şunları söyledi:

En son talep, finansal kriz sırasında bu kadar yüksekti. Beşerler paniğe kapılıyor ve altın’da alım yapıyordu ve fiyatlar artıyordu. Sonra hükümet hem mali hem de mali teşvik vermeye başladı ve altın’ın tahminen %20-30 oranında düştüğünü gördünüz. Ve sonra, sonraki üç yıl içinde, altın 2011’de 1.925 dolarlık yeni bir rekor kırana kadar tırmanmaya başladı. Daha sonra altın, ekonomik toparlanmanın yavaş olacağı netleşene kadar düşmedi ve bu da meçhullüğü ortadan kaldırdı. FED’in ayrıyeten enflasyona neden olmadan evvel tüm fazla likiditeyi temizleme vakti vardı..

Eski ABD Darphanesi müdürü: Altın, 2020’nin Ağustos’unun en yüksek düzeyinin üzerinde yeni tarihi rekorlar kıracak

Eski ABD Darphanesi müdürüne nazaran, altın düşmeden evvel 2020’nin Ağustos’unun en yüksek düzeyinin üzerinde yeni tarihi rekorlar kıracak. Ed Moy mevzuya yönelik şunları söyledi:

Altın’ın fiyat hareketini o vakitten bugüne uygularsanız, emsal bir model ortaya çıkar. Pandemi birinci vurduğunda, hem talep hem de altın fiyatları yükseldi ve yeni tepelere ulaştı. Ardından, hükümet iktisada mali ve nakdî teşvikler yağdırmaya başladığında bir düzeltme yapıldı. Altın, mali kriz sırasındaki ile birebir modeli izlerse, ekonomik belirsizlik ve enflasyon korkusu azalana kadar önümüzdeki birkaç yıl içinde altın fiyatlarının yükselmesini bekleyin. Altın, düşmeden evvel 2020’nin Ağustos’unun en yüksek düzeyinin üzerinde yeni tarihi rekorlar kıracak.

Ed Moy: Wall Street’tekiler altın’ı short’luyor ve fiyatları düşürüyor

Ed Moy, açıklamalarının devamında altın’ı düşüren faktörlere dikkat çekiyor ve şunları söylüyor:

Burada rol oynayan birkaç tetikleyici öge var. Devlet teşviki “akıllara sakinlik veren bir hızda” tırmanmaya devam ederken altın’ın konsolide olmasının nedenlerinden biri, piyasanın süratli bir ekonomik güzelleşme algısıdır. Biden idaresi, daha az yahut kâfi uyarıcıya sahip olmanın daha güzel bir sorun olduğuna inanıyor. Bunu, 1,9 trilyon dolarlık önerilen teşvik planlarıyla şimdi geçemeyeceğini esasen kanıtladılar. Wall Street şimdiden varsayımlar yapıyor. Güçlü bir dolar olacak… Zira ABD, sağlam bir iktisat için tüm bu ekonomik sıkıntıları aşmak için böylesine agresif adımlar atıyor. Bu varsayımın yanı sıra, Wall Street’teki kimileri da altın’ı short’luyor. Bu short mukaveleler altın fiyatını düşürüyor. Vadeli süreç piyasasında açığa satış yapıyorlar ve temel olarak COMEX’te depolanan altın’dan yararlanıyorlar.

Eski ABD Darphanesi müdürü: ABD’de yaşananlar altın’ın ticaret aralığından çıkmasına yardımcı olacak

Ed Moy, ABD iktisadının toparlanmasının beklenenden uzun sürmesi durumunda, altın’ın güçleneceğini belirtiyor. Ed Moy hususa yönelik şunları söyledi:

Ancak Wall Street, aşının tesirini fazla varsayım etti. Wall Street istediğini elde ederse, iktisat FED’in agresif enflasyonu durdurması için çok süratli büyüyecek. Teşvikle verilen dolarların birçoklarının nereye gittiğine baktığınızda, pay senetlerine para akıtıyorlar. Teşvik, bilhassa pay senetlerindeki varlık fiyatlarını dolaylı olarak şişirdi ve çok sayıda balon oluşturdu. Şu anda, Wall Street yakında gereğince aşı olacağına inanıyor. Lakin rastgele bir virüsün gayesi hayatta kalmak ve COVID-19 mutasyona uğruyor. Aşıların insanları tüm bu mutasyonlara karşı koruyup koruyamayacağı açık değil. Bilim adamları çıkıyor ve nitekim uzun bir müddet COVID’in birtakım varyasyonları ile yaşamak zorunda kalabileceğimizi söylüyorlar. Talep, arzı yakalayamadı ve bu nedenle perakendeciler daha yüksek fiyatlar talep edemez. İktisat geri dönerse senaryo değişir. Tüm bu teşvik dolarlarıyla, faiz oranlarının FED’den süratli yükseldiğini göreceksiniz. Bu tıpkı vakitte altın’ın ticaret aralığından çıkmasına da yardımcı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Ünlü Analistlerden Varsayımlar: Altın Fiyatları Aralık’tan Sonra En Yeterli Hafta İçin Yolda!

Bu Altcoin Kurucusu Elindeki Tokenlerin Hepsini Sattı: Yükselmesi Mantıksız!