içinde

Güney Kore’nin Gündemi: Airdrop Vergisi Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

Güney Kore Strateji ve Maliye Bakanlığı, airdropların armağan vergisine tabi tutulabileceğini söyledi.

Dijital varlıklar, global ölçekte birçok faaliyet bölgesine yayılıyor ve kullanım alanını genişletiyor. Gerçek ya da dijital ortamda kendisine yer bulan dijital varlıklar artık günlük ömrümüzün içerisinde, hatta o denli bir duruma geldi ki resmi olarak bir ikram bile sayılabilirler. Kripto firmalarının kullanıcılarına özel avans sağladıkları airdroplar, gerçek bir ikram olarak tanımlanabilir.

Güney Kore, AirDrop’ları Armağan Vergisine Tabi Tutabilir

Güney Koreli yetkililer, dijital varlık süreçlerinin vergi kanunu hakkında görüşlerini paylaştı. Strateji ve Maliye Bakanlığı tarafından airdropların armağan vergisine tabi tutulması gerektiği belirtildi.

Yetkili şahıslar tarafından yapılan açıklamada şunlar yer aldı:

“Dijital varlık formunda gönderilen airdroplar, ikram vergisine tabi bir süreçtir. Varlıkların fiyatsız evresi, Veraset ve İntikal Vergisi Yasası uyarınca bir armağandır. Bu durumda, sanal varlığın fiyatsız olarak devredildiği üçüncü şahıstan armağan vergisi alınacak”

Örneğin, yatırımcı bir borsadan airdrop mükafatı olarak bir dijital varlık ödemesi alırsa, bu yatırımcının armağan vergisine tabi tutulabilir. Bunun nedeni, ikram vergisinin, paraya dönüştürülebilen ekonomik pahası olan tüm objeler yahut ekonomik yararları ve mülkiyet pahaları olan tüm yasal ve fiili haklar üzerinde kapsamlı bir halde alınmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Trendyol ve Migros’a ‘Elektronik Para Kuruluşu’ Olma İzni

Türkiye’de 200 bin TL’ye sıfır otomobil ! Peki Özellikleri Neler ?