içinde

Güney Kore, kriptoyla bağlantılı 3,4 milyar dolarlık şüpheli işlemleri inceliyor

Investing.com – Güney Kore Mali Denetleme Servisi (FSS), ülkenin en büyük iki bankasının raporladığı kripto paralarla bağlantılı olduğu görülen 3,4 milyar dolar değerindeki şüpheli işlemleri araştırmaya başladı.

FSS tarafından yapılan açıklamada son bir sene içerisinde Woori Bank’in toplamda 1,3 milyar dolar tutarında ve Shinhan Bank’in yaklaşık 2,1 milyar dolarlık şüpheli işlem gerçekleştirdiğinin tespit edildiği duyuruldu. 

Güney Kore düzenleyicisi şimdi bu işlemlerin, kara para aklama ya da kripto paraların spekülatif işlemler için kullanıp kullanılmadığını araştırıyor. Düzenleyici kurum tarafından yapılan açıklamada FSS’nin bu ay başında tüm bankalardan son 1,5 yıllık zaman dilimindeki kripto para birimleriyle ilgili tüm ülke dışı transferleri ve şüpheli görülen işlemleri raporlamasını talep ettiği de aktarıldı. Bu bildirime göre Bankalar, raporlarını Temmuz ayının sonuna kadar kuruma ibraz etmek zorunda.

Güney Kore, Terra çöküşü sonrası eleştirelere maruz kaldı

Güney Kore Terra ekosisteminin çöküşü sonrası ülkede kripto para piyasalarında denetimin zayıf olduğu konusunda eleştirilere maruz kalmıştı. Bunun üzerine ülkede denetim faaliyetlerinin sıkılaşmaya başladığı görülüyor.

FSS Başkan Yardımcısı Lee Joo-soo, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında çoğu işlemin yerel kripto para borsalarından kurum hesaplarına aktarılıp ardından yurtdışına çıkan fonlardan oluştuğunu söyledi. Lee, aktarılan fonların büyük çoğunlukla kozmetik ürünleri, mücevherler ve yarı iletkenler gibi çeşitli ithal ürünler için yapılan ödemeler olduğuna dikkat çekerken şüpheli işlemlerde bulunan 22 şirketin olduğunu aktardı.

Yapılan açıklamaya göre aktarılan fonların büyük çoğunluğu Hong Kong’a gönderilirken bu ülkeyi, Japonya, ABD ve Çin izledi. FSS’nin bundan sonraki süreçte ülkede faaliyet gösteren bankalara karşı yurt dışı transfer işlemleri ve kara para aklamayı önleme kurallarına gereken önemi göstermediği gerekçesiyle daha sıkı önlemler alması bekleniyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

ABD Tüketici Gözlemcisi Kripto Ödemeleri Takip Edecek Webilginç Kripto Para Haber

Bitcoin, Fed’in karar günüde 21.000 dolar bandında hareket ediyor