içinde

JPMorgan Açıkladı: “Büyük Şirketlerden Tesla’nın Bitcoin Hareketini Yapmasını Beklemeyin”

Kripto topluluğu daha büyük firmaların Tesla’nın Bitcoin alımını taklit etmesini bekliyor. Lakin JPMorgan’ın strateji uzmanları bunun olacağını düşünmüyor.

JPMorgan ve Bitcoin

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük yatırım bankalarından biri olan JPMorgan Chase’deki strateji uzmanları açıkladı. Uzmanlar, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) satın almasını farklı yorumluyor. Onlara nazaran bu alım öbür şirketlerce misal yatırımı tetiklemeyecek.

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki bir küme JPMorgan stratejisti, volatil görünüme vurgu yaptı. Onlara nazaran, Bitcoin’in son derece volatil yapısının ana akım kurumsal yatırımcıları Bitcoin’den uzak tutacak. Bloomberg Salı günü yaptığı açıklamada, stratejistlerin yatırımcılara yazdığı bir nottan bahsetti.

“Ana akım kurumsal hazinelerin Tesla örneğini izleyeceği fikrinin ana sorunu Bitcoin’in volatilitesidir.”

JPMorgan’a nazaran, kurumsal rezervlerin portföylerindeki Bitcoin’in küçük bir kısmı bile risk ögesi. Zira, bu çeşit şirketler portföy dalgalanmalarını çoklukla %1 civarında tutuyorlar. Bu yüzden yüksek seviyede riskle karşı karşıya. Stratejistler, Bitcoin’in %80 yıllık volatilitesine vurgu yapıyorlar. Bu nedenle yaklaşım portföyün volatilitesini %8’e taşıyacak.

Tesla’nın Hamlesi

Elon Musk’ın Tesla Motors’u, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu bir belgede 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını duyurarak 8 Şubat’ta manşetlere çıktı. Haber, esasen yükselen bir kripto piyasasında parabolik bir artışa neden oldu. Akabinde Bitcoin 48.000 $’ın üzerine çıkarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı.

Büyük hareketin akabinde, Galaxy Digital’in kurucusu Michael Novogratz’ın da ortalarında bulunduğu bir dizi büyük kripto figürü, “Amerika’daki her şirketin” Tesla’nın bilançolarının bir kısmını Bitcoin’e tahsis etme kararını takip edeceğine olan itimadını lisana getirdi. Grayscale Investments CEO’su Michael Sonnenshein ayrıyeten, dünyanın yakında Bitcoin’i daha net anlayacağını söz ediyor.

Bazı kripto oyuncuları ayrıyeten ABD teknoloji devi Apple’ın kripto varlığını benimseyen bir sonraki kurumsal oyuncu olabileceğini iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ünlü Analist Tezli: Bu Altcoin Yatırımcılarını Milyoner Yapacak!

Piyasa Kâhini: Bitcoin Fiyatı İçin Bu 8 Düzeye Dikkat!