içinde

FPGA Nedir ? What is FPGA?

FPGA Nedir?

FPGA, Alanda programlanabilir kapı dizileri anlamına gelmektedir. Yarı iletken olan teknolojiye sahip cihazlardır. Ayrıca temel olarak kullanıcının bir ya da daha fazla mantıksal işlemlerini gerçekleştirmek için de programlayabileceği donanım devresidir.

FPGA’ler yonga üzerinde yer alan bir dizi entegre devresi denilmektedir. Bu entegre devre de dizileri, tasarımcıların üretim süreçleri tamamlandıktan sonrasında da yapılandırabileceği entegre devre çeşidi olmaktadır. Programlanabilir mantık kapıları, genel olarak bellek ve ya diğer öğelerden de meydana gelmiştir. En önemli olan ve de ayırt edici özelliği pararel işlemler yapabilme kabiliyeti olmaktadır.

What is FPGA?

The Field Programmable Gate Array is a processing chip that can be configured with specific functions after fabrication. Think of it like a blank silicon powder with instructions written on it. Because the FPGA is mass-produced and configurable after production, manufacturers benefit from economies of scale by making ASIC chips cheaper. However, they are usually very slow.

FPGA Nerelerde Kullanılır?

FPGA günümüzde uzay, havacılık ve de savunma sanayisinde, entegre prototiplerinde, otomotiv sektöründe, basın ve medyada, veri merkezlerinde, ses alanında, tüketici elektroniğinde, endüstride, tıbbi cihazlarda, video işleme ve görüntü işleme alanlarında, kablolu ya da kablosuz iletişimlerde kullanılabilir. Buna ek olarak üretmek istediğimiz entegreyi yüzlerce üretmek zorunda kalmadan da deneme imkanı sunmaktadır.

FPGA Ne İşe Yarar?

FPGA yaygın olarak her dijital işlemi gerçekleştiren bir yapı olmaktadır. Öncelikle son derece hızlı olan FPGA kart üzerinde de programlanabilir. Buna ek olarak aşırı derecede bir paralel işlem kapasitelerine sahip olup yüksek giriş ve ya çıkış ünitesi de vardır. Bu nedenle de FPGA yaygın olarak pek çok kullanım alanında tercih sebebi de olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Çatallanma Nedir ? What is Fork?

smart trade coin Nedir ?