içinde

İsrail, Dijital Ödemeleri Destekliyor Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran ve birçok ülke dijital dünyada harekete geçiyor. Kripto dostu düzenlemeleriyle bilinen İsrail ise kripto paraları da içeren dijital ödemeleri teşvik etmek için ödemelere kısıtlama getiriyor.

Bugün İsrailli yetkili tarafından yapılan açıklamada; ülkedeki yasa dışı faaliyetlerle uğraş etmek ve dijital ödemeleri teşvik etmek gayesiyle nakit ödemelere kısıtlama getirildiği belirtildi.

İsrail Dijital Ödeme ile Yasa Dışı Faaliyetlerin Önüne Geçmek İstiyor

2019 yılının Ocak ayından itibaren İsrailli işletmeler ve tüketiciler, Nakit Kullanımını Azaltma Yasası kapsamında limitli süreç yapabiliyor.

Daha evvel İsrail tarafından alınan bu tedbir, vergi kaçakçılığını, karaborsa faaliyetlerini ve kara para aklamayı daha kolay takip etmek için çıkarıldı. Yasadışı çabaların karşısında bir avantaja dönüşen kripto para üzere dijital ödemeler sayesinde İsrail, süreçleri daha kolay takip edebiliyor. Bu nedenle de ülke vatandaşlarını ve işletmelerini dijital ödeme yapmaya yönlendiriyor.

İsrail’in bugün ticari süreçler için belirlediği nakit ödeme limitleri şöyle:

  • Ticari süreçler için 1.760 dolar yahut 6.000 İsrail şekeli,
  • Kişisel süreçler için 4.400 dolar yahut 15.000 İsrail şekeli.

İlerleyen devirlerde, özel konut alımlarında kullanılan nakit ölçüsünün 58.660 dolar yahut 200.000 şekele indirilmesi ve stoklanmayı yasaklayan diğer kısıtlamaların gelmesi bekleniyor. Bu ortada, nakit para süreçlerine getirilen yeni limitler, kimileri tarafından ülkedeki kripto kabulü için yeterli bir işaret olarak görülüyor.

İsrail Vergi Dairesi (ITA) ismine maddeyi uygulamaktan sorumlu olduğu bildirilen Tamar Bracha, geçtiğimiz günlerde Media Line’a nakit kullanımının sonlandırılmasının cürüm faaliyetinin zorluğunu artıracağını ve şunları söyledi:

“Amaç, piyasadaki nakit akışkanlığını azaltmak, zira temel olarak hata örgütleri nakde güvenme eğiliminde.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

FCA Kripto Reklamları Üzerindeki Baskısını Artıracak Webilginç Kripto Para Haber

İstanbul’da Bitget Rüzgarı Esti! (Sponsorlu) Webilginç Kripto Para Haber