içinde

İşte Bu Hafta BTC, SHIB ve Altcoinleri Etkileyecek 5 Olay!

Bitcoin (BTC) yeni bir haftaya başlıyor ve piyasa önemli kayıplarla dolu bir hafta geçirirken hala 20.000 dolarlık dayanak için gayret ediyor. Bitcoin hafta sonu boyunca 17.600 dolara kadar düştü. 20 Haziran Wall Street açılışı öncesinde tansiyonlar yükseliyor. İşte önümüzdeki günlerde BTC ve altcoin’leri etkileyecek olaylar…

BTC, haftalık grafikte 20.000 doları kurtardı

Bitcoin’in son haftalık kapanışı 20,580 dolardan daha düşük olabilirdi. Lakin BTC, en azından haftalık vakit dilimlerinde değerli bir takviye düzeyini muhafazayı başardı. Bununla birlikte, alttaki fitil 2.400 doları uzattı. Tekrar eden bir performans, 20.000 dolara bahis yapanlar için acıyı artırabilir. Değerli bir fiyat düzeyi oluşturabilir. BTC/USD, bir gecede Bitstamp’ta 20.629 dolara ulaştı. 20.000 doların çabucak altında konsolide olmaya geri döndü. Bu, durumun daha dar vakit dilimlerinde istikrarsız kaldığını gösteriyor.

Bazıları ani bir toparlanma daveti yapsa da, yorumcular ortasındaki genel ruh hali daha temkinli bir optimistlik olmaya devam ediyor. Toparlanmanın, zarurî satışlar bittiğinde geleceğini, lakin daha fazla satış baskısının görülebileceğini savunan BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes, bir Twitter dizisinde aşağıdaki tabirleri kullandı:

Hafta sonu boyunca, fiat para piyasaları kapalıyken, BTC güzel bir hacimle Cuma gününe nazaran neredeyse yüzde 20 düşüşle 17.600 dolara geriledi.  Henüz bitmedi mi… Bilmem. Ama bu, yetenekli traderlar için, coin satın almak için ek fırsatlar olabilir.

Kripto hedge fonlarının ve ilgili yatırım araçlarının BTC fiyat zayıflığını alevlendirmedeki rolü, Mayıs ayındaki Terra patlamasından bu yana kıymetli bir tartışma konusu haline geldi. Celsius ile, Three Arrows Capital ve öbürleri, birkaç yılın en düşük düzeylerinden kaynaklanan kaosa zarurî tasfiyelere katılıyor. Yatırımcı Mike Alfred 18 Haziran’da “Bitcoin’de büyük oyuncuları tasfiye etme işi bitmedi” dedi.  Öte yandan vilayet Capo of Crypto, 16.000 doları ana gayesi olarak gösterdi.  Ayrıca 16.000 doları “güçlü bir mıknatıs” olarak tanımladı.

Hisse senetleri ve tahvillerin “saklanacak hiçbir yeri yok”

Bu ortada, Wall Street açılışından evvel pay senetleri için gevşek bir görünüm, 20 Haziran’da BTC için üst taraflı beklentiler açısından çok az şey sağlıyor. Analist ve yorumcu Josh Rager tarafından belirtildiği üzere, Bitcoin ve pay senetleri ortasındaki korelasyon mevcut. Global olarak, pay senetleri 18 Haziran itibariyle şimdiki bilgilere nazaran “şimdiye kadarki en berbat çeyreği” kaydetti. Hal bu türlü olunca, gidişatı değiştirebilecek piyasa oyuncularından biri FED üzere görünüyor.

Bazılarının savına nazaran mali sıkılaştırma, olumsuz tesiri Fed’i ABD doları arzını bir defa daha genişletmeye zorlayacağı için uzun süremez. Bu da, nakit akışının riskli varlıklara geri dönmesini sağlayacaktır. Bu, ABD’nin bir resesyonla müsabakası durumunda Fed’in kendisi tarafından bile paylaşılan bir bakış açısıdır.

Madenciler kapitülasyon havasında değil

Kim Kasım 2020’den bu yana en düşük düzeylerde BTC satıyor? On chain bilgiler, kimileri zarurî, kimileri istekli olarak satış baskısına katkıda bulunan yatırımcı kümelerini izliyor. Madenciler, alıcı halden satıcılığa geçerek çok yıllık bir birikim eğilimini durdurdu. On chain tahlil firması Glassnode, 19 Haziran’da “Madenciler bu hafta hazinelerinden yaklaşık 9 bin BTC harcadılar ve hala yaklaşık 50 bin BTC tutuyorlar” dedi.

Ancak madenci üretim maliyetini tam olarak hesaplamak zordur ve farklı kurulumlar büyük ölçüde farklı madencilik şartları ve masraflarıyla karşı karşıyadır. Bu nedenle, birçoğu mevcut fiyatlarla bile kârlı olabilir. Bu ortada BTC.com’dan gelen bilgiler şaşırtan haberler veriyor. Bitcoin’in ağ zorluğu, bir madenci kapitülasyonunu yansıtmıyor. Düşürülmeyecek. Bunun yerine, bu hafta üst hakikat ayarlanacak.

Zorluk, Bitcoin ağının değişen ekonomik şartlara ahenk sağlamasına müsaade verir. PoW algoritmasının bel kemiğidir. Madenciler kârlılık eksikliği nedeniyle işten ayrılırsa, zorluk otomatik olarak azalır ve maliyetleri düşürür ve madenciliği daha cazip hale getirir. Emsal formda, hash rate de rekor düzeyler kaydediyor. Saniyede iddiası 200 exahash’in (EH/s) üzerinde kalıyor.

BTC kullanıcıları “büyük” kayıplar görüyor

Glassnode, fırtınayı atlatamayan hem büyük hem de küçük hodler’ların sattıklarında “büyük” kayıplarla karşılaştıklarını söylüyor. Araştırmacılar, BTC varlıklarının maliyet bazında ne kadar düştüğünü gösteren bir grafiğin yanı sıra, “Hasarı değerlendirirsek, ‘karidesten balinalara’ kadar neredeyse tüm cüzdanların Mart 2020’den daha makus, daha büyük gerçekleşmemiş kayıplara sahip olduğunu görebiliriz,” sözlerini kullandı.  En az kârlı cüzdan kümesi 1-100 BTC tutuyor.

Rakamlar, Bitcoin’in volatilite geçmişi göz önüne alındığında, tecrübeli yatırımcılar ortasında bile bir panik durumuna işaret ediyor. Coin’leri en son ne kadar müddet evvel hareket ettiklerine nazaran gruplandıran HODL Waves göstergesine bir bakış, bu ortada tabandan satanları ve satın alanları kayıt altına alıyor. 13 Haziran ile 19 Haziran ortasında, son bir gün ile bir hafta evvel hareket eden toplam BTC arzının yüzdesi yüzde 1,65’ten yaklaşık yüzde 6’ya yükseldi.

Duyarlılık neredeyse tarihi taban düzeylerine ulaşıyor

Kripto Dehşet ve Açgözlülük Endeksine nazaran, ortalama yatırımcı artık sanayi tarihindeki çabucak hemen her vakit olduğundan daha fazla dehşet içinde. 19 Haziran’da, genel hissiyatı hesaplamak için bir dizi faktör kullanan Endeks, “aşırı korku” kategorisinin derinliklerinde, yalnızca 6/100 ile rekor düşük düzeylerine yakın düştü.

Haftalık kapanış, durumu sadece marjinal olarak düzgünleştirdi. Endeks, Bitcoin için tarihî olarak ayı piyasasının en düşük düzeylerini işaret eden düzeylerde kalmaya devam etmek için üç puan ekledi. Yalnızca Ağustos 2019’da endeks daha düşük bir puandaydı.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

ARM tabanlı dizüstü pazarının hakimi Apple Webilginç

İşte Bu Hafta İzlenecek 4 Altcoin ve Tahminler!