içinde

Gözler Bu Altcoin’de: Büyük Balina Olayı Patladı!

Pazar günü, merkeziyetsiz finans (DeFi) dalı, DeFi protokolü Solend (SLND)’in tasfiye riski altındaki balina cüzdanlarından biriyle ilgili olarak, altcoin tekrar inceleme altına alındı.

Bu altcoin düşünüldüğü kadar merkeziyetsiz değil

“SLND1: Balinadan Gelen Riski Azalt” isimli teklif Pazar günü duyurusu yapılmadan birdenbire başlatıldı ve oylama yüzde 97 onay oranıyla kapandı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, skandal, geçen hafta Coinbase ve BlockFi’den yapılan ani işten çıkarmaların ve Three Arrows Capital’in tasfiye fiyaskosunun çabucak akabinde geldi. Beklenmedik oynaklık ve piyasa satışlarının artmasına ek olarak, kelamda merkeziyetsiz özerk bir tertibin yahut DAO’nun ani değişiklikleri, altcoin kullanıcılarının düşündüğü kadar “merkeziyetsiz” olmadığını gösteriyor.

Teklifin detayları, balinanın cüzdan adresini ve bu hesabın neden Solend (SLND) için meselelere neden olduğuna ait daha derin bilgileri içeriyor. Ana sorunun bir kısmı, büyük hesabın Solend ve kullanıcıları üzerinde baskı yaratacak tasfiyeyle karşı karşıya kalmasıdır. Teklife nazaran, “SOL 22.30 dolara düşerse, balinanın hesabı borçlarının yüzde 20’sine (21 milyon dolar) kadar tasfiye edilebilir hale gelir.” Teklifin maksadı, balinanın hesabını denetim altına almak ve tezgah üstü (OTC) bir süreç yoluyla tasfiyeyi gerçekleştirmektir.

DeFi kesimi yaşanan bu gelişmelerden ötürü büyük yara alabilir

Her zamanki üzere Twitter’dan anında büyük bir reaksiyon geldi. Argümanlar, bu hareketin merkeziyetsiz finans (DeFi)’ın genel manzarasına neden olabileceği hasardan bahsediyor. Solend’in cüzdanlarından birinin denetimini ele geçirmek, DeFi’nin temel prensiplerinin sorgulanması manasına geliyor. Bu hareket tıpkı vakitte Solend’in borcunu yönetme yeteneği üzerinde olumsuz bir tesir bırakıyor. Ava Labs’ın kurucusu ve CEO’su Emin Gün Sirer’in belirttiği üzere, Solana’nın (SOL) fiyatı çok düşerse, bu hareketin ek sonuçları, merkeziyetsiz borsa (DEX) defterinde kademeli tasfiyeleri beraberinde getirebilir.

Belki de kripto para ekosistemindeki problemler, çabukla verilen, aceleye getirilmiş, zorlanmış ve manipüle edilmiş kararlarla kendilerini ortaya çıkarmaya başlıyor. Keyfi işten çıkarmalar ve DeFi cüzdanlarına girme, kriptonun merkeziyetsiz kültürünün altını çizen kutsal fikirlerden uzaktır ve bu tıp hareketlerin bölüme daha fazla tenkit ve sorun getirmesi mümkündür. Bunun yanında altcoin projesinin fiyatı son 24 saatte yaklaşık yüzde 3 düşüş yaşadı. Solend (SLND) şuan 0,653616 dolar düzeylerinden süreç görmeye devam ediyor. Solend fiyatı son 30 günde büyük düşüşler yaşayarak yaklaşık yüzde 38’lik bir kayıp gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Hegic Nedir? HEGIC Coin Ne İşe yarar?

Bu Hafta Bu 33 Altcoin’e Dikkat: İşte Olacaklar!