içinde

Fed’in CBDC Sorularına Karşılıklar Geldi Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

Kripto para bölümünde düzenleme sıkıntıları tüm süratiyle devam ederken gelişmeler de sürüyor. Bir taraftan global düzenleyiciler araştırmalarına devam ettiklerini açıklarken, başka taraftan şirketler düzenleme netliği istiyor. Bu noktada en kritik düzenleyicilerden biri olan Fed, kısa bir müddet evvel CBDC’ler hakkında kamuoyunun yorumunu istemişti. Bu sorulara gelen karşılıklar ise tahlil edildi.

Kaynak

Fed’in CBDC Sorularına Çoğunluk Olumsuz Yanıt Verdi

Fed 24 Haziran tarihinde CBDC’ler hakkında kamuoyuna sorduğu sorulara gelen yanıtları yayınlamıştı. Yayınlanan bu problemlerin karşılıkları Cato Enstitüsü tarafından tahlil edildi. Tahlil sonucunda Fed’in CBDC sorularına 2.000’den fazla karşılık incelendi. Fakat yapılan tahlil sonuçlarına nazaran 2.052 yorumcunun yüzde 66’sı, CBDC konusunda kaygılı bir hal izlerken bu fikre karşı çıktı.

Yapılan yorumlarda en sık görülen tasalar ise finansal mahremiyet, finansal baskı ve bankacılık sistemine aracılık etme riski oldu.

Bununla birlikte Fed’e verilen cevaplarda başka görüşler de vardı. Finans, teknoloji ve mevzuata uygunluk alanlarında çalışan büyük işletmeler bir CBDC ile en çok ilgilenenler oldu. Kurumsal yorumcular ise ikinci ila son kümenin yüzde 34’ünü ve son yorum kümesinin yüzde 86’sını oluşturuyordu.

Diğer taraftan dikkat çeken bir başka kısım ise birçok banka ve kredi birliği mektuplarında Fed’in motivasyonlarını sorgulaması oldu. Bu küme bir CBDC’nin piyasaya sürülmesini haklı çıkaran besbelli hiçbir yarar olmadığını belirttiler. Banka Siyasetleri Enstitüsü (BPI), yazdığı kendi yorum mektubunda, şöyle bir ekleme yaptı:

Bir CBDC’nin savunucuları tarafından belirtilen potansiyel yararların birçok bilinmeyen ve dahası, birden fazla birbirini dışlar ve bu nedenle birebir anda gerçekleştirilemez.

Tüm bu gelişmeler ışığında dijital bir doların yaratılmasından ve korunmasından sorumlu olacak olan Fed yetkilileri isee Kongre ve Biden idaresinden imza almadan bu mevzuda harekete geçilemeyeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Scott Minerd Kripto Paraları Dot-Com Balonuna Benzetti Webilginç Kripto Para Haber

Kaspersky Kurumsal Sosyal Medya Hesaplarını Korumak için İpuçları Paylaştı