içinde

Fransa’dan Bitcoin ve Kripto Düzenlemeleri İçin Yeni Yaklaşım Daveti

Fransa’nın AMF Lideri, Bitcoin ve kripto para ünitesi düzenlemelerine yönelik yeni ve sağlam bir yaklaşım daveti yaptı.

Bitcoin İçin Davette Neler Var?

Fransa’nın mali düzenleme kurumu Autorité des Marchés Financiers (AMF) lideri Robert Ophèle’den yeni açıklamalar geldi. Ophèle, yenilikçi projelerin büyümesini ve geliştirilmesini teşvik etmek istiyor. Bu nedenle kripto para düzenlemelerine ait sağlam bir yaklaşım önerdi.

Bugün sona eren 5. Yıllık Fintech ve Düzenleme Konferansı’nda konuşan Ophèle şunu vurguladı:

“Kripto para ünitesi dalının daima büyümesiyle birlikte Avrupa’nın uygun düzenleyici siyasetleri yürürlüğe koyması gerekiyor.”

Eylül 2020’de, Avrupa Kurulu kripto varlıkları için yeni bir düzenleyici çerçeve önerdi. Bu bağlamda teklif, kripto süreçlerini kullanarak ticaret yapmayı içeriyor. Ayrıyeten uzlaşmak isteyen piyasalar için de bir pilot uygulamaya yer veriyordu.

Ayrıca komite finansal araçlar olarak görülmeyen kripto varlıkları için bir atılım daha yaptı. Kurul Kripto Varlıklarda Piyasalar Yönetmeliği (MiCA) isimli bir yaklaşımı da tanıttı. Sonuç olarak, dijital cüzdan sağlayıcıları ve kripto borsaları da MiCA’nın kapsamına girecek.

Ophèle komitenin kripto düzenlemeleri yapmayı teklif ettiğini belirtiyor. Ophèle hususla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bununla birlikte, düzenlemeyi finansal araç olarak nitelendirilmeyen eserler için yapılandırmak gerekli. Bu nedenle finansal araçlar olarak nitelendirilen kripto varlıkları kapsayan öteki yasal öneriyi de eşit derecede desteklediğimi itiraf etmeliyim. Pilot uygulama önerisi, mevcut düzenlemelerin kimi kararlarından feragat edebilir. Daha doğrusu, pilot uygulama yarının finans piyasasını hazırlarken MiCA bir boşluğu kapatacak.”

Ayrıca AMF lideri, sağlam bir siyaset rejimi sağlamaya yardımcı olacak çeşitli iyileştirmelerden bahsetti. Ophèle, muhakkak hudutlu bir siyaset rejiminin, kripto tabanlı işletmeleri Avrupa Birliği’nden (AB) çıkaracağını belirtti.

Önerilerin bir kısmı, denemesi yapılan ve test edilen teknolojilerin kapsamının genişletilmesini içeriyor. Ayrıyeten Ophèle, DeFi ve blockchain işleten iş modellerinin pilot uygulamada test edilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıyeten bunun için de müsaade verilmesi gerektiğini belirtti.

ESMA’ya Yeni Düzenlemeleri Yönetme Yetkisi

Ayrıca, AMF Lideri, Avrupa Menkul Değerler ve Piyasa Otoritesinin (ESMA) yeni düzenlemeden sorumlu olmasını tavsiye etti. ESMA’yı yetkili bir kurum olarak önermek için münasebetler sunan Ophèle şunları söyledi:

“Birincisi, bu adım AB’de eşit kaideler sağlamanın en yeterli yolu olacaktır. İkincisi, bu düzenleme orijinal olduğu için, daha sonraki bir basamakta düşünüldüğünde ESMA’ya en başından itibaren yetkinlik vermek daha kolay. Dahası, kripto dünyasına giriş maliyeti epeyce yüksek olduğu için tüm uzmanlığı tıpkı otorite içinde toplamak mantıklı olacaktır.”

Bu ortada, daha fazla ülke kripto sanayisi için düzenleyici siyasetler oluşturmaya devam ediyor. Bununla birlikte, Avrupa Merkez Bankası (ECB) lideri Christine Lagarde, Ocak ayında Bitcoin’in birleşik bir global düzenleyici çerçeveye gereksinimi olduğunu söyledi. İlerleyen vakit dilimlerinde Bitcoin için daha fazla düzenlemenin piyasada olacağını söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bitcoin Rallisinin Ardında Bu Faktör mü Var? Değişik Yaklaşım

Ünlü Borsacıdan Büyük İtiraf ve Kestirim: Bitcoin Beklentilerimi Aştı!