içinde

Haftalık Altın Fiyatları Kestirimi: Bu Düzeyler Bekleniyor!

Geçtiğimiz haftanın gündemini Fed’in 75 baz puanlık tarihi faiz artışı belirledi. Bununla birlikte altın fiyatları, şahin Fed’e karşın 1.800 doların üzerinde kaymayı başardı. Altın piyasaları, birinci olarak süreç haftasında düşerek evvelki yükseliş çizgisine indi. Piyasa analisti Christopher Lewis, bu noktada, alıcıların piyasayı kurtarmak için devreye girdiğini söylüyor. Christopher Lewis’in teknik tahlilini kendi özgün anlatımıyla okuyucularımız için hazırladık.

“Piyasanın 1.800 dolar civarında gayret etmesi muhtemel”

Altın piyasaları, uzun müddettir çok kıymetli olan yükseliş çizgisine inmek için hafta boyunca düştü. Bu noktada, piyasanın kabaca 1.800 dolar civarında olan bu bölge davalısını görmeye devam etmesi olası. Bu, tahminen de yükseliş tonunu kurtarmak için çok fazla gürültülü davranış görmeye devam edeceğini düşündüğüm bir piyasa.

“Bu durum, altın fiyatları için makus olabilir”

Piyasa eninde sonunda 1.800 dolar düzeyinin çok kıymetli olduğunu görecek. Bu yüzden şayet orada aşağı inersek, muhtemelen daha fazla satış baskısı alırız. Bu bir ayı piyasası. Bu nedenle faiz oranları fikrine ve yükselmeye devam edip etmeyeceklerine dair temkinli olmanız gerektiğini düşünüyorum. Şayet yaparlarsa, bu altın için makûs olabilir.

“Altın piyasasının eninde sonunda dışarı çıkacağını düşünüyorum”

Öte yandan, 1.880 dolar civarındaki bariz direnç alanının üzerine çıkabilirsek, alıcıların gelmesi beklenen. Bu durumda piyasayı uzun vadede 2.000 dolar düzeyine çekmesi mümkün olur. Altın piyasasının eninde sonunda dışarı çıkacağını düşünüyorum. Lakin bu ortada çok fazla oynaklık göreceğimizin de farkındayım. Bu nedenle buna hazırlıklı olmanız gerekiyor.

“Çok fazla gürültüye karşın altın fiyatları hala yükseliş trendinde”

Başka bir deyişle, konum boyutunuzu küçük tutmanız gerekiyor. Sadece sizin için uygun olduğunda eklemeniz mantıklı görünüyor. Bununla birlikte, uzun vadeli bir yatırımcıysanız, ileri geri gidişin epey olağan olduğunu da kabul edersiniz. Bu cins oynaklığı görmek altının bildiği bir şeydir. Sonuç olarak, çok fazla gürültü görmemize karşın altın fiyatları hala yükseliş trendinde.

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere en son ABD TÜFE verisi 8,6 ile tarihi doruğa çıktı. Bunun akabinde enflasyonla başı belada olan Federal Rezerve’in faiz artışında agresif olacağı beliğin hale geldi. Ve Çarşamba günü beklentiler doğrultusunda Fed, 75 baz puanlık tarihi bir atılım yaptı. Altın, birinci başta dirençli olsa da sonrasında geriledi. TradingView bilgilerine nazaran spot altın Cuma gününü %0,97 düşüşle 1.839,26 dolardan kapattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Altın ve Bitcoin İçin Haftalık Finansal Yorumlar Çıktı! 

Nobel Ödüllü Ekonomistten “Can Sıkan” Bitcoin Yorumu!