içinde

FTX, Celsius’tan vazgeçerken BlockFi’yi satın alma yolunda ilerliyor

Investing.com – FTX, son gelişmelere göre kripto çöküşünden derinden etkilenen şirketlerden biri olan BlockFi’yi 25 milyon dolar gibi oldukça düşük bir fiyata satın almak istiyor.

Şirkete yakın kaynakların CNBC’ye aktardığı bilgilerde BlockFi satışının yakın zamanda gerçekleşebileceği aktarıldı. Ancak satış rakamının bu kadar düşük olmayacağına dair söylemler de mevcut. Zira BlockFi, geçen sene yatırım turunda 250 milyon dolarlık fon topladıktan sonra değerini 3 milyar dolara çıkardığını duyurmuştu.

Bunun yanında BlockFi CEO’su Zac Prince, Twitter üzerinden bir bakıma satış haberini doğrularken 25 milyon dolarlık satış rakamının ise gerçeği yansıtmadığının altını çizdi.

Diğer yandan FTX’in BlockFi konusundaki ilgi artışı Celsius’tan vazgeçmesinden sonra ortaya çıktı. Konuya yakın kaynaklara göre FTX, ilk olarak Celasun’u satın almak istedi, ancak şirketin mali durumu incelendikten sonra bu kararından vazgeçti. Gerekçe olarak ise kripto kredi şirketinin beyan edilen bilançosunda yaklaşık 2 milyar dolarlık bir açık olmasının gösterildiği söyleniyor.

FTX’in BlockFi ile ticari ilişkisi bulunuyor

Bunun üzerine şimdi FTX’in yakın zamanda 250 milyon dolar kredi sağladığı BlockFi’yi satın almaya yönelik bir girişimde bulunduğu görülüyor. FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, bu hafta verdiği bir demeçte böyle durumlarda finansal istikrarı yeniden tesis etmek ve yatırımcıları korumak adına destek sağlamanın önemli olduğunu vurguladı. Bankman-Fried, ayrıca kripto endüstrisinde birçok girişimin iflas ettiğini ve iflasların devam edebileceğini söyledi.

FTX’in, Haziran ayında zor durumdaki kripto şirketlerini desteklemek adına Alameda Research ile birlikte BlockFi ve Voyager Digital’e kredi verdiği biliniyor. FTX’in zaten 250 milyon dolar kredi tahsis ettiği BlockFi’yi kurtarma çabası normal görülürken sözü geçen 25 milyon dolarlık satış tutarı, satın alma sürecinde bu kredi tutarına ek olarak kabul edilebilir.

BlockFi, geçen sene yüksek getirili kredi ürünlerinin kayıt dışı satışından dolayı SEC tarafından ceza almasıyla gündeme geldi. O dönem SEC ve bazı ABD eyalet düzenleyicileri, şirkete 100 milyon dolar tutarında bir para cezası verdi ve şirket, o dönemden bu yana finansal açıdan zor duruma girdi.

Şimdi kripto para borsası FTX, borçlarını yeniden yapılandırma çabası içinde olan ve geçen ay müşteri işlemlerini askıya alan Celsius’tan vazgeçerek ticari ilişki içinde bulunduğu BlockFi’yi satın alma yoluyla kurtarma çabasına girebilir.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

İçerik üreticileri dikkat! Bu virüs YouTube hesabınızı çalıp Dark Web’te satışa çıkarıyor

Türkiye’de de olabilir! FBI ‘Kripto Kraliçesi’ için 100 bin dolar ödül verecek