içinde

Ethereum Blockchain NFT Analiz

Açık kaynak blockchain analiz şirketi Moonstream, son araştırmasında Ethereum üstündeki adreslerin ortalama yüzde 17’sinin, tüm NFT’lerin yüzde 80’den fazlasını test ettiğini tespit etti.

21 Ekim’de gösterilen raporda, 1 Nisan-25 Eylül 2021 arasında Ethereum blockchain’i üzerinde gerçekleştirilen 7 milyondan fazla NFT işlemi çözümleme edildi.

Rapora gore tüm adresler içinde en büyük yüzde 16,71’lik dilimdeki adresleri oluşturan balinalar, NFT platformları ve borsalar, Ethereum’daki NFT’lerin yüzde 80,98’ini elinde bulunduruyor.

NFT sahiplerinin kalan yüzde 83,29’luk bölümü ise aynı süreçte oldukca azca sayıda NFT edinebildi.

Moonstream, “Bu istatistik, NFT sahiplerinin çoğu OpenSea ve Nifty Gateway gibi pazar yerleri olduğu için ötürü, yorumlanırken ayrıntılara dikkat vermeyi icap ediyor,” diye açıkladı.

İstatistikler, farklı piyasa ve sektörlerde yaygın bir unsur olan Pareto İlkesi, yani 80/20 kuralını yansıtıyor benzer biçimde gözüküyor. Söz mevzusu prensip, sonuçların yüzde 80’inin nedenlerin yüzde 20’sinden kaynaklandığı fikrine dayanıyor.

Raporu yorumlayan Reddit kullanıcısı “xddemonesque”, “Pareto ilkesinin bir piyasada tuttuğunu görmek etkisinde bırakan,” diye belirtti.

Moonstream’in veri seti ERC-721 tokenlere odaklanıyor ve Polygon gibi Layer 2 ağlardan yada merkezi tatbik programlama arayüzlerinden (API) verileri içermiyor.

Raporda “727.102 adresin 9.292 NFT sözleşmesinde 7.020.950 token için meydana gelen 1.145.767 blokluk işlem faaliyetini taradık. Oluşturulan bu NFT’ler ve transferler, veri setimizin temelini oluşturuyor,” diye belirtildi.

Moonstream, Ethereum üzerindeki NFT sahipliğinde “büyük bir eşitsizlik” bulunduğunu vurgularken, NFT piyasasının minik yatırımcıların katılımına hala açık olduğunu da ileri sürdü:

“Bu veriler bizlere Ethereum NFT piyasasının, piyasadaki NFT sahiplerinin büyük çoğunlunun manuel olarak alım icra eden küçük alıcılardan oluşması sebebiyle aleni bir piyasa bulunduğunu gösteriyor. Piyasa katılmak isteyenler için oldukca az mani bulunuyor.”

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar İçin NFT’ler Oluşturulacak !

NFT projeleri ilk kez bir şehirde yayınlanıyor