içinde

Fiat Para Nedir ? What is Fiat Currency?

Fiat para yani bir deyişle İtibari para, değerini fiziksel bir ürün ya da mal yerine onu yürürlüğe koyan devletten alan ulusal yasal paradır. Fiat paranın değerini yaratan devletin gücü bu tür paralarda kilit rol oynar. Dünyanın dört bir tarafından birçok ülke ürün ve hizmet satın almak, yatırım yapmak ve tasarruf için bu parayı kullanır. İtibari para, ulusal paranın değerini yaratmasında altın standart ve diğer emtia kökenli sistemin yerini amıştır.

İtibari para ve kripto para, ikisinin de fiziksel bir emtiayla desteklenmemesi yönünden benzerlik gibi görünsede aslında bu sınırlı bir yapıdadır. İtibari para, devletler ve merkezi bankalar tarafından kontrol edilirken, kripto paralar dağıtılmış bir dijital kayıt defteri olan Blockchain de yer alır ve dolasıyla merkeziyetsizdir bir yapıdadır. Bu iki para arasındaki en önemli farklardan biride paraların yaratılma kısmıdır. Birçok kripto para da olduğu gibi Bitcoin’de de kontrollü ve sınırlı bir arz bulunmaktadır. Bunun yanında fiat paralarda, bankalar ülkenin ekonomik özelliklerine ve ihtiyaç oranına göre hiç yoktan para oluşturabilirler.

What is Fiat Currency?

Gold, silver etc. coin Today, almost all money is legal money. Whether these coins are accepted by the public out of necessity or not depends on the trust in the government that issued that money.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dünyanın en büyük İlk 3 kripto para borsası, İşlem Hacmine Göre En İyi Kripto Para Borsaları,coin son dakika

Çatallanma Nedir ? What is Fork?