içinde

Kripto para satın alırken Kripto Borsasında Neler Aranır ?

Kraken, CoinEgg, Gemini , Binance – efsanevi yaratıklardan veya İnternet’in en son moda kelimesinden bahsetmiyoruz . Bunların hepsi kripto para borsalarıdır – kripto satın alıp takas edebileceğiniz dijital pazarlar.

Sadece bankanızdan veya yatırım firmanızdan kripto satın alamazsınız. Biraz Bitcoin, Ethereum veya başka bir kripto para birimi satın almak istediğinize karar verdiğinizde, ABD dolarınızı (veya başka bir para birimini) dijital varlıklarla değiştirmek için bir kripto ticaret platformunda bir hesap oluşturmanız gerekir.

Coinbase gibi bazıları, kriptonun nasıl satın alındığı, satıldığı ve alınıp satıldığı konusunda çok daha az gözetimin olduğu Bitcoin’in ilk günlerinden beri var. Robinhood ve PayPal gibi diğerleri, diğer hizmetler için daha iyi bilinir ve müşterilerin mevcut hesaplarında kripto ticareti yapmasına ancak son zamanlarda izin vermiştir.

İşte doğru kripto borsasını seçmenin neden önemli olduğu hakkında bilmeniz gerekenler ve uzmanların seçiminizi yapmadan önce değerlendirmenizi önerdiği ayrıntılar.
Kripto Borsası Nedir?
Kripto borsası, kripto para birimi alıp satabileceğiniz bir platformdur. Bir kriptoyu bir başkasıyla takas etmek için (örneğin, Bitcoin’i Litecoin’e dönüştürmek) veya ABD Doları gibi normal para birimini kullanarak kripto satın almak için borsaları kullanabilirsiniz. Borsalar, sundukları kripto para birimlerinin mevcut piyasa fiyatlarını yansıtır. Ayrıca, hesabınızda nakit olarak bırakmak (daha sonra kriptoya geri işlem yapmak istiyorsanız) veya normal banka hesabınıza çekmek için kripto para birimlerini tekrar ABD Dolarına veya bir borsadaki başka bir para birimine dönüştürebilirsiniz.

Finansal danışmanlar için bir kripto yatırım platformu olan Onramp Invest’in finansal danışmanı ve CEO’su Tyrone Ross , her kullanıcı için en iyi kripto borsasının olmadığını söylüyor . Bunun yerine, kripto söz konusu olduğunda kendi çıkarlarınızı değerlendirmenin ve hedeflerinizle uyumlu bir değişim bulmanın yardımcı olduğunu söylüyor. Örneğin, belirli bir madeni para arıyorsunuz ya da kripto yatırımına girdikçe daha fazlasını öğrenmeye devam etmek istiyorsunuz.

“Casa gibi bir şey mi arıyorum çünkü Casa benim için çok iş yapıyor ve genel ve özel anahtar hakkında endişelenmeme gerek yok mu? İkizler’e gideceğim çünkü Gemini’de benim istediğim tuhaf bir bozuk para var ve onu satın almama izin verecekler mi? Yoksa Coinbase’e kripto öğrenmeme ve kazanmama izin veren gerçekten harika araçlar olduğu için mi Coinbase’e gidiyorum?”

Bir Borsada Nelere Bakmalı?
Ulaşılabilirlik
Bulunduğunuz yer, eyalet veya ulusal düzenlemeler nedeniyle belirli borsalarda kripto alıp satmanızı engelleyebilir. Çin gibi bazı ülkeler vatandaşlarının kripto borsalarına erişimini tamamen yasakladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto para birimiyle ilgili çok fazla düzenleyici belirsizlik var ve bazı eyaletler kendi düzenlemelerini oluşturdu. Örneğin, New York, borsaların eyalet içinde faaliyet gösterebilmeleri için bir BitLicense almalarını şart koşuyor ve yalnızca lisanslı şirketlerin belirli onaylanmış paraları sunmasına izin veriyor . Diğer eyaletlerin çoğunda New York kadar katı düzenlemeler yok, ancak birçoğu bir şekilde düzenleme yapıyor veya bunu yapmak için adımlar atıyor. Ulusal Devlet Yasama Organları Konferansı’na göre , toplam otuz bir eyalet 2021 yasama oturumlarında dijital para birimleriyle ilgili bekleyen mevzuata sahip .

Bir borsanın coğrafi sınırlamalarının yanı sıra kabul edilen ulusal para birimleri gibi ilgili erişilebilirlik faktörleri hakkında genellikle web sitesinde veya hizmet şartlarında bilgi bulabilirsiniz.

Güvenlik
Kripto para birimi herhangi bir merkezi kurum tarafından desteklenmez ve kripto para varlıklarınız bankadaki para veya geleneksel yatırımlarla aynı şekilde korunmaz. Coinbase ve Gemini gibi bazı borsalar, FDIC sigortalı banka hesaplarında kendilerinde tuttuğunuz ABD Doları cinsinden bakiyeleri tutar. Ancak FDIC sigortası, kripto para birimi bakiyeleri için geçerli değildir.
Kriptonuzu korumak için, bazı borsalarda, kullanıcıların borsada bulundurdukları dijital para birimlerini bilgisayar korsanlığı veya dolandırıcılıktan korumak için sigorta poliçeleri vardır. Örneğin Coinbase, 255 milyon dolar değerinde bir sigorta poliçesine sahip . Bu, Coinbase’in rezervlerinin saldırıya uğraması ve 255 milyon dolara kadar herhangi bir miktarda kripto paranın alınması durumunda hesap sahiplerinin korunacağı anlamına geliyor. Kraken gibi diğerleri, sigorta poliçelerinden ziyade müşterileri korumak için güvenlik uygulamalarına güveniyor .

Kripto varlıklarınızı bir borsada tutmayı veya kendi cüzdanınıza taşımadan önce kısa bir süre orada tutmayı planlıyor olsanız da, borsanın güvenliği en yüksek önceliğe sahip olmalıdır. Örneğin, borsanın sabit depolamada ne kadar varlıklarını çevrimdışı tuttuğuna bakın.

Bu, kripto para birimlerinin değeri arttıkça daha da önemlidir, çünkü daha fazla değer, potansiyel hırsızlar için daha kazançlı hedefler anlamına gelir. 2020’de kripto borsalarına toplam 28 saldırı gerçekleştirildi ve bunların en büyüğü Singapur merkezli kripto borsası KuCoin’den çalınan 200 milyon dolardan fazla kripto para varlığıyla sonuçlandı.

Borsanın varlıklarının ne kadarını çevrimdışı tuttuğuna bakın. Borsaların doğası gereği alım satımları kolaylaştırmak için bir miktar kriptoyu aktif tutması gerekirken, holdinglerin çoğunu bilgisayar korsanlarının erişmesinin daha zor olduğu soğuk depoda veya çevrimdışı tutmak akıllıcadır. Örneğin Coinbase, müşteri fonlarının %98’ini çevrimdışı depoladığını ve yalnızca % 2’sinin aktif olarak işlem gördüğünü söylüyor . 255 milyon dolarlık sigorta poliçesi ile birlikte bu depolama, bir hack durumunda kripto varlıklarınızın kapsanacağına güvenmek için daha fazla neden sunuyor.

İki faktörlü kimlik doğrulama gibi diğer platformlarda zaten aşina olabileceğiniz genel çevrimiçi güvenlik önlemlerini de arayabilirsiniz. Bu, kullanıcı adınıza ve şifrenize ek olarak, her oturum açtığınızda kısa mesajla aldığınız bir kodu girmek gibi ek bir yöntem kullanarak kimliğinizi doğrulamanız gerektiği anlamına gelir.

Genel olarak, zaten geniş bir müşteri tabanına sahip daha popüler borsalara bağlı kalmanın en güvenli olduğunu hissedebilirsiniz. Güvenlik önlemleri ve teklifleri çevrimiçi olarak açıkça belirtilmeyen daha küçük veya daha yeni borsalarla iş yaparken daha fazla risk alıyor olabilirsiniz.

New York’taki Bone Fide Wealth’in mali danışmanı ve başkanı Douglas Boneparth , “Burada büyüklük önemlidir” diyor . Yakın zamanda Nasdaq borsasında halka açılan Coinbase’e işaret ediyor. “Bunun artıları ve eksileri var, ancak artık kamu mali durumunuz var, aslında şirketin sağlığını görebiliyorsunuz ve bu, bir borsa kullanmayı veya sağladıkları herhangi bir şirket, ürün veya hizmete yatırım yapmayı düşünürken önemlidir. ”

ücretler
Ücretler dikkate alınması gereken başka bir şeydir, ancak yüksek ücret yapısının sizi bir borsadan uzaklaştırmasına izin vermeyin. Yeni yatırımcıların kripto hakkında bilgi edinmesi için bir program olan Uinta Crypto Consulting’in kurucusu Spencer Montgomery , “Satın almanızı ne kadar kolay hale getirirlerse, ödeyeceğiniz ücret o kadar yüksek olur” diyor . Daha yüksek ücretler, daha büyük, daha popüler borsaların sağladığı ek koruma ve sigorta için de değerli bir takas olabilir.

Değişim ücretleri sabit bir fiyat olabilir, ancak genellikle ticaretinizin bir yüzdesidir. Cash App gibi bazı borsalar, fiyat oynaklığına bağlı olarak dalgalı ücretler alır. Ücretler genellikle işlem başına alınır ve satıcı veya alıcı olmanıza göre farklılık gösterebilir. Ayrıca işlem yaptığınız para birimlerine bağlı olarak farklı ücretler olabilir. Nakit paranızı teslim etmeden önce bir borsanın kripto işlemleriniz için sizden nasıl ve ne zaman ücret alacağını tam olarak anladığınızdan emin olun.

Likidite
Kriptonuzu satın almayı, satmayı veya takas etmeyi planlıyorsanız, seçtiğiniz borsa, varlıklarınızın nispeten likit olmasını sağlamak için yeterli ticaret hacmine sahip olmalıdır, yani istediğiniz zaman satabilirsiniz. Yine, bu, boyutun önemli olduğu bir örnek olabilir. Çoğu zaman, daha popüler borsalar aynı zamanda en büyük ticaret hacmine sahip olanlardır.

Montgomery, herhangi bir zamanda bir borsada çok sayıda işlem gerçekleştiğinde, elinizdeki kriptoyu en iyi fiyata alma veya satma şansınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. Kripto fiyatları çok hızlı hareket eder, bu nedenle çok fazla ticaret hacmi olmayan bir borsa kullandığınızda, daha popüler borsalardan daha yüksek bir fiyat ödeyebilirsiniz. Örneğin, fiyatı 32.000 doların altına düştüğünde Bitcoin almaya karar verdiğinizi varsayalım. Düşük işlem hacmine sahip bir borsadaysanız, satın alma işleminiz fiyat tekrar yükselene kadar gerçekleşmezse, aslında düşündüğünüzden farklı bir fiyat ödeyebilirsiniz.

Kripto para birimleri için bir fiyat takip sitesi olan CoinMarketCap, faaliyette olan yüzlerce borsanın ticaret hacmini sürekli olarak takip ediyor . Şu anda Binance , Coinbase ve Huobi’yi dünya çapında hacme göre en iyi borsalar olarak listeliyor.

Sunulan paralar
Her borsa, var olan binlerce kripto para biriminin her birini sunmaz .

Bitcoin veya Ethereum gibi popüler bir madeni parayla ilgileniyorsanız , muhtemelen düşündüğünüz herhangi bir borsada bulacaksınız. Ancak daha yeni altcoinler, çok küçük bir piyasa değeri olan paralar veya meme paraları biraz daha fazla alışveriş gerektirebilir.

Unutmayın, bu tür madeni paralar, zaten oldukça spekülatif, daha yerleşik kripto para birimlerinin yanı sıra genellikle daha riskli kumarlardır. Bu nedenle birçok uzman, Bitcoin ve Ethereum gibi büyük isimlere bağlı kalmanızı tavsiye ediyor . Bir borsada satın almayı düşündüğünüz herhangi bir kripto parayla, yalnızca kaybetmeye hazır olduğunuz bir nakit değerle işlem yapın .

Eğitim araçları
Ross, bir borsa seçmek söz konusu olduğunda kriptoya yeni başlayanlar için büyük bir önceliğin farklı paralar, dijital varlıklar ve blok zincir teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı olduğunu söylüyor.

“Sizi eğitim açısından sürekli olarak güncellemelerini sağlamak için ne yapıyorlar?” O sorar.

Örneğin Coinbase, Coinbase Earn programı aracılığıyla yeni paralar hakkında bilgi edinmek için ödüller sunar. Coinbase, videoları izlemek ve farklı madeni paralarla ilgili sınavları tamamlamak karşılığında, daha sonra tutabileceğiniz veya başka bir şeye dönüştürebileceğiniz kriptonun küçük bir kısmı ile sizi ödüllendirecek. Diğerleri, Gemini’nin Cryptopedia’sı veya Binance’in Binance Akademisi gibi kripto pazarları, tarihçesi ve yenilikler hakkında bilgi edinmenize yardımcı olmak için sitede kurslar ve makaleler sunar.

Depolamak
Depolama, kripto para birimi meraklıları arasında bölücü bir konu olabilir. Birçoğu, “anahtarlarınız değil, madeni paralarınız değil” atasözüne veya kripto varlıklarınızla ilişkili genel ve özel anahtarları, takas için hesabınızda tutmak yerine, kendiniz tutmanız gerektiği inancına inanır.

Bununla birlikte, kriptonuzu çevrimiçi hesabınızda tutmanıza izin veren bir borsa, özellikle yeni başlayanlar için iyi bir seçim olabilir. Daha sonra, depolama seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edindikten veya varlıklarınızı artırdıktan sonra, kripto paranızı kendi cüzdanınızda tutmayı seçebilirsiniz . Ancak Ross , PayPal gibi yalnızca kendi platformlarında depolamanıza izin veren borsalara karşı uyarır . Robinhood kısa süre önce kripto paralarınızı platform dışına aktarabilmeniz için bir kripto cüzdanı oluşturacağını duyurdu .

Ross, “Biraz daha bilgili olduğunuzda, madeni paralarınızı başka bir yere taşımak isteyebilirsiniz” diyor. Daha sonra madeni paralarınızı o borsadan çıkarmak istediğinize karar verirseniz – örneğin depolama seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edindikten sonra, örneğin varlıklarınızı kendi soğuk cüzdanınızda tutmak istersiniz – onsuz bir borsayı seçerseniz, kendinizi sıkışmış bulabilirsiniz. seçenek.

Vergi bilgisi
Vergiler zaten yeterince karmaşık değilmiş gibi, kripto para birimini bildirmek vergi beyannamenize başka bir karmaşıklık katmanı ekleyebilir. Ross, “Vergi durumu kripto varlıkları etrafında geliştikçe, insanların kişisel vergi durumlarının da hızlandığından emin olmaları gerçekten önemli olacak” diyor.

Vergi beyannamenizde sermaye kazancı olarak yaptığınız tüm kripto alım satımlarını bildirmeniz gerekir . Bu, ABD doları cinsinden satın aldığınızda kripto paranızın değerini ve ayrıca sattığınızda değerini bilmeniz gerekeceği anlamına gelir.

Robinhood yalnızca kendi platformunda işlem yapmanıza izin verdiğinden, maliyet esasınızı ve kazanç ve kayıplarınızı takip eden bir Form 1099-B sağlar, ancak daha geleneksel borsalarda durum böyle değildir.

Bir kripto vergi yazılımı şirketi olan CoinTracker.io’nun vergi stratejisi başkanı Shehan Chandrasekera, “ Binance , Kraken, CoinBase vb. gibi kripto para borsalarını kullandığınızda size bu formu vermiyorlar” diyor . Bunun nedeni, varlıklarınızı platformlarından çıkarmanıza izin veren borsaların, kişisel cüzdanınızdaki her şeyi veya diğer borsalarda yaptığınız işlemleri izleyememesidir. “İşte o zaman işler zorlaşıyor ve bu kullanıcıların tüm resimleri uzlaştırmak için bir araç kullanmaları, verileri almaları ve ardından vergilerini dosyalamaları gerekiyor.”

Sonuç olarak
Boneparth, müşteri desteği, platformun mobil uygulamasını ne kadar beğendiğiniz ve değişimin genel olarak kullanımının ne kadar kolay olduğu gibi kendi tercihlerinize bağlı olarak göz önünde bulundurabileceğiniz ek faktörler olduğunu da ekliyor. Ancak konu kripto olduğunda uzmanlardan defalarca duyduğumuz gibi , kriptoya para yatırmadan önce mümkün olduğunca çok şey öğrenmek için zaman ayırmak yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biridir.

Rahat olduğunuz ücret yapılarını ve güvenlik önlemlerini, madeni paralarınızı depolamak için hangi ek adımları atacağınızı ve hedeflerinizi düşünün.

Boneparth, “Muhtemelen uzay hakkında bilgi edinmek için daha fazla zaman harcamalısınız” diyor. “Oldukça vahşi bir ortamda paranızı riske atıyorsunuz. Daha istikrarlı piyasalara gelişigüzel para yatırmak bir şey, değişken piyasalara para atmak tamamen başka bir şey. Bu nedenle, özellikle diğer riskli varlıklardan daha değişken olan bir şeyle uğraşacağınız zaman, eğitim almak önemlidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kripto Para Birimi Cüzdanı nedir?

Binlerce Farklı Altcoin Var Neden Kripto Yatırımcılarının Çoğunu Geçmesi Gerekiyor?