içinde

Genesis Block Nedir ? What is Genesis Block?

xiaomi
xiaomi

GENESİS BLOK NEDİR?
Genesis Block, şimdiye kadar çıkarılmış ilk Bitcoin bloğunun adıdır. Bu nedenle “Genesis” olarak adlandırılır. Genesis Blok, tüm Bitcoin ticaret sisteminin temelini oluşturur ve blokzincirindeki diğer tüm blokların prototipidir. 2009 yılında, Bitcoin’in geliştiricisi Satoshi Nakamoto , bugün var olan Bitcoin ticareti sürecini başlatan Genesis Block’u yarattı. Genesis bloğu blokzincirin başlangıç bloğu olma özelliğini taşımaktadır. Genesis bloğu, blok 0 olarak da adlandırılabilmektedir. Kripto para dünyasında bloklar, Bitcoin ağı ve işlemleriyle ilgili verilerin kalıcı olarak kaydedildiği dosyalardır. Bir blok her tamamlandığında yani Bitcoin işlemleriyle doldurulduğunda blok zincirindeki bir sonraki bloğa yol açar. Yeni kripto para birimini dolaşıma sokmanın tek yolu madenciliktir. Yani, bitcoin madenciliği yapmak, para birimi cinsinden para kazanmaktır. Altın gibi, Bitcoin de keyfi olarak oluşturulamaz. Altın bir yerden çıkarılmalı ve BTC dijital yollarla çıkarılmalıdır. Dahası, Bitcoin’in kurucusu, altın gibi bitcoin arzının da sınırlı olmasını şart koştu ve toplamda sadece 21 milyon BTC çıkarılabilir.

What is Genesis Block?
It is the first block in the blockchain.


İlk 50 BTC
Genesis bloğun ilk örneği Bitcoin’in başlangıç bloğudur. İlk olma özelliğiyle beraber bir hayli ilginç bir şekilde oluşturulan bu genesis blogun ödülü 50 BTC ‘ye denk gelmekteydi. Ancak Bitcoin’in mimarı olan Satoshi Nakamoto bu ödülü kullanmaya veya harcamaya kapatmıştı. Harcanamayan bu ödül Nakamoto’nun hesabında durduğu söyleniyor. Merak edilen bir diğer konu da Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’in ilk bloğuna gizlediği mesajdır. Nakamoto 3 Ocak 2009’da The Times’ın o günkü gazete başlığını genesis bloğa eklemişti. Bir diğer şaşırtıcı nokta da o başlığın bankalarla ilgili olmasıydı. Satoshi bir mesaj vermiş gibi görünmese de, eklediği başlığın bankalarla ilgili olması insanları Satoshi ’ nin bir gönderme yaptığı konusunda düşündürtmektedir.

Genesis Blok’un Özellikleri
İşlem sayısı - Blokların Bitcoin ağında gerçekleşen işlemleri içerdiğini unutmamak gerekir, başlangıç bloğunda yalnızca bir işlem vardır. O da Satoshi’nin blok oluşturması karşılığında Coinbase’in verdiği 50 BTC ödülüdür. Coinbase işlemi hariç başlangıç blokta Satoshi başka bir işlem yapmamıştır. Bloktaki diğer gizemli mesaj ise Satoshi’nin kaydettiği The Times gazetesinin o günkü başlık yazısı “The Times 03 / Ocak / 2009, İngiltere Maliye Bakanı her an Bankalar için kurtarma planı uygulayabilir.”
Blok yüksekliği - Daha önce de belirtildiği gibi, genesis bloğu sıfır blok yüksekliğine sahiptir ve üzerine ilave blokların eklendiği temeli sağlar.
Zaman damgası: Madencinin blok başlığını oluşturmaya başladığı zamandır. Bu nedenle genesis blogunun 3 Ocak 2019 tarihinde oluştuğunu görebiliriz.
Nonce: Nonce, bir madencinin blok zincirine bir blok ekleme hakkı kazanması için sürekli olarak sırayla değiştirdiği keyfi bir değişkendir.   Satoshi’nin kullandığı iç değişken ise 208393 idi.
Blok zorluğu: Zorluk, bir madencinin blok zincirine bir blok eklemesine başarıyla izin veren nonce değerini bulmasının ne kadar zor olduğunun bir ölçüsüdür. Satoshi genesis bloğunu oluştururken, Bitcoin ağının zorluğu “1” değerindeydi. Bitcoin ağının zorluğu şuan da, 10,183,488,432,889 dur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

visor HOPARLÖR

Meme coin nedir?

Gigahash Nedir ? What is Gigahash ?