içinde

Kripto para karıştırıcı ne demek coin karıştırıcı ne işe yarar ? Kripto mikser ?

Kripto para karıştırıcı nedir?

Kripto para birimlerinin hızla genişlemesi ve kripto mikserleri yada taklacılar şeklinde kripto altyapısının ve emniyet açıklarının geliştirilmesi, finansal güvenliklerden görevli devlet kurumları için kaygı kaynağı olmuştur.

Birçok kişi, tanınabilir olabilecek kripto para fonlarını büyük miktarda diğer fonlarla karışmasını sağlayarak kripto para işlemlerini gizli tutmak için kripto para karıştırıcıları kullanır. Bu hizmetler genellikle hizmetler arasındaki fon transferlerini anonimleştirmek için kullanılır ve Müşterinizi Tanıyın (KYC) kontrolleri gerektirmez.

Sonuç olarak, kara para aklamak veya hasılatları gizlemek için kripto karıştırıcıları kullanma riski çok önemlidir. Mikserler ve çevrim içi kumar siteleri, pis para birimlerinin büyük çoğunluğunu işledikleri için en ciddi kara para aklama problemlerine haizdir. Örneğin mikserler, her sene gelen tüm yasa dışı Bitcoin’in (BTC) ortalama dörtte birini devamlı olarak işlerken, borsalar ve kumar yoluyla aklanan oran nispeten durağan kalmıştır. (%66 ila %72).

İki tür Bitcoin mikseri vardır: doğrusu merkezi ve merkezi olmayan karıştırıcılar. Bitcoin alan ve bir ücret karşılığında farklı BTC’leri geri gönderen firmalar, Bitcoin’i yuvarlanmak için rahat bir çözüm sağlayan merkezi karıştırıcılar olarak bilinir.

Merkezi olmayan mikserler, tamamen koordineli veya eşler arası (P2P) bir yaklaşım kullanarak işlemleri karartmak için CoinJoin benzer biçimde protokolleri kullanır. Esasen, protokol büyük bir kullanıcı grubunun bir miktar BTC’yi birleştirilmesine ve ardından her insanın bir Bitcoin alacak halde yine dağıtmasına izin verir. Yine de, kim ne aldığını veya nereden geldiğini kimse bilemiyor.

Diğer madeni para karıştırıcı türleri içinde saklama tabanlı ve sıfır bilgi tabanlı karıştırıcılar bulunur. Genellikle yem tabanlı karıştırıcılar olarak adlandırılan saklama tabanlı karıştırıcılar, bir kullanıcının muamele grafiğini gizlemenin yollarını kullanmaktadır. Öte taraftan, ehil kaynağa haiz bir rakip, çeşitli yollar kullanarak muamele grafiğini yeniden oluşturabilir.

Aksine, sıfır malumat tabanlı karıştırıcılar, muamele grafiğini tamamen silmek için sıfır malumat kanıtı benzer biçimde gelişmiş şifreleme tekniklerine büyük seviyede güvenir. Bu stratejinin en önemli dezavantajı, ölçeklenebilirliği sınırlayabilecek kapsamlı şifreleme gerektirmeleridir.

kriptopara.co.in

Ethereum mixer

Kripto para karıştırma hizmetlerinin türleri nedir?

Kripto para karıştırma hizmetleri, gözetim ve nezaret dışı coin mikserleri olmak suretiyle iki türe ayrılır.

Gözetim karıştırma, kullanıcılar “bozuk” para birimlerini güvenli bir üçüncü tarafa gönderdiğinde ve vakit aşımından sonrasında “pak” paraları iade ettiğinde gerçekleşir. Ancak, bu teknik yetersizdir, çünkü kullanıcılar karıştırma işlemi sırasında paralarına haiz olmayı kaybederler. Sonuç olarak, güvenilir karıştırma tarafı gözetim mikserleri niteliğinde para çalabilir.

Güvenilir karıştırma partisinin yerini almak için genel hatlarıyla doğrulanabilir ve şeffaf parlak zeka sözleşmelerin yada güvenli oldukça taraflı hesaplamaların kullanılması, gözetim dışı karıştırıcılarda sık kullanılan bir öğedir. Gözetim dışı karıştırma işlemi iki adımdan oluşur.

Kullanıcılar ilkin aynı miktarda Ether (ETH) veya diğer belirteçleri A adresinden bir karıştırıcı sözleşmesine yatırır. Daha sonrasında, kullanıcı tanımlı bir zaman aralığından sonrasında, para yatırma işlemi kanalıyla yeni bir B adresine para çekebilirler.

Kullanıcılar, para çekme işleminde halka imzaları ve zk-SNARK’lar şeklinde erişilebilir birkaç kriptografik tekniklerden birini kullanarak, verdikleri para yatırma işlemini açığa çıkarmadan yatırdıkları mikser sözleşmesini onaylayabilirler.

Kripto para karıştırıcıları iyi mi çalışır?

Kripto tumbler yada mikser terimi, bir ticaretin dijital imzalarını gizleyen bir “kara kutu” aracılığıyla çalıştırmaktır.

Kripto mikserleri, muayyen miktarda kripto para birimini belirlenen alıcılara aktarmadan ilkin hususi havuzlarda bir araya getiren programlardır. Örneğin, tüm BTC fırsatlarını takip eden bir Bitcoin kaşifi, A’nın Bitcoin’i bir karıştırıcıya aktardığını ve B bireyin bir mikserden BTC aldığını gösterecektir. Bu halde, kimse BTC’yi kimin ve kime gönderdiğini bilmiyor. Bu nedenle, pis Bitcoin kripto karıştırma sürecinde aklanır.

Coin mikserleri, kripto para biriminizi alıp başka bir kripto para birimi yığınıyla karışmasını sağlayarak, daha küçük kripto para birimlerini seçtiğiniz bir adrese iade ederek ve toplam miktarını eksi %1-3 oranında kullanarak çalışır. Madeni para karıştırma firması çoğu zaman %1-3 kar toplar, bu da geçimlerini bu şekilde sağlar.

Madeni para karıştırma, cezai huy olması nedeniyle kara para aklama ile karşılaştırılabilir. Ancak birinin madeni para karıştırmaya girişmesi, suç işlediğini göstermez. Bunun yerine, kripto para birimi işlemlerinin gizliliğini artırmak istedikleri anlama gelir.

Kripto mikserleri yasa dışı mı?

Madeni para karıştırma hizmetlerini kullanmanın yasa dışı olup olmadığı, ikamet ettiğiniz yargı yetkisine göre belirlenir. Ayrıca, Bitcoin mikserleri lüzumlu mi? Yoksa kripto yuvarlanması meşru mu? Bu, bu hizmetleri kullanma hedeflerinize bağlıdır.

Eski ABD Birleşik Devletleri Başsavcı Yardımcısı Brian Benczkowski’ye nazaran, kripto işlemlerini gizlemek için karıştırıcı kullanmak suçtur. Örneğin, Bitcoin’in temel işlevselliği anonimlik yerine gizliliktir, bu da kimliğinizin her zaman açığa çıkarılmadığı demektir, ancak işlemleriniz herhangi bir suistimali araştırmak için denetlenebilir. Peki, Bitcoin karıştırmak yasa dışı mı?

Bitcoin mikserleri, Finansal Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) tarafınca para vericisi olarak sınıflandırılır. Bu nedenle, FinCEN’e kaydolmaları ve etkinlik işaret etmek için eyalet eyalet lisans başvurusunda bulunmaları gerekir. Ohio’lu bir vatandaş, 2021 yılında kara para aklama komplosu iddialarından tutuklandı şu sebeple dark web’de bir Bitcoin karıştırma hizmeti yürütüyordu. Hizmet, kayıt dışı para iletim işi olarak etkinlik gösterdi ve FinCEN’in zorunlu lisanslama gereksinimlerine karşın lisanssız para iletimi gerçekleştirdi.

Bir kripto para tumbler yada Bitcoin karıştırıcıları izleyebilir misiniz?

Kripto karıştırma hizmetleri sebebiyle, muayyen coin’leri kovuşturmak zordur, şundan dolayı tüm paralar bir araya getirilir ve sonrasında rastgele aralıklarla dağıtılır.

Kripto para birimleri tumbler’ları, perakendecilerin muhtelif dijital para birimlerini kullanarak özel bir blockchain inşa ederek kripto geçmişlerini yine yazmalarına izin verir. İşlemleri diğer imgesel borsalardan oluşan kompleks yarı rastgele bir ağ üstünden yönlendirirler ve kullanıcıların para birimlerini belirli borsalara bağlamalarını zorlaştırırlar. Bu nedenle, bir yuvarlanma hizmeti vasıtasıyla hareket ettirilirse madeni paralar izlenemez.

Bitcoin tumbler’ları ve Bitcoin mikserleri, tranfered BTC’nin izlerinin blok zincirini karıştırmak için iki alternatif tekniktir. Her ikisinin de aynı şeyi başarmasına rağmen, Bitcoin tumbler üçüncü bir tarafa güvenmek isteyen insanoğlu içindir, Bitcoin mikseri ise hiç kimseye güvenmeyen insanoğlu içindir.

BitMix, tüm ödemeleri kendi sistemi üzerinden yönlendirerek, BTC’nin naturel anonimlik kabiliyetlerinden yararlanarak ve coin’leri izlemeyi zor hale getirerek anonim işlemler sağlayan bir Bitcoin tumbler ve mikser uygulamasıdır.

Öte taraftan, birçok araç, halka aleni blockchain verilerini tehdit aktörlerinin bilinen adresleriyle birleştirerek para biriminin kullanımlarını takip eder. Bu bilgiler, kara para aklama işlemlerini ve döviz takası ve mikserlerinin kullanımını belirlemek için değerlendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Ryoshi Token Ryoshi Coin Hakkında Tüm Detaylar..

NFT Darphanesi, Sarhoş Maymun Üyeler Kulübü Tanıtımda !