içinde

Kripto Para Birimi Cüzdanı nedir?

Kripto Para Birimi Cüzdanı nedir?
Normal bir cüzdanın fiziksel para birimini kullanmadığınız zamanlarda saklaması gibi, kripto para cüzdanı da dijital para biriminizi saklayabileceğiniz bir yerdir.
Kripto hakkında bilgi edinen bireyler ve kuruluşlar için bir danışmanlık uygulaması olan CryptoConsultz’un kurucusu Nicole DeCicco , “ Kriptoda işlem yapmak için gerçekten ihtiyacınız olan tek şey iki şeydir: genel anahtarınız olarak da adlandırılan cüzdan adresiniz ve ardından özel anahtarınız” diyor. ve blok zinciri teknolojisi.

Açık anahtar, banka hesap numaranız gibidir. Başka kişi veya kurumlarla paylaşabilir, yetki verdiğinizde size para göndermelerini veya hesabınızdan para çekmelerini sağlayabilirsiniz. Bu kişiler, genel anahtarlarınızı genellikle bir cüzdan adresi olarak görürler – bu ortak anahtarın karma veya daha sıkıştırılmış bir sürümü.

Ancak özel anahtar, banka hesabı şifreniz veya banka kartınızın PIN’i gibidir. DeCicco, “Bunu bana vermek istemezsiniz çünkü bu, hesabınıza erişmeme izin verir” diyor.

Tamamen dijital bir para birimi olarak kripto, doğrudan cüzdanınızda tutulmaz; bunun yerine cüzdan, genel ve özel anahtarlarınız hakkında, kriptodaki sahiplik hissenize denk gelen bilgileri depolar. Bu anahtarları kullanarak, özel anahtarınızı şifreli tutarken kripto para birimi gönderebilir veya alabilirsiniz.

Kripto Cüzdan Türleri


Farklı kripto depolama seçenekleri, kriptonuzla ne yapmayı planladığınıza bağlı olarak farklı amaçlara hizmet edebilir. Örneğin, bir değer deposu olarak bir süre elinde tutmayı planlayan uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları, çevrimdışı bir soğuk depo cüzdanının güvenliğini isteyebilir. Öte yandan, kripto ile aktif olarak işlem yapmakla daha fazla ilgilenenler, çevrimiçi bir sıcak cüzdanın sunabileceği kolaylık ve hızı isteyebilir.

Donanım Cüzdanı


Bunlara bazen soğuk cüzdanlar veya soğuk depolar denir ve anahtarlarınızı İnternet’e bağlı olmayan bir cihazda tamamen çevrimdışı olarak saklarlar. Birçok popüler soğuk cüzdan cihazı, bir USB sürücüsüne benzer. Bazen, genel ve özel anahtarlarınızla ilgili bilgileri bir kağıda yazdırdığınız kağıt cüzdanlar, soğuk hava deposu olarak bile kullanılır.

Kripto meraklıları genellikle soğuk depolamayı dijital varlıklarınızı korumak için altın standart olarak görür. Çevrimdışı oldukları için donanım cüzdanları, hacklenmesi en zor cüzdan türüdür. Ancak bu, hala risklerin olmadığı anlamına gelmez.
Birincisi, donanım cüzdanları kolayca kaybolabilir veya yanlış yere yerleştirilebilir. Üzerinde belgelerden başka bir şey olmayan bir USB sürücüsünü daha önce kaç kez kaybettiniz? Bu tek başına sakıncalıdır. Ancak, yatırımlarınızın anahtarlarını tutan bir cihazı kaybetmek – ki bunlar bir kez ortadan kalktıktan sonra kurtarılamaz – büyük bir mali darbe olabilir.

Bilgisayar korsanlığı bile endişe kaynağı olabilir. Soğuk depolamayı seçerseniz, DeCicco, ikinci el yerine doğrudan üreticiden bir cihaz satın almanızı önerir. Üçüncü bir taraftan satın alırsanız, cihazı satın almış, tehlikeye atmış ve satış için yeniden paketlemiş olabilecek bir bilgisayar korsanı tarafından cihazın kurcalanması riskini taşıyabilirsiniz.

Yazılım Cüzdanı


Bunlara sıcak cüzdanlar da denilebilir. Çantanızda bulundurabileceğiniz cüzdan gibi bir donanım cüzdanı düşünüyorsanız, çevrimiçi banka hesabınız gibi bir yazılım cüzdanı düşünebilirsiniz.

DeCicco, “Genellikle bir borsa ile bağlantılılar, çoğu zaman kullanıcı dostular ve gerçekten daha yaygın bir pazara yer açtılar” diyor. “Fakat paranızı çevrimiçi tutmanın birçok riski var.”

Sıcak cüzdanlar farklı şekillerde olabilir. Madeni para satın almak, bilgisayarınızın masaüstüne bir yazılım programı indirmek ve hatta bir akıllı telefon uygulamasını kullanmak için kullandığınız kripto borsası aracılığıyla birine erişebilirsiniz. Ancak bu seçeneklerin her biri genel ve özel anahtarlarınızı İnternet’e bağlı bıraktığından, soğuk depolama kullanmaya kıyasla daha yüksek bir bilgisayar korsanlığı riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Cüzdana İhtiyacınız Var mı?
Teknik olarak, madeni paralarınızı soğuk depoda tutmanız veya masaüstünüze sıcak bir cüzdan programı indirmeniz gerekmez. Birçok kripto borsası, kripto paranızı borsadaki bir cüzdanda saklamanıza izin verir ve bazı insanlar bunu orada bırakır.

Ancak kripto paranızı Coinbase veya Kraken gibi bir borsanın sağladığı cüzdanda tutmanızda bir sakınca var mı?

Finansal danışmanlar için bir kripto yatırım platformu olan Onramp Invest’in finansal danışmanı ve CEO’su Tyrone Ross , “Kripto püristler kesinlikle hayır diyecek” diyor . Ancak konu kripto olduğunda bir öğrenme eğrisi vardır ve genel ve özel anahtarlar, sıcak ve soğuk depolama ve diğer kripto güvenliği konularını sağlam bir şekilde anlayana kadar sorun yoktur. “Bütün bunları öğrenene kadar madeni paralarınızı Coinbase, Gemini veya her neyse bırakabilirsiniz.”

Amaç, bu seçeneğe güvenmemek ve sonunda kriptonuzu kendi depolama biçiminize taşımak, diyor, “ancak bunlar güvenlik ve muhafaza için yukarıda ve öteye giden borsalar.” Kripto paranız, bankadaki nakit para gibi herhangi bir düzenleyici kurum tarafından korunmaz, ancak güvenlik önlemlerine ek olarak, Coinbase ve Crypto.com gibi birçok saygın borsa, kripto varlıkları üzerinde sigorta kapsamı sunar ve hatta soğuk depolama yöntemlerini kullanır. Kripto paranızın bilgisayar korsanları tarafından çalınması veya takasın başarısız olması durumunda, bu, yatırımınız için başka bir ek korumadır.

Yine de, bilgisayar korsanlığı riski devam ediyor. Daha geçen yıl, KuCoin (CoinMarketcap’a göre hacme göre beşinci en büyük borsa ) 200 milyon doları aşan bir hack yaşadı . Kullanıcıların fonları geri kazanılmış olsa da, tıpkı geleneksel finans kurumları gibi, herhangi bir borsanın taşıyabileceği riski vurgular.

“ Cryptocurrency Investing for Dummies ” kitabının yazarı ve Instagram’da @Investdiva’nın yaratıcısı Kiana Danial , sıcak bir cüzdanın banka hesabınızla benzer bir güvenlik derecesine sahip olduğunu söylüyor . Borsalar genellikle güvenlik uygulamalarını ciddiye alır ve genellikle bir saldırı durumunda güvenliklerini yedeklemek için sigortaları vardır. Ancak takas, kendi kripto para biriminiz üzerinde sahip olduğunuz kontrol miktarıdır.

Danial, bunu bankanızın hesabınızı dondurabilme yeteneğiyle eşitler. Ve merkezi olmayan bir yapıya ve “anahtarlarınız değil, madeni paralarınız değil” ilkesine dayanan bir toplulukta, kripto anahtarlarınızı kontrol etmek için merkezi bir varlığa (değişim) güvenmek başlı başına bir güvenlik riski olarak görülebilir. DeCicco , örnek olarak kripto pazarındaki en son dramatik düşüş sırasında hesap sahipleri tarafından bildirilen kesintilere işaret ediyor .

“Hemen hemen her borsa, kripto para birimi satın alma veya satma yeteneğine sahip olmanızın çok önemli olduğu bir zamanda düştü” diyor. “Paranızı bir borsada tutuyorsanız, her zaman bu seçeneğiniz yoktur.”

Doğru Kripto Cüzdanı Nasıl Seçilir
Kriptonuz için bir depolama seçeneği seçerken, risk toleransınızı ve hedeflerinizi ve ayrıca kripto söz konusu olduğunda bilgi seviyenizi değerlendirmelisiniz. Madeni paralarınızı uzun vadeli tutmak istiyorsanız ve herhangi bir işlem yapmayı planlamıyorsanız, soğuk depolama en mantıklısı olabilir. Ancak yeni başlayan biriyseniz ve yatırım yaptığınız miktar konusunda genel olarak dikkatliyseniz, madeni paralarınızı bir borsada satın almanın ve saklamanın basitliğini tercih edebilirsiniz.

Identity Theft Resource Center başkanı ve CEO’su Eva Velasquez , “İnsanlara kaynağa gitmelerini ve nasıl ve nerede, bazı ödevleri yaptıktan sonra dahil olacakları konusunda kendi kararlarını vermelerini tavsiye ediyoruz” diyor . Reklamını gördüğünüz veya gelen kutunuzda talep edilen seçeneklere güvenmeyin. “Biraz araştırma yaptıktan sonra, bu yasal bir takas mı, depolama seçenekleri sunan bu şirketler gerçek mi?”

Belirli seçenekler söz konusu olduğunda, yatırım yapmak için bir madeni para veya ticaret yapmak için bir borsa seçmekle aynı temel kurala bağlı kalmak akıllıca olur – daha yaygın, popüler seçenekler genellikle daha az riskli olanlardır.

DeCicco, “Platformun veya cihazın uzun ömürlülüğüne çok ağırlık verdim” diyor. “Yazılımın güvenliğinde boşluklar olabilir ve bilgisayar korsanlarının girebileceği yer burasıdır. Zaman açısından test edilmiş bir cüzdanınız varsa, güvenlik ekibinin güvenlik uygulamalarında en son gelişmeleri takip etmesi daha güvenilirdir.”

Kişisel Hesap Güvenliği
Herhangi bir çevrimiçi hesap türü gibi , aldığınız aktif güvenlik önlemleri de kripto paranızı güvende tutmada büyük bir fark yaratabilir.

Cihazları güncelleme, ağ güvenliğini yönetme ve birden çok parola kullanma gibi uygulamalara işaret eden Velasquez, “Yalnızca temel iyi siber hijyen için en iyi uygulamaların farkında değilseniz ve bunlarla meşgul değilseniz,” diyor ve “önce bunu uygulamayı düşünebilirsiniz. kriptoya dahil olmak gibi yeni bir şeye dalmaya karar veriyorsunuz.”

İşte akılda tutulması gereken birkaç şey:

Cüzdanınız bir yazılım üzerinde çalışıyorsa, sık sık güncelleyin ve yazılımın eski sürümlerini kullanmaya devam etmeyin.
İki faktörlü kimlik doğrulamayı seçin ve kullandığınız herhangi bir değişim veya sıcak cüzdan programının bunu bir seçenek olarak sunduğundan emin olun.
Sosyal Güvenlik numaranızı veya banka kartı PIN’inizi paylaşmayacağınız gibi, özel anahtarınızı da kimseyle paylaşmayın.
Düzenli olarak güncellediğiniz güçlü parolaları koruyun ve birden fazla hesap için aynı parolayı kullanmayın.
DeCicco, “Saldırıya uğramakla ilgili çok şey duyuyoruz” diyor. Ancak bilgisayar korsanlığı gerçek bir risk olsa da, “Her gün kendi en büyük düşmanları olan çok sayıda müşteriyle çalışıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yeni Kripto Yatırımcıları İçin Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimleri Nasıl Satın Alınır ?

Kripto para satın alırken Kripto Borsasında Neler Aranır ?