içinde

FED Faiz Kararıyla Bitcoin, Altın ve ETH Fiyatı Ne Olacak?

Bitcoin ve Ethereum fiyatları, 27 Temmuz’daki FOMC toplantısı öncesinde kilit destek seviyelerini sürdüremediği için kripto piyasası geçen haftaki kazanımlarını kaybetti. Kripto piyasası, son 24 saat içinde yaklaşık 80.000 traderın tasfiyesiyle 250 milyon doların üzerinde toplam tasfiye gördü. Peki, sırada neler var? Öte yandan altın hangi seviyeleri görecek? İşte detaylar…

FED Bitcoin ve Ethereum’u nasıl etkileyecek?

Bu hafta yükselen korku, FED’in 100 baz puanlık faiz artırımı olasılığını yükseltiyor. 75 baz puanlık faiz artırımı olasılığı geçen hafta yüzde 80’den yüzde 75’e düştü. Ekonomistler 50-75 baz puanlık bir faiz artışı beklerken, Fed bu ayki 75-100 baz puanlık faiz artırımının ardından faiz artırımlarının yavaşlayacağına işaret ediyor. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatları bugün 20.895 dolar ve 1.380 dolara düşerek 22.8 bin dolar ve 1500 dolar gibi temel psikolojik seviyelerin altına düştü. Coinglass’ın verilerine göre, son 24 saatte yaklaşık 80.000 trader tasfiye oldu. Toplam tasfiye yaklaşık 250 milyon dolar oldu.

En iyi kripto para birimleri arasında Ethereum, 109 milyon doların üzerinde en yüksek tasfiyeyi kaydetti. Bitcoin (BTC), Ethereum’u 56 milyon doların üzerinde tasfiye ile takip ediyor. Ethereum Classic (ETC), Solana (SOL), Polygon (MATIC), Ripple’s XRP, Avalanche (AVAX), Cardano (ADA), ApeCoin (APE), Optimism (OP), Stepn (GMT) ve Dogecoin (DOGE) son 24 saat içinde tasfiye edilen en büyük kriptolar arasında. Şu an Bitcoin (BTC), kripto borsalarında 46,69 milyon dolar uzun pozisyon ve 9,80 milyon dolar açığa satış gördü. Bu arada, Ethereum (ETH), son 24 saatte 91.69 milyon dolarlık uzun ve 18.36 milyon dolarlık kısa vadeli likiditeye tanık oldu. En fazla tasfiyeyi Okex, Binance ve FTX kaydetti.

Zayıf kripto ve küresel borsalar, FED’in, enerji ve gıda fiyatları yükselmeye devam ettikçe piyasaları daha agresif bir faiz artırımıyla şaşırtabileceğini gösteriyor. CME FedWatch Tool’a göre 75 baz puanlık faiz artışı olasılığı yüzde 76. Öte yandan 100 baz puanlık faiz artışı olasılığı yüzde 24. Fed, para politikasına karar vermek için muhtemelen enerji, gıda ve konut fiyatlarına bakacaktır. Kripto analistleri, faiz artışına rağmen Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının 20 bin dolar ve 1.200 dolar seviyelerinin üzerinde kalmasını bekliyor.

Altın için neler beklenmekte?

Altın fiyatı (XAU/USD), Çarşamba günü erken saatlerde Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesi 1.720 dolar civarında yenileniyor. Fed öncesi konsolidasyona ek olarak, piyasanın temkinli iyimserlik, altının iki günlük düşüş trendini yakalamasına yardımcı oluyor. ABD Başkanı’nın Perşembe günü Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile sanal bir toplantıya hazır olması, son zamanlarda piyasanın temkinli iyimserliğini desteklemiş gibi görünüyor.

Bununla birlikte, resesyon korkularının Fed’in XAU/USD fiyatlarını baskı altında tutma konusundaki muhtemel şahin beklentilerine katıldığını belirtmekte fayda var. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) bu yıl küresel büyüme tahminini Nisan ayındaki yüzde 3,6’dan 2,9’a düşürmesinin ardından ekonomik yavaşlama korkuları yoğunlaştı. Başka yerlerde, ABD Merkez Bankası Tüketici Güveni Temmuz ayında 98.4’ten 95.7’ye düştü. Ayrıca, ABD Yeni Ev Satışları Haziran için 0,59 milyona düştü. Aynı doğrultuda, Richmond Fed İmalat Endeksi Nisan ayından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

Analilst, değerli metal için bu seviyelere dikkat çekti

Salı günü, Wall Street kırmızıyla kapandı ve ABD Hazine getirileri, 2000 yılından bu yana 2 yıllık ve 10 yıllık tahvil kuponları arasındaki en büyük farkı gösterirken, büyük ölçüde baskı altında kalmaya devam ediyor ve bu da risk-güvenlik yönündeki acelenin altını çiziyor. Analist Anıl Panchal’a göre altının toparlanması, haftalık direnç çizgisini içeren 1.720 dolarlık engele yaklaşıyor. Ancak toparlanma hamleleri, RSI ve MACD tarafından gösterildiği gibi cesaretten yoksun.

1.720 dolarlık direnç birleşmesinin yukarı yönlü kırılması, boğaları ikna etmeden önce XAU/USD’yi 1.735 dolar civarında iki haftalık bir direnç çizgisine yönlendirebilir. Aksine, 200-HMA ve %50 Fibonacci geri çekilme seviyesi, değerli metalin kısa vadeli düşüşünü yaklaşık 1.713 dolar ile sınırlandırıyor. Bunu takiben, 14 Temmuz’dan itibaren 1.700-1697dolar civarındaki yatay bir alan, altın satıcılarını yıllık en düşük seviye olan 1.680 dolara yönlendirmeden önce araştırabilir. Genel olarak, son zamanlarda hafifleyen düşüş eğilimine rağmen altın fiyatları baskı altında kalmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

170 milyon dolarlık Bitcoin’i çöpe attı

ABD kripto borsası Kraken’e yaptırımları ihlal şüphesiyle soruşturma açıldı