içinde

İspanyol IRTA enstitüsü tarafından ıslah edilen kendine verimli çeşitlerden Vairo ve Marinada’yı kimler tercih etmeli?

badem fidan dikimi
badem fidan dikimi

IRTA tarafından yayınlanan makaleler bu soruya ışık tutacak veriler içeriyor.
VERİMLİLİK:
Ağaç başı verim açısından Vairo Marinada’nın önünde yer alıyor. Orta ve uzun vadede ağaç başına alınan kabuklu badem miktarı Vairo’da daha yüksek. Vairo daha şevkli bir tür ve daha hızlı büyüyor, daha çok dal yapıyor.
Marinada ise Vairo’dan daha önce meyveye yatarak verimin ilk yıllarında üreticisini mutlu ediyor. Sık dikimine uygunluğu göz önüne alındığında bu farkın ilk yıllarda daha bariz olabileceği kanaatindeyim. Marinada daha kolay budanabilir ağaçlar yapıyor.
ÇİÇEKLENME:
İlk bahar don riski olan yerler için Marinada, Vairo’nun önüne geçiyor zira yaklaşık bir hafta daha geç çiçekleniyor.
HASAT:
Hasat dönemi söz konusu olduğunda ise Vairo Marinada’dan yaklaşık iki hafta önce hasat ediliyor.
HASTALIKLARA DAYANIM:
Hastalıklara direnç ve zararlıları tolere etme açısından Marinada’ya zayıf denemese de Vairo IRTA enstitüsünün bu alanda en ön plana çıkardığı çeşit.
MEYVE KALİTESİ:
Marinada % 31 iç oranıyla ortalama 1.3 gramlık içe sahipken, ortalama 1.2 g iç ağırlığına sahip Vairo’nun iç oranı % 29. Bununla birlikte kozmetik olarak Vairo az bir farkla Marinada’nın önünde görülmüş.
SONUÇ:
Don riski olmayan bölgelerde büyük bahçeler kuracak yatırımcılar için bence Vairo ideal bir badem çeşidi. Çok sık olmasa da yer yer don kaygısı yaşanan bölgelerde ve özellikle de küçük bahçelerde daha yoğun dikilmesi durumunda yatırımcısını kısa sürede mutlu etmeye başlayacak bir tür Marinada.
ÖNEMLİ NOT: Bu yazıda yer alan çıkarımlar IRTA tarafından yayınlanan makalelerden yapılmıştır. Bu türlerle ilgili tarafımca elde edilmiş hiçbir saha tecrübesi bulunmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

badem fidan dikimi

MAKAKO BADEM FİDAN ÇEŞİTİ HAKKINDA

KOMPOST NASIL YAPILIR ?

KOMPOST NASIL YAPILIR ?