içinde

Instagram yeni özellik TikTok’tan esinlenmeye devam

Sosyal medya dünyasında oldukça büyük bir rekabet söz konusu. Bir tarafta, aldığı onca eleştiriye rağmen halen dünyanın en popüler sosyal medya sitesi olan Facebook, diğer tarafta ise onun koltuğunu sallayan dost ve düşman isimler yani Instagram ve TikTok.

Instagram’ın kullanıcı sayısını arttırması Facebook için sıkıntı değil çünkü zaten her ikisi de Meta’nın uygulaması. Ancak Mark Zuckerberg’in en büyük korkusu, ezeli rakibi olarak gördüğü TikTok’un gerisinde kalmak. Bu duruma izin vermemek için elinden geleni yapan ünlü CEO, rakibiyle savaşabilmek için genelde onun popüler özelliklerini kendine uyarlamaya devam ediyor.

Instagram yeni özelliğiyle yine TikTok’tan esinlenmeye devam ediyor!

Hatırlayacağınız üzere, şimdilerde milyonlarca Instagram kullanıcısının içselleştirdiği ve Instagram ile özdeşleştirdiği Reels özelliği, aslında TikTok’tan alınmış bir yetenekti. Bununla birlikte sınırlı sayıdaki kullanıcı üzerinde test edilen yeni tam sayfa video gösterim özelliği de, yine TikTok’tan alınma bir özellik olarak değerlendiriliyor.

Paylaşılan ilk görsellere baktığımızda, özelliğin genele yayılmasıyla birlikte artık Instagram kullanıcılarının daha büyük ekranda görmek istedikleri videoları yukarı doğru kaydırarak tam ekran moduna alabileceği görülüyor.

Tam ekran moduna geçen videonun alt kısmında halen kullanıcıya ilişkin bilgiler ve yorum-beğenme sayıları görünmeye devam ederken, Instagram’ın üst barı ise videonun üst kısmında ancak saydam şekilde görülmeye devam ediyor. Ne diyelim, Instagram madem bu özelliği TikTok’tan aldı, o halde en azından saf tam ekran olarak alsaydı da, videoları izlerken alt kısımda yer alan kullanıcı bilgilerinin ekranı kısıtlaması sorununa da bir çare bulunmuş olsaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Bitcoin, küresel olarak en değerli ilk 10 varlık listesinden çıktı.

Hyundai en ucuz modelini Türkiye’ye getiriyor! 200 bin TL’nin altına satılacak!