içinde

Kraken CEO’su Binance Saçmalıyor!

Kraken CEO’su Jesse Powell, Binance tarafından yakın zamanda duyurulan “Rezerv Kanıtı (Proof-of-Reserve)” yaklaşımını eleştirdi. CEO’ya göre söz konusu yaklaşımın hiçbir temeli yok.

Binance, yakın zamanda yaptığı duyurularda kullanıcılarının güvende olduğunu kanıtlamak için “Rezerv Kanıtı” sunacağını açıkladı. Söz konusu açıklamanın ardından rezervlerinin tamamını açıklayan Binance, diğer borsaları da aynı eyleme davet etti. Kraken CEO’su Jesser Powell ise söz konusu yaklaşımı çok sert eleştirdi. CEO’ya göre “rezerv kanıtı” yaklaşımı “sorumluluk kanıtı” gibi bir detaydan yoksun olduğunu belirtti.FTX borsasının çöküşü sonrası ortaya çıkan detaylar korkutucuydu. Söz konusu iflas belgelerine göre FTX, müşterilerin varlıklarını riskli bir şekilde kullanmıştı. Söz konusu bu detay ise diğer borsaları daha şeffaf olmaya zorladı.

Binance, Rezerv Kanıtını Sunmaya Başladı

Rezervlerini kanıtlamak için bir mekanizma kullanan ilk borsa Binance oldu. Söz konusu hamleyi diğer borsalar da çok geçmeden uygulamaya başladı. Ancak söz konusu ‘rezerv kanıtı’ birçok borsa için henüz soğuk cüzdanların ortaya çıkarılmasından ibaret.

Ancak Binance “Rezerv Kanıtları için Merkle Ağacı” isimli kriptografik kanıtını nihayet sundu. Binance, bu hamlesiyle endüstriye öncülük etmek istiyor. Kraken CEO’su ise bu yaklaşımın herhangi bir anlamı olmadığını düşünüyor.

“Üzgünüm ancak hayır! Bu bir rezerv kanıtı değil. Bu isteyerek veya istemeyek sunulan bir yanlış beyan.”

Kraken CEO’suna göre bu sorunun çözümü için tek bir yol var. Bu yol ise borsanın müşterilerine olan borcundan daha fazla varlığa sahip olup olmadığının anlaşılmasıyla ortaya çıkacaktır.

CZ Söz Konusu İddiaları Cevapladı

Jesse Powell’ın iddiaları ise Binance CEO’sunun gözünden kaçmadı. CEO, borsaların doğrudan birbirilerini işaret etmenin iyi bir şey olduğunu düşünüyor. CEO’ya göre bu eleştiriler kripto endüstrisinin gelişimi için kritik.

Binance, rezervlerini kamuoyuna açıklarken, başlangıçta Bitcoin varlıklarıyla başlayacağını ve önümüzdeki haftalarda diğer varlıklar ve ağlar için de destek ekleyeceğini duyurdu. Zhao ayrıca, üçüncü taraf denetçilerin dahil edilmesinin şu anda süreçte olduğunu belirtti.

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Emekli bir vatandaş, kripto para dolandırıcılarına 67 bin 500 euro kaptırdı !

ren coin

Binance Söylentileri Ren Coin’i Yüzde 37 Arttırdı !