içinde

IOTA Yeni Oracle Tahlilini Duyurdu: Chainlink’e Rakip Olabilir mi?

IOTA Foundation (MIOTA) mahallî merkezi olmayan oracle tahlili sunacağını duyurdu. Pekala, Chainlink üzere mevcut rakiplerinden neden farklı?

IOTA, bedelsiz ve anlık oracle’lar sunuyor

IOTA Vakfı’nın resmi blog gönderisine nazaran, dış “off-chain”, yani zincir dışı dünyayı zincir içi sistemlerle köprülemek, IOTA’nın oracle’larının yayınlanmasının gerisindeki ana mantık. Burada tipik olarak blockchain oracle sistemleri kendi ağ tıkanıklıklarından muzdarip oluyor. Bu nedenle duyurusuna nazaran tanınan blockchain ağı, sorunu tekrar gözden geçirilmiş bir formda ele alıyor.

IOTA’nın oracle’ları fiyatsız ve güçlüdür, münasebetiyle “oldukça büyük ölçüde veriyi” işleyebilirler. Bilgileri hafif ve verimli bir formda alırlar. IOTA oracle’ları çok sayıda güvenlik ve data yapılandırma yolunu destekliyor. Bu nedenle, ilerlemelerinin bir sonraki evresi, IOTA’nın DLT’sinin temel data yapısı olan Tangle’a direkt bilgi sağlanması ile gerçekleştirilecek.

Bununla birlikte vakıf, tüm geliştiricileri, zincir dışı dataları merkezi olmayan sistemlere yayınlayan uygulamalarla oracle tahlilini denemeye davet ediyor.

Almanya’da otonom sürüş altyapısı için IOTA kullanılacak

Gerçek dünyada benimsenmesi açısından IOTAekibi, Almanya’da ülke çapında bir proje için protokolün onaylandığını doğruladı. Böylelikle inançlı otonom sürüşe odaklanarak akıllı kent altyapısını güçlendirecek.

ALFRIED Projesi, Alman Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı (BMVI) tarafından finanse edilmekte. Friedrichshafen’da çoktan başladı. Proje, akıllı kentleri yol tıkanıklığından korumak için sensörle çalışan bir trafik idaresi sistemi oluşturmaya çalışıyor.

MIOTA fiyatı yükseldi

Duyurunun yapılması takiben IOTA’nın kripto para ünitesi MIOTA, yükseliş dalgasıyla karşılaştı. Bir müddettir 0.50 dolar civarından süreç gören kripto para ünitesi, yazım sırasında 0.71 dolar düzeyinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Binance Coin (BNB) Rekor Kırdı: İşte Yükselişin Arkasındaki Nedenler

Yasaklama Açıklamalarına Bir Yenisi Daha Eklendi: Bitcoin Tutkunları Kızgın