içinde

Google News Kaydı Nasıl Yapılır? Google News Kaydı İÇİN GEREKENLER ?

GOOGLE NEWS
GOOGLE NEWS

Çeşitli kaynaklardan en son haberleri bir bakışta almak istiyorsanız Google Haberler müessir bir seçenektir. Google’ın mükemmel algoritmaları yazı bileşiminden mesuldür. Kullanıcılar çoğu zaman Google’ın haber akışına kaynakların kendisinden daha fazla güvenir

Sitenizin Google News algoritmaları tarafından tanınması ve sitenizdeki makalelerin haber bölümünde yer alabilmesi için önce sitenizi Google News’e göndermeniz icap eder. Bununla birlikte, rekabetin yüksek olması nedeniyle, haber siteleri ve makaleleri Google tarafınca iletilen muayyen yönergelere uymak zorundadır.

Sitenizi göndermek buna değer olabilir. Sonuçta news.Google.Com dünya genelinde 112. Sıradadır. Daha önce de belirtildiği gibi birçok kullanıcı Google News beslemesinde gözüken haber makalelerine daha fazla güvenmektedirler. Ancak daha önemlisi, haber bölümünün Google’ın arama motoruna entegre olmasıdır.

Google News’e giriş yapanlar bununla birlikte genel hatlarıyla arama motorundaki varlıklarını da geliştirmiş olacaklardır. İnternet ortamında tam olarak markaları başarıya götüren şey de budur. Bu, sitenizi Google News’e göndermek için zaman ve çaba harcamanızı daha da mühim hale getirir. Ayrıca, Google News sonuçlarında gözüken sitelerin oldukça fazla trafik alması da laf mevzusu olabilen bir şeydir.


Google News Nasıl Çalışır?


Google News, bütün aktüel makaleleri kayıtlı haber sitelerinden otomatik olarak toplar ve alaka düzeyine gore sıralar. Ayrıca, Google’ın algoritması aynı mevzuyla ilgili yazıları birincil bir başlıkta birleştirir. Bu, bir ana yazı ve alakalı makaleler ile günün en alakalı başlıklarını içeren bir liste ile sonuçlandırılır.
Sitenizi Google News’e Kaydetme Gereksinimleri
Google News, kaydedilen her siteyi test eder. Yönergelere nazaran, sitenin 60 gün içerisinde listelenecek veya reddedilecektir. Sitenizin Google tarafından test edilmesi için ilkin yayıncı merkezine kaydolmanız gerekecektir. Daha sonra sitenizin Google News arama sonuçlarına dahil edilmesi için başvurabilir ve Google’ın değerlendirmesini bekleyebilirsiniz.

Bu kulağa oldukça rahat gelebilir. Ancak işaretlenecek birkaç kutu ve dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan şeyler olduğunu bilmek gerekmektedir. Bu nedenle Google News yönergelerine dikkat etmek oldukca önemlidir. Genel olarak yönergelerin başarı göstermiş SEO çalışmalarının bir parçası bulunduğunu söyleyebilirim.

Sitenizi Google News’e başarıyla göndermek için genel web yöneticisi yönergelerine uymak oldukca önemlidir. Temel olarak, bu, Google’ın sitenizi bulabileceği ve içeriğini tanıyabileceği anlamına gelmektedir. Yönergeler genel hatlarıyla temel kalite standartlarını içermektedirler. Spam ve kullanıcı yanıltma gibi uygulamalardan kaçınmanız gerekmektedir.
İçeriklerin tarafsızlığına ve içerik akışına eleştirel bir gözle göz atın. Google News bir pazarlama alanı değildir, bir haber bölümüdür. Sitenizin müsait bir haber sitesi olarak tanınması için tarafsız ve alakalı raporlama için delil olarak sayılabilecek geniş bir arşive haiz olmak gerekmektedir.
İyi gazetecilik standartlarına mutlaka uymalısınız. Sitenizin benzersiz içeriğiyle öne çıkmasını sağlayın. Asla intihal yapmayın. İçerik kalitesine ve özgünlüğüne büyük önem verin. Kalite güvencesi için müsait miktarda kaynak kullanmayı ihmal etmeyin.
Makalelere yazar isimleri ekleyin. Google, anonim içeriği basitçe göz ardı ederek daha sık cezalandırma eğiliminde olmaktadır. Yazar ekibinizi tanıtın ve her birine bir yüz verin. Böylece etkileşim olasılığının artış gösterdiğini görmüş olacaksınız.
Teknik engelleri ortadan kaldırın. Google News’in web tarayıcısında sitenizi alakalı bulması için birtakım teknik ihtiyaçları karşılaması gerekir. Bu, her şeyden önce makalelerinizin URL yapısı için geçerli bir durumdur. Makalelerin kalıcı bir URL’ye haiz olması gerektiğini unutmamalısınız.
Yukarıdaki noktaları test ettikten ve gerekirse uyguladıktan sonrasında sitenizi Google News’e gönderebilirsiniz. Endişe etmenizi gerektirecek bir konum yoktur. Başlangıçta reddedilmiş olsanız bile bazı değişimler yaptıktan ve daha kaliteli içerikler girdikten sonra 60 gün içinde yine kayıt olmayı deneyebilirsiniz.

Sitenizi Google News’e Kaydetmek


Sitenizin Google News’e gönderilmeye hazır bulunduğunu düşünüyorsanız ilk olarak Google Search Console‘a kayıt olmalı ve sitenizi mülk olarak kaydettikten sonra yazarlık talebinde bulunmalısınız. Bu adımdan sonrasında siteniz yayıncı merkezinde web sitelerim altında görünecektir. Ardından https://publishercenter.Google.Com/publications bu bağlantıdan Google News başvuru formuna ulaşabilir, formu doldurabilir ve gönderebilirsiniz.
Kayıt formu oldukca basittir. Gerekli meta verilere ek olarak Google News, sitenizin birkaç kelimeyle açıklanmasını talep eder. Açıklamanızı kısa ve öz tutun. Bu, sitenizin reklamını yapmak için doldurulması ihtiyaç duyulan bir alan değildir. Sitenizin içeriğini ve mevzularını anlaşılır bir halde Google’a iletmek demektir.

Sonuçta, Google News ekibinin sitenizi değerli bir haber deposu olarak görmesini olası olduğunca kolaylaştırmak istediğinizi unutmamalısınız. Kapsamlı bir halde teferruat içeren yada kendi kendini tanıtan metinlerden olabildiğince kaçınmanız gerekmektedir.
Formu gönderdikten sonrasında Google’dan yanıt isteyen bir e-posta alırsınız. Google News yönergelerini ele almak için bu fırsatı kullanın. Bu biçimde Google’a, kendileriyle ilgili olduğunuzu, bu tarz şeyleri dikkate aldığınızı ve lüzumlu optimize çalışmalarını gerçekleştirdiğinizi göstermiş olursunuz.

Google News yönergelerini yakından takip edin ve bunlara ahenk sağladığınızdan emin olun.
Yazar ekibinizin tanıtıldığı bir sayfaya haiz olduğunuzdan inanın.
Telif hakkı ve yasal bildirimler sayfanıza bağlantılar verin. Bu, yönergelerde belirtilen hesap verebilirlik ve şeffaflık ihtiyaçının karşılanmasına yardımcı olacaktır.
Sitenizin yapısını özetlemek gerekirse söyleyin. Google News’e çalışan türde bir URL yapısına sahip olduğunuzu gösterin.
Gazetecilik standartlarına uyuyor olduğunuzdan inanın.
Ayrıca, yalnızca hava durumu raporları veya futbol skorları şeklinde haber ögelerini paylaşmak yerine değerli, orijinal içerik sunduğunuzu gösterin.
Cevabınızı gönderdikten sonra Google News’ten etkin bir bilet alacaksınız. O zaman yaklaşık bir yada iki ay boyunca sabırlı olmanız gerekecektir. Bu zaman zarfında sitenizin vaat etmiş olduğu her şeyi oluşturmaya devam etmesi önemlidir. Düzenli olarak iyi içerik yayınlamaya devam etmelisiniz. Bu sayede Google News’e girme şansınız olacaktır.

Google News İçin Site Optimizasyonu


Google News’e girme şansınızı artırmanın birçok yolu vardır. Karar verici faktörler her şeyden önce makalelerinizin kalitesi, sitenizin durumu ve etkinlik oranıdır. Başarılı SEO için dikkatli içerik yapılandırması Google Haberler için fazlasıyla önemlidir.

Makalelerin Optimizasyonu


Bireysel makale başlıklarını (H1) optimize edin. Mümkünse, ana anahtar kelimeyi başlangıca yerleştirin. Başlığı kısa, öz ve temel bilgilerle sınırı olan tutun. Konusallık başarıya ulaşmış bir başlığın temel anahtarı durumundadır. Google News’in ana sayfasında yer edinen başlıkları kılavuz olarak kullanın. Hepsi arama motoru için optimize edilmiştir. Profesyonellerden bir şeyler öğrenmeye çalışın.

Tanıtım için kullanılabilecek giriş bölümü, kısa ve öz olmalıdır. Burası anahtar kelimeler içermelidir. En iyi ihtimalle okuyucu meraklandıracak bir giriş yazmalısınız. Bu kısım başlığın derhal altında Google’ın Haberler bölümünde görünür ve bir okuyucunun tıklamasını elde eden en mühim faktörlerden biridir.

Makalenin resmi konuyu kısa bir biçimde yansıtmalı ve haberin ana anahtar kelimesini içeren müsait bir alt metne sahip olmalıdır. Bu resmi siteniz ile aynı sunucuda barındırın. JPEG dosya biçimini kullanın ve dosya boyutunu olabildiğince minik tutun. Bu resim okuyucunun dikkatini çekmek için son aşama önemlidir.

Meta açıklama, Google’ın internet tarayıcısı için gizli saklı bir giriş bölümü gibidir. Bunu kısa ve öz tutarak, anahtar kelimelere odaklanarak alakalı yazının açıklamasını yazın. Daha önce belirlediğiniz giriş bölümü ile bunun aynı olmamasına dikkat etmelisiniz.

Google News’in kendi anahtar kelime meta etiketi vardır. Makaleniz ile alakalı 5-10 anahtar kelime girmelisiniz. Bu meta etiket SEO için pek mühim olmasa bile yeniden de dikkate katılımı ihtiyaç duyulan faktörlerden biridir.

Makale uzunluğu Google News tarafınca alakalı içerik olarak tanınabilmesi için minimum 80 kelime olmalıdır. Acil haberler 80 kelimeden kısa olabilirler. Ancak normal başlıklar için minimum 125 kelimelik makaleler daha iyidir. Daha ayrıntılı haberler için yaklaşık 200-250 kelime ülkü aralıktır.

Google News Site Haritası Optimizasyonu


Google News, son olarak makaleleri içeren ve girişteki içerik türü hakkındaki ayrıntılı malumat toplayan ayrı bir site haritası gerektirir. Bu, internet tarayıcısının en son içinde ne olduğu kolayca almasını ve yerleştirmesini sağlar. Ama size hem de hangi haber makalesinin işlenmesini istediğinizi kontrol etme fırsatı sunar.

Site haritası için Google’ın kendi yönergelerini izlemeniz önemlidir. Bir site haritası oluşturduysanız, bunu Google’ın Search Console aracına kaydetmeniz gerekmektedir. Ancak bunu mutlaka siteniz Google New’e eklendikten sonra yapmalısınız.

Site haritanızı olabildiğince güncel tutmanız önemlidir. İdeal olarak sadece son 48 saatten makaleler içermelidir. Ayrıca, bilhassa site haritanız 1.000 makale sınırını aşıyorsa eski yazıları site haritasından kaldırmalısınız. Son olarak, yayın adının () yayıncı merkezinde belirtilen adla aynı olduğundan emin olmalısınız.

Diğer Google News Optimize İpuçları


Google News, Google arama motoruyla aynı emek harcama planına haiz değildir. Google’ın arama motoru, web ortamına güncellemeleri yakalamak için tarayıcılar gönderir ve bu güncellemeleri dizine ekler. Google News’in kendi tarayıcıları vardır. Ancak bu tarayıcılar daha ilkin onaylanmış olan siteleri tararlar. Bu da sitenizi belirli açılardan optimize etmenizi gerektirmektedir.

Hem web tarayıcılarının aynı zamanda okuyucuların uzun yükleme süreleri olmadan sitenize erişebilmesi için sitenizin hızlı ve sorunsuz çalıştığından güvenli olmalısınız. En fazla 200 ms. Yükleme süresini hedeflemek en iyisidir. Sayfanızın kaynak karmaşıklığını olabildiğince düşük tutun. Bu bilhassa entegre reklamcılık için geçerli bir durumdur.
Reklamcılık çalışmalarını entegre ederken abartmayın. Bu, bilhassa gömülü videolar ve animasyonları reklamlar benzer biçimde ayrıntı reklamlar için geçerlidir. İçeriğinizin sitenizin ana parçası olduğundan emin olun. Yapılacak en iyi şey Google’n Ads yönergelerine uymaktır.
Konu alanınıza sadık kalın. Özel bir siteniz var ise konusal sıçramalardan kaçının. Örneğin, futbol için bir haber portalı işletiyorsanız, kış sporları hakkında haber yapmaktan kaçınmalısınız. Ancak bu sayede Google News’in sizi belirli bir alan için alakalı bir haber sayfası olarak tanımasını sağlayabilirsiniz.
Temiz HTML ile çalışın. Geleneksel başlık, resim, tarih ve beden metni sırasına uymak en iyisidir. Bu, web tarayıcısının sitenizi tanımasını ve kabul etmesini kolaylaştırır.
Güncel vakalar hakkında mümkün olduğunca çabuk yayın yapmaya çalışın. Google New, özellikle son dakika haberleri olmak suretiyle aktüel konularda daha süratli yayın meydana getiren siteleri ödüllendirmektedir. Ama dikkatli olmalısınız. Aceleci davranarak işin kalitesinden ödün vermemelisiniz.
Google’ın web tarayıcısı gerçekten fazlaca akıllıdır ama kusursuz değildir. Web tarayıcısının sitenizi doğru bir biçimde okumasını önleyebilecek yaygın sorunlar hakkında bilgi edinin.
Sonuç
Google, arama motorlarının en üst düzey üyelerinden biri olduğundan sitenizin dizine eklenmesinin ve Google News listelerine dahil edilmesinin birçok faydası vardır. Sitenize yönlendirilen organik arama trafiğinin yanı sıra sayfanızın özgünlüğünü ve otoritesini artırabilir. Google’ın içeriğinizi onaylaması demek görünürlüğün artması anlamına gelmektedir.

Buna ayrıca, siteniz için Google News’i kullanmanın en cazip avantajlarından biri yıldırım hızında indekse eklenme durumudur. Sayfanız yada yayınınız birkaç dakika içinde Google News sonuçlarında görünecektir. Aynı zamanda, ana arama sonuçlarına da eklenecektir.

google news kaydı nasıl yapılır
google news kaydı için gerekenler
google news kaydı nasıl alınır
google news kayıt
google news kayıt sorgulama
google news kayıt link
google news kayıt olma
google news kayıt 2020
google news kaydı
google news kaydı nedir
google news türkçe
google news kayıtlı haber siteleri
google news site kaydı
google news kayıt linki
google news nasıl kayıt olunur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Token Nedir? Token ile Coin Arasındaki Fark

JPMorgan’da NFT Dünyasında !