içinde

Kripto Vergileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2021’de kripto para birimiyle alakalı faaliyetlerde bulunduysanız, bunun cevabında vergiye tabi kazançlarınız olması fazlaca muhtemeldir.

Bunun sizin için geçerli olup olmadığı konusunda kararsızsanız, kripto ticareti yaparken parasal bir hasılat elde edip etmediğinizi kendinize sıkıntı. Varsa vergi borcunuz var anlamına gelir.

Bu, kripto alıp satmak kadar rahat olabilir, sadece NFT ticareti ve kripto takası yaşamına daldığınızda biraz daha kompleks olabilir. (İşte bu yüzden bugün size yaklaşan vergi sezonu için bilmeniz ihtiyaç duyulan her şeyi anlatacağız.)

Şimdi, birtakım yönlerden kriptodaki vergiye doğal olarak hasılatlar, hisse senetleri benzer biçimde diğer yatırımlardaki vergiye doğal olarak hasılatlara benziyor. Ancak, bu sene vergilerinizi beyan ederken sizi çeldirebilecek birkaç önemli farklılık da var.

Bir kripto yatırımcısı olarak, bu farklılıkları bilmeniz ve onlar için plan yapmanız veya İç Gelir Servisi’nin (IRS) gazabını riske atmanız gerekir. IRS, hiç bir halde karıştırılmamalıdır ve şu ana kadarki en iyi seçeneğiniz mümkün olduğunca şeffaf olmaktır – bu yüzden bu Excel sayfasını kırmaya hazır olun.

Alternative Wealth Daily’deki ekibimiz , kripto kazançlarınız üzerinden vergi öderken karşılaşacağınız tuzaklardan kaçınmanıza yardımcı olmak için bu kılavuzu oluşturdu. Bu vergi sezonunda zirveye çıkmanız için hangi faaliyetlerin vergiye tabi bulunduğunu ve bu tarz şeyleri iyi mi takip edeceğinizi anlatacağız.

Kripto kazançlarınız üstünden vergi ödemekten kaçınmanın cazip olabileceğini biliyoruz.

Ancak, IRS’nin kripto para birimine dayalı hasılatları incelemesinin son birkaç yılda önemli seviyede arttığını bilmelisiniz. Kripto hasılatları üzerinden vergi ödemekten kaçınmaya çalışırsanız, yakalanmanız mühim değil – ne vakit olduğu önemli .

Ve bu sevinçli düşünceyle başlamış olalım…

Vergilendirilebilir Olaylarınızı Bilin
Tüm kripto yatırımcılarının, neyin vergiye doğal olarak bir vaka olup neyin olmadığını bilmesi gerekir. Bazıları geleneksel yatırımda vergiye doğal olarak vakalara benziyor, ancak kripto bir sürü kırışıklık ekliyor.

No. 1: Fiat için Kripto Satışı (Amerika doları )

Bu, bir hisse senedi yada başka bir yatırım satmak gibi değerlendirilir. Herhangi bir kazanç için – kripto için ödediğiniz (maliyet esasınız) ile satış fiyatı arasındaki ayrım – vergi borcunuz olacaktır. Ve bir kayıp için satışını yaptığınız kriptoları hesaplamayı unutmayın. Hisse senetlerinden elde edilmiş hasılatlarta olduğu benzer biçimde, bu kayıpları kazançlarınızdan düşebilirsiniz.

Bitcoin’de ( BTC ) 10.000$, Cardano’da ( ADA ) 5.000 $’lık bir kazanç elde etmiş olabileceğiniz için, kayıplarınızı vergilerinize dahil etmek büyük bir ayrım yaratabilir . Sadece 5.000 $ kazandığınızda neden 10.000 $ için vergi ödeyesiniz?

No. 2: Faiz Ödemeleri

Nexo , Celsius , Crypto.Com ve BlockFi şeklinde oldukça sayıda kripto sitesi ürem getiren mamüller sunuyor. Kriptonuzu sitelerine yatırırsınız ve yıl boyunca düzenli olarak kripto ödemeleri alırsınız. Bu faiz ödemeleri vergiye tabidir.

No. 3: Staking

Birçok kripto para birimi, ağa aktif olarak katıldığınız ve desteklediğiniz için düzenli olarak ödenen ödüller karşılığında kripto paranızın bir kısmını yada tamamını “bahse koymanıza” izin verir. Bu ödüller vergiye tabidir.

4: Çatallar

Bu, birkaç sene öncesine nazaran şimdi daha azca yaygın olsa da, bazen bir kripto para birimi iki değişik kripto para birimine “çatallanır”. En iyi bilinen örneklerden biri , 2017’de Bitcoin’den ( BTC ) çatallanan Bitcoin Cash ( BCH ) idi. Orijinal kripto para biriminin sahipleri, çatallı kripto paranın eşdeğer bir miktarına haiz olacaklar. Bu “yeni” kripto vergiye tabidir (maliyet temeli sıfırdır), sadece yalnızca sahibinin buna erişimi var ise ve onu kontrol ediyorsa.

5: Airdrop’lar

Bu, bir süredir yeni bir kripto para birimi için yatırımcı sayısını artırmanın popüler bir yoluydu ve airdroplar aslında kripto örneklik programlarıdır. Bazı airdropların, SingulairtyNET (AGIX) gibi belirli bir talep periyodu vardır, ancak bir çok zaman yalnızca belirli bir kriptoya sahip olmak size bir airdrop hakkı verir. Geçen yıl havadan indirilen herhangi bir kripto aldıysanız, maliyet esası sıfır olan vergiye tabidir.

6: Madencilik

Bireyler tarafından kripto madenciliği eskisi kadar yaygın değil, sadece duyulmamış değil. Mayınlı kripto, hobi olarak yaparsanız, sıfır maliyet esasıyla vergiye tabidir. Değer, madenciliği yapılan kriptonun cüzdanınıza girdiği andaki fiyatına bağlıdır. Madencilik işletmenizi bir işletme olarak kurarsanız, madencilik maliyetlerini (çoğunlukla elektrik ve donanım) yalnızca düşebilirsiniz.

7: Kripto-Kripto Ticareti/Takasları/Takasları

Bu, kripto dünyasına özgüdür. Herhangi bir kriptoyu bir başkasıyla takas ederseniz, takas ederseniz veya takas ederseniz, bu vergiye tabi bir olaydır. Değerleri ABD dolarına bağlı olduğu için, öteki kripto para birimlerini satın almak için stablecoin kullanırken bunun bir sıkıntı olmadığını unutmayın. Ancak, ikisinin de stabil coin olmadığı işlemlerde, “satılan” kripto, satın aldığınız zamandan daha değerliyse vergiye tabi bir hasılat sağlayacaktır. Daha az değerliyse, kaybı başka bir yerde hasılatları dengelemek için kullanabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz bir stabilcoin örneği Tether’dir ( USDT ) . Aslında, AGIX’i KuCoin aracılığıyla iyi mi satın alacağınıza ilişkin örneğimizde USDT’yi kullandık . Bir takasın iyi mi çalıştığını görmek için buradaki makaleye göz atabilirsiniz .

8: Kripto Harcama

Kripto paranın bir başka deli özelliği de – ABD dolarından farklı olarak – ne vakit harcarsanız harcayın vergiye doğal olarak bir vaka yaratırsınız. Çoğu şahıs henüz bir şeyler satın almak için kripto kullanmıyor, ancak AT&T Inc. Ve Starbucks Corp şeklinde ev isimleri de dahil olmak üzere bazı tüccarlar bunu kabul ediyor . Harcadığınız kripto, satın aldığınız zamandan daha değerliyse, vergi borcunuz vardır. Hasılat. Eminim latte üstündeki vergileri takip etmenin senin için biraz saçma olduğunu düşünüyorsun ve haklısın.

Sonunda, Kongre muhtemelen kripto için bir de minimis muafiyeti yürürlüğe koyacaktır (200 $ gibi belirli bir miktarın altındaki satın almalar için bir muafiyet yaratacaktır). Ancak Kongre bunu yapana kadar kripto harcamak vergiye tabi bir olaydır.

Elbette kripto ile yaptığınız her şey vergiye tabi bir vaka değil…

Vergiye Tabi Olmayan Olaylar
No. 1: Satın Alma ve Elde Tutma

Herhangi bir kripto satın aldıysanız ve 31 Aralık 2021’e kadar elinde tuttuysanız, vergiye tabi hiç bir şey yapmadınız.

No. 2: Hayır Kurumuna Bağış Yapmak

İyi haberler. Hayır kurumlarına meydana getirilen kripto bağışları yalnızca vergiye tabi vakalar değildir, bununla birlikte hayır amaçlı kesintiler olarak da nitelendirilirler – ancak indirilebilir miktar , kriptoyu en az bir yıl elinizde tutup tutmadığınıza bağlıdır . Geri vermek daha da iyi oldu.

No. 3: Hediye Verme

Kripto paranızı bir arkadaşınıza veya akrabanıza vermek vergiye tabi bir olay değildir. Bu nedenle, bir karta para dercetmek yerine, onlardan cüzdan adreslerini isteyebilir ve posta ücretinden tasarruf edebilirsiniz.

4: Kriptoyu Bir Cüzdandan Diğerine Aktarma

IRS, kripto paranızı sahip olduğunuz cüzdanlar içinde taşımanıza aldırmaz. Örneğin, Coinbase’de satın alınan kripto para birimini Kraken gibi başka bir borsaya veya Exodus benzer biçimde hususi bir cüzdana taşıyabilirsiniz . Sadece kriptonuzu aktarıyorsanız, bu vergiye doğal olarak bir olay değildir.

Devam etmeden önce bahsetmem ihtiyaç duyulan bir şey daha var: çalıntı kripto . Genel kripto düzenlemesinin olmaması, bilgisayar korsanlarının insanları dolandırmasının veya çalmasının daha kolay olduğu anlamına gelir. Chainalysis , 2021’de 14 milyar dolarlık kripto paranın çalındığını bildirdi.

Tam burada bulabileceğiniz , onlardan iyi mi kaçınılacağına ilişkin kılavuzumuzla kendinizi kripto dolandırıcılarından korumaya yardımcı olun .

Ne yazık ki, çalınan kriptolar vergiden düşülemez . Buna bir borsadan çalınan paralar, saldırıya uğramış cüzdanlar ve dolandırıcılık (hırsızın cüzdanına bozuk para göndermeye aldandığınız) dahildir. Ayrıca, bir cüzdanın hususi anahtarının unutulması veya yanlışlıkla yanlış bir adrese bozuk para gönderilmesi gibi kendi ihmalinizden meydana gelen herhangi bir kripto kaybı da mahsup edilemez.

Bu absorbe edilecek çok şey var. Şimdi, kripto faaliyetlerinizi takip etme ihtiyacına geçeceğiz – muhtemelen kripto yatırımının en kritik yönü…

Kripto Aktivitelerinizi İzleme
Kripto aktivitelerinizi takip etmeye ulaşınca, ağır işlerin çoğunu sizin yapacağınızı söyleyerek başlayacağım.

Size yardımcı olacak birtakım araçlar mevcut olsa da (bundan biraz daha fazlası), kripto kayıt tutma yükünün çoğu sizin omuzlarınıza düşüyor. Bu, her yıl yatırım şirketiniz tarafınca vergi belgelerinizi gönderdiğiniz geleneksel yatırım dünyası ile bir başka keskin zıtlıktır.

Bir aracı kuruluş hesabında pay senedi ticareti yapıyorsanız, Ocak ayında size bir önceki yıl için kazanç ve kayıplarınızın ayrıntılı bir hesabını veren vergi belgelerini (1099-B şeklinde) bekleyeceğinizi bilirsiniz.

Kripto tüccarları için hayat bu kadar kolay değil. Önde gelen borsalar bile fazla yardım sunmuyor. Kontrol ettiğim üçünden – Coinbase, Gemini ve Kraken – hiçbiri geleneksel aracı kurumlardan aldığınız 1099-B’yi sağlamayacak.

Coinbase, staking kazandıysanız ve geliri ödüllendirirseniz 1099-MISC formu sağlar, ancak bu biçim, büyük ihtimalle yıllık kripto vergilerinizin büyük bir bölümünü oluşturan kripto ticaretinden elde edilmiş hasılat veya kayıpları içermez. Kraken ek olarak, yalnızca bahis ödüllerinden ve ürem ödemelerinden elde edilen hasılatlarla ilgili ve sadece o vakit en az 600 $ hasılatınız var ise vergi belgeleri sağlar.

Gemini’nin geçen yıl da benzer bir politikası vardı, ancak 2021 vergileri için ne yapacakları belli değil. Bu yazının yazıldığı sırada, Gemini’nin vergi destek sayfasında yalnızca “2021 kripto para birimi vergi raporlaması için bilgiler yakında gelecek!” yazıyor. – ki bu pek yardımcı olmuyor…

Ama bunu çözmekten vazgeçme lüksün yok. IRS, paylarını alabilmeleri için herhangi bir hasılatınız olup olmadığını bilmek istiyor.

Bu nedenle, sene süresince kullandığınız herhangi bir kripto borsasından işlem geçmişinizi indirmeniz ve kazanç ve kayıplarınızı hesaplamanız gerekir. Gördüğüm kadarıyla, çoğu kripto sitesinde bu geçmişi Microsoft Excel gibi bir elektronik tablo uygulamasında açabileceğiniz bir CSV dosyası olarak indirme seçeneği var.

Bu tür politikalar, Nexo ve Celsius gibi faiz ödemelerine odaklanan kredi siteleri de dahil olmak suretiyle kripto yatırım sitelerinde yaygındır . Aslında, Nexo herhangi bir vergi belgesi sağlamaz, yalnızca CSV kayıtları sağlar.

Ayrıca büyük borsaların dışında kazanılan bahis ödüllerini de takip etmeniz gerekecek. Bu fazlaca zahmetli ve uzun bir süreç olabilir, özellikle de tam olarak haiz olduğunuz jeton sayısını listelemezseniz ve peşinden size ne kadar mükafaat verildiğini ayrım ederseniz.

Cüzdanınızda 2.500 AGIX jetonunuz olabilir ve ertesi gün bir airdroptan 2.800 jetonunuz olabilir ve bunun farkına bile varmazsınız. Bu sadece birkaç dolar kazanç olabilir, sadece IRS hala bilmek istiyor.

Sadece her bir kripto ödülünü ve onu aldığınız zamanı takip etmekle kalmaz, hem de IRS’ye rapor etmek için vergiye tabi bir kazancınız olması için değeri ABD dolarına çevirmelisiniz. Ve kripto varlığının aldığınız andaki fiyatını kullanmalısınız.

Stake ödülleri çok sık alındığından – üç günde bir yaygındır – e-tablonuzda oldukça sayıda satır kullanacaksınız.

Bir şey daha. Bu vergi yılı için verilere ihtiyacınız olmayacak olsa da, bütün kripto alımlarınızı dikkatli bir şekilde izlediğinizden güvenli olmalısınız – tarih, miktar ve Amerika dolarına dönüştürülen ödenen fiyat. Bu malumat, gelecekteki bir vergi senesinde sattığınızda, takas ettiğinizde veya takas ettiğinizde ihtiyaç duyacağınız satın alınan kripto için maliyet esasını temsil eder.

Kripto Vergilerinizi İzlemek İçin İpuçları
Öyleyse, burada bıraktığımız büyük sual, kripto faaliyetlerinizi takip etmenin en iyi yolunun ne olduğudur.

Bir dereceye kadar, cevap kişiden kişiye değişir. Zaman ayırmaya istekliyseniz ve iyi Excel becerilerine sahipseniz, bütün kripto faaliyetlerinizi kendiniz takip edebilirsiniz.

Ancak bu, işlemlerinizle alakalı bütün verileri yuvarlamak ve gerekli tüm dönüşümleri Amerika dolarına dönüştürmek demektir. Kesinlikle olası – kendim yapıyorum – fakat sıkıcı ve zaman alıcı.

Birçoğunun tercih edebileceği bir seçenek, çevrimiçi kripto vergi hizmetlerinden birine kaydolmaktır. Bu siteler, cüzdanlarınızı bağlamanıza ve hesapları onların hizmetlerine aktarmanıza izin verir. Çoğu, bahis, airdrop ve diğer ödüller gibi gelir kaynaklarını da takip edebilir.

Hizmetler, faaliyetlerinizi birleştirilmiş bir vergi raporunda derler. Bunların bir çok TurboTax ile de entegre olur . Alternatif düşünüldüğünde fazlaca uygun.

Bilmeniz gereken birkaç şey…

Kripto Vergi Hizmetleri Size Mal Olacak
Bazıları ücretsiz bir şekilde fazlaca sınırı olan hizmetler sunar, ancak bunlar gerçekten “satın almadan ilkin kontrol edin” seçenekleridir. Gerçekten ihtiyacınız olan vergi raporlarını almak için ödeme yapmanız gerekecek.

Hizmetlerin çoğu, en çok muamele sayısına dayalı olarak katmanlı fiyatlandırma sistemlerine sahiptir. Ne kadar fazlaca işleminiz olursa, o kadar fazla ödersiniz, sadece tipik bir kripto yatırımcısı, bu sitelerin çoğunda giriş seviyesi katmanı tarafından iyi karşılanmalıdır.

Yine de, iki yatırımcı aynı olmadığından ihtiyaçlarınız için en iyi katmana/fiyata haiz hizmet için alışveriş yapmalısınız.

Siteler Olası Her Platformu ve Cüzdanı İçermez
Bazıları diğerlerinden daha fazlasını sunar, sadece her biri birlikte çalışmak için en iyi borsaları ve cüzdanları sunma konusunda iyidir. Daha azca popüler bir borsa veya DeFi platformu kullandıysanız, kaydolmak için vakit ayırmadan ilkin teklif edildiğinden inanın.

Artan ihtiyaç göz önüne alındığında, son yıllarda fazlaca azca sayıda kripto vergi hizmeti ortaya çıktı, örneğin:

muhasebe
ayı.Vergi
BitcoinVergileri
Madeni Para Takibi
CryptoTrader.Vergi
KriptoVergi Hesaplayıcı
koinly
Vergi Biti
Tokentax
ZenLedger
Son olarak, son zamanlarda ümit verici bir gelişmeye dikkat çekmek istiyorum. Bu şirketlerden biri olan TaxBit, Coinbase ve Binance.US gibi sektör liderleriyle anlaşmalar yaparak, kapsamlı vergi formlarını herhangi bir katılımcı borsanın müşterilerine ücretsiz hale getirmeye çalışıyor.

Ancak, kullananların ağ dışı platformlardan yada cüzdanlardan gelen verileri dahil etmek için ödeme yapması gerekecek. Birçok aktif kripto yatırımcısı için bu, kolaylık sağlamak için ödenmesi gereken minik bir bedeldir.

Kriptonun geleceği şu anda gerçekleşiyor ve daha iyi görünmüyordu.

Aslında, 2013 senesinde garajından Bitcoin madenciliği meydana getiren uzun süreli dostum ve meslektaşım Tom Gentile , bu senenin başlarında düzinelerce Bitcoin benzeri beklenmedik kazançlar yaratabilecek yeni bir kripto sınıfı keşfetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Kriptoda Pasif Gelir Yapmak: Buna Değer mi?

Kripto Para Almadan Bu 3 Maddeyi Değerlendirin !