içinde

Kripto Araştırmasına Yönelik 7 Noktalı Kontrol Listeniz

Bu kontrol sıralaması, bir profesyonel şeklinde araştırma yapmanıza yardımcı olacaktır.

Anahtar noktaları
Araştırma, kripto para birimi yatırımcıları için çok önemli bir araçtır.
Bir kripto projesinin ne yaptığını, arkasında kimin bulunduğunu ve rekabete karşı iyi mi bir performans sergilediğini öğrenin.
Kripto para yatırımı ile alakalı okuduğunuz hemen hemen her makale , kendi araştırmanızı yapmanın önemini vurgulayacaktır (DYOR kripto konuşmasında). Ama orada bu kadar oldukca malumat varken, nereden başlamalısınız? Ve ne aramalısın?
İşte kripto araştırma test listenizde olması ihtiyaç duyulan yedi madde.

 1. Ne yaptığını anlayın
  Meme paraları ile alakalı spekülasyon yapmak istemiyorsanız , ilk adımınız kriptonun ne yaptığına dair bir düşünce edinmek olmalıdır. Faydası olan kriptolar, bilhassa oldukca sayıda insan tarafından kullanılabiliyorsa, çoğu zaman daha iyi yatırımlardır.
  Kripto teknik incelemesini okuyarak başlayın. İçeriğin tamamını anlamayabilirsiniz, ancak ilerledikçe sorularınızı yazın – bunlar daha çok kazdıkça size destek olacaktır. Bir kriptonun teknik incelemesi yoksa, bu büyük bir kırmızı bayraktır .
  Ardından, biraz web araştırması yapın. Ne kadar oldukça okursanız, o denli çok güvendiğiniz siteler ve sizin dilinizi konuşuyormuş şeklinde gözüken yorumcular bulursunuz. Okuduğunuz her şeyi doğru olarak algılamayın – ne yazık ki, oldukça fazla yanlış malumat var. Ancak okurken veya video izlerken notlar alırsanız, güvenilir bir fotoğraf elde etmeye başlayacaksınız.
  Kendinize projenin hangi sorunu çözmeyi planladığını ve çözümünün ne kadar uygulanabilir olduğunu sorun. Ayrıca, projenin yol haritasına bilhassa dikkat edin – onu genellikle web sitesinde bulacaksınız. Yapacağını dediği şeyi aslına bakarsan yaptı mı?
 2. Aktif olup olmadığını öğrenin
  Bir proje etken değilse, terk edilmiş olabilir yada bir kripto dolandırıcılığı olabilir . Aranacak birkaç farklı aktivite türü vardır.
  Sosyal medya ve web sitesi etkinliği: Web sitesi aktüel mi? Proje toplumsal medyada tertipli olarak yayınlanıyor mu?
  Topluluk etkinliği: Sağlıklı bir toplum, Reddit, Telegram, Discord veya başka bir yerde olsun, başka bir iyi işarettir.
  Geliştirici etkinliği: Bir süredir geliştirici etkinliği yoksa bu kaygı verici bir işarettir. Geliştiricilerin kodu izlemek için kullandıkları bir site olan github’da ne kadar aktif olduğunu görün.
  İşlem kütlesi: Son olarak, satın almak istediğiniz kripto ile işlem meydana getiren kişilerin olduğundan inanın. Yüksek işlem kütlesi, daha çok likidite ve daha fazla istikrarın işaretidir.
 3. Arkasındaki kadroya bakın
  Bir proje ciddiyse, sorumlu kişiler ile alakalı malumat edinebileceksiniz. Sosyal medya profillerine bakın, çevrimiçi olarak daha fazla malumat arayın ve bunların paranızla güvenebileceğiniz insanlar olup olmadığını kontrol etmeye çalışın. Ekip anonimse yada yalnızca isimleri ve Twitter profillerini paylaşıyorsa, dikkatli davranmanız icap eder. Destek kadrosunun ne kadar büyük olduğunu, mühim stratejik ortakları veya yatırımcıları olup olmadığını ve nerede bulunduklarını görmek de güzel.
 4. Rekabeti düşünün
  Potansiyel yatırımınızı bir boşlukta değerlendirmenin bir anlamı yok. Rekabet alanına bakın ve kripto paranızın benzer şeyler yapan diğerleriyle iyi mi karşılaştırıldığını düşünün. Bu bununla beraber laf konusu sektörün uzun vadede nasıl performans gösterebileceği ile alakalı bir görüş oluşturmanıza da destek olacaktır.

Akıllı sözleşmeli bir kripto para birimini değerlendiriyorsanız hız, ölçeklenebilirlik ve güvenlik şeklinde şeylere bakmanız icap eder. Merkezi olmayan bir finans (DeFi) projesi için insanların platformda ne kadar parası olduğuna bakabilirsiniz.

 1. Son fiyat hareketinden neler öğrenebilirsiniz?
  Piyasayı zamanlamak ve mutlak düşükten satın almak nerede ise katiyen, sadece tekrar de kriptonun tarihsel performansına bakmalısınız. Belki de fiyat düşmeden önce 2021’in başlarında yükseldi, tekrar hiç yükselmemek üzere. Belki daha geniş piyasa trendlerini takip etti veya bütün zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Fiyat geçmişi size daha sonra ne olabileceğine dair bir gösterge verir ve bunun uzun vadeli iyi bir yatırım olup olmayacağına karar vermenize destek verir.
 2. Piyasa değerine ve tokenomiklere bakın
  Piyasa kıymeti, bir kriptonun değerinin fiyatından oldukca daha iyi bir göstergesidir. Piyasa değeri, dolaşımdaki madeni para sayısının fiyatla çarpımıdır. Büyük bir piyasa değeri, bir madeni paranın daha yerleşik ve muhtemelen daha istikrarlı bulunduğunu gösterir.

Tokenomik, aslına bakarsan bir jetonun ekonomisiyle ilgili her şeydir. İşte araştırmanız gereken bazı sorular:

Yeni jetonları iyi mi veriyor?
Kaç jeton verecek? Bir sınır var mı?
Madeni paraların yada jetonların ne kadarı projenin kurucuları tarafından tutulacak?
Diğerleri nasıl dağıtılacak?
Doğru gelmeyen her şeye dikkat edin. Belki küçük bir grup insan jetonların büyük bir yüzdesine sahiptir veya kaç adet basılabileceği mevzusunda bir sınır yoktur. Madeni paraların çoğunu birkaç balina kontrol ederse, fiyat üzerinde fazlaca büyük bir tesiri olacaktır. Proje milyonlarca para daha yaratmayı planlıyorsa, piyasayı sulandırabilir ve sizinkinin devalüe olmasına neden olabilir.

 1. Hangi borsalarda listeleniyor?
  CoinMarketCap verileri, şu anda piyasada 17.000’den fazla kripto para birimi olduğunu gösteriyor. Bunlardan sadece minik bir bölümü en iyi kripto para borsalarında listeleniyor . Listede olmak kesinlikle bir onay değildir, sadece bunun nispeten iyi kurulmuş bir proje bulunduğunu gösterir.

Daha yeni kripto yatırımcıları , merkezi bir kripto borsasında satın alabilecekleri kriptolara bağlı kalmayı tercih edebilir. Daha deneyimli veya maceracı yatırımcılar, daha az yaygın olan kripto para birimlerine erişmek için merkezi olmayan bir borsa kullanmaya karar verebilir. Hangi rotaya giderseniz gidin, araştırmak için saatler harcamadan önce seçtiğiniz platformdan bir kripto satın alabileceğinizden emin olun.

Araştırma, sağlam kripto yatırımları bulmanın en iyi yoludur
Ne yazık ki, kriptoyla alakalı birçok yanlış bilgi var. Ancak kendi araştırmanızı yapmayı öğrenirseniz, bir ustalaşmış şeklinde heyecan içinde dolaşabilir ve bunun cevabında daha iyi yatırım kararları verebilirsiniz.

Finansal hedeflerinizi ve risk toleransınızı yalnızca siz bilirsiniz ve kendi yatırım hipotezinizi geliştirmeniz icap eder. Bu halde, herhangi bir dipte tutunurken yada satış zamanının gelip gelmediğini öğrenirken kendinize güveniniz olacak. Sonuçta, bu sizin zor kazanılan paranızdır ve onunla ne yapacağınıza yalnızca siz karar verebilirsiniz.

150$ bitcoin bonusu kazanın
2021 için güncellenmiş en iyi kripto para uygulamaları listemiz, sınıfının en iyisi seçimlerle doludur. Kısa listemize giren kripto para uygulamaları içinde 0$ komisyon ve 150$ bitcoin bonusu sunan bir seçim benzer biçimde avantajlar var. Listeye göz atın ve kripto yolculuğunuza bugün başlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Shiba Inu Metaverse’de Kazanabilir mi?

visor HOPARLÖR

EN UCUZ 16 CM OTO KAPI HOPARLÖRÜ ALDIK DENEDİK TÜM DETAYLAR SİZLERLE VISOR Oto Hoparlör 16 Cm 6 Inch 2x600w 4 Ohms Tweeterli