içinde

Joe Biden’ den Uluslarası Kripto Para Düzenlemesi için Baskı

FTX’in çöküşü ile işler bir hayli karıştı. Zimmete para geçirme başta olmak üzere ortaya çıkan olumsuz detaylar milyar dolarlık devi parçaladı.

Sam Bankman-Fried, FTX borsasının güçlü olduğu konusunda ‘sahte bir görüntü’ sunsa da gerçek bundan çok farklıydı.

FTX çöküşünün ardından küresel düzenleyiciler kripto para özelinde düzenlemeleri hızlandırmak istiyor.

Bu kapsamda birtakım görüşmelerin yapıldığı basında konuşuluyor. FTX çöküşünün ardından ortaya çıkan dalgalanmalar, yatırımcı güvenini sarstığı için bu tür düzenlemeler kritik olacaktırABD Başkanı Joe Biden, FTX borsasında yaşanan olayların benzerini engellemek için görüşlerini paylaştı.

Bali’de G20 liderleriyle görüşen Biden’ın görüşleri, toplantı sonrasındaki bildiride de yer aldı. Açıklamada şu yorum dikkat çekti.

“Riskler hakkında kamuoyu bilinci oluşturmak, düzenleyici sonuçları güçlendirmek ve inovasyonun faydalarından yararlanırken eşit şartlara sahip bir alanı desteklemek çok önemlidir.”

Finansal İstikrar Kurulu daha önce kripto para birimleri için geleneksel finansa benzer katı kurallar getirilmesini önermişti. G20 liderleri, kripto para düzenlemeleri için kapsamlı bir uluslararası çerçeve uygulama önerisini memnuniyetle karşıladı.

Bildiride ayrıca, “… sözde [geleneksel para birimine sabitlenmiş] stabilcoin’ler de dahil olmak üzere kripto varlıkları ekosisteminin yakından izlenmesini ve finansal istikrara yönelik potansiyel riskleri azaltmak için sağlam düzenleme, denetim ve gözetime tabi olmasını sağlamak için” sözleri de yer aldı.

Liderler ayrıca, kripto para birimiyle ilgili faaliyetlere ve pazarlara yönelik düzenleyici ve denetleyici yaklaşımlarda uluslararası tutarlılığı memnuniyetle karşılama konusunda anlaştılar.

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bitcoin Madenci Rezervleri Son Zamanların En Düşük Seviyesinde !

Binance, ilk kez en büyük BİTCOİN rezervine sahip merkezi borsa !