içinde

Kriptonuzu nasıl korursunuz ?

Kripto para birimi ekonominin geleceği olarak lanse edildi, sadece cüzdanınızdaki nakit yankesiciler için olduğu kadar bilgisayar korsanlarına karşı da savunmasız olabilir.

Kaç Avustralyalının kripto para birimine yatırım yaptığına dair resmi bir rakam olmamasına rağmen, Canstar verileri bunun 2021’de ilk kere yatırımcılar için en iyi üç yatırım seçeneğinden biri bulunduğunu gösteriyor.

Ancak kripto para birimine yatırım yapmak, fazlaca pahalı bir piyango bileti almak gibidir; büyük bir getiri garantisi yok.

Aslında, tüm yatırımınızı kaybetme mevzusunda sürekli bir risk vardır.

Ulusal rekabet düzenleyicisi ACCC’ye gore, 2021 ortasına kadar Avustralya’da kripto para dolandırıcılığı nedeniyle 35 milyon dolardan fazla kayıp oldu.

Melbourne Üniversitesi siber güvenlik tedris görevlisi Shaanan Cohney, bu para bir defa gittiğinde, gitmiş olarak kaldığını söylemiş oldu.

Dr Cohney, “Çare yok” dedi.

“Nadir durumlarda, kurumsal bir kripto para birimi sahibiyseniz, muhtelif sigorta türleri mevcuttur. Ancak bunlar son aşama sınırı olan olma eğilimindedir.

“Ortalama Avustralyalı tüketiciniz için, onu bir kere kaybettiğinizde, gitmiş olur.”

Kripto para birimi neden savunmasız?
New South Wales Üniversitesi’nden kıdemli öğretim görevlisi Eric Lim, herkesin erken girip çevrimiçi ekonomide para kazanmak istediğini, ancak bunun hataya yer bıraktığını söyledi.

Dr Lim, mevcut kripto para birimini ve blok zinciri kültürünü, Apple, Google ve Facebook gibi teknolojik taşıyıcılara ve çalkalayıcılara ev sahipliği yapan ABD’daki Silikon Vadisi’ninkiyle karşılaştırdı.

Kripto para alanındaki Mark Zuckerberg-esque “hızlı hareket et ve bir şeyleri kır” kültürünün, geliştiriciler ürünlerini bitiş çizgisine çabuk ederken tasavvur ve güvenlik kusurlarına yol açabileceğini söyledi.

Geliştiricilerin kötü niyetli olmamalarına rağmen, Dr Lim, durum tespiti eksikliğinin nihai yan ürününün insanların zarar görmesi ve paralarını kaybetmesi olduğunu söylemiş oldu.

Ancak sorumluluğun, geliştirici ile ürünü kullanan topluluk içinde her iki yönde de geçerli bulunduğunu söyledi.

“[Merkezi olmayan] bir ekosistem topluluğa aittir ve camia aslına bakarsak bu tür hizmetlerden ihtiyaç duyulan titizlik düzeyi açısından standardı belirler” dedi.

“Dolayısıyla, bu aşamada, eğer bu tür ekosistemlerin toplumu, piyasaya sürülen bu tür ürün ve hizmetler üstünde yüksek düzeyde bir titizlik ve yüksek düzeyde bir inceleme istek etmiyorsa, o zaman normal olarak, bu tür ekosistemlerin ortaya çıkma olasılığını artırır. Bu tür hackler oluyor.”

En yaygın taarruz türü
Dr Cohney, açık ara en yaygın saldırı girişimi türünün kimlik avı saldırıları yoluyla yapıldığını söyledi.

Burası, muhtemelen e-posta yoluyla, patronunuz yada tanıdığınız bir şirket benzer biçimde güveninizi kazanmak için aşina olduğunuz biri şeklinde davranarak size bir bildiri göndereceği ve bilgilerinizi isteyeceği yerdir.

Dr Cohney, ayrıntılarınızı e-posta yöntemiyle veya mesajın sizi yönlendirdiği bir internet sitesinde verirseniz, “paranız çok hızlı bir şekilde kaldırılacaktır” dedi.

Bilgisayar virüsleri için yaygın bir terim olan fena amaçlı yazılımın, kripto para cüzdanınızın ayrıntılarını bulmak için cihazınıza bakacağını ve haiz olduğunuz cüzdanların içeriklerini boşaltmaya çalışacağını söylemiş oldu.

“Ayrıca, orada oldukça fazla sayıda dolandırıcılık var” dedi.

“Bir şey kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen öyledir.”

Ancak her şey kaybolmaz – kendinize biraz mali sıkıntıdan kurtulmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Kriptonuzu nasıl korursunuz
Bazen modern teknoloji için eski kafalı olmaktan ve her şeyi buluttan uzak tutmaktan daha iyi bir koruma olması imkansız.

Kripto para biriminiz var ise, parayı çekmek için hususi bir anahtara (genellikle bir harf ve sayı dizisi) ihtiyacınız olacak ve Dr Cohney, onu güvende tutmak için bir donanım cüzdanına yatırım yapmanız gerektiğini söyledi.

Donanım cüzdanı, özel anahtarlarınızı depolamak için kripto para cüzdanı rolü kabul eden, USB yada durağan sürücüye benzer fizyolojik bir depolama aygıtıdır.

Dr Cohney, hususi anahtarlarınızın kontrolünü Coinbase şeklinde bir gizleme cüzdanı vesilesiyle üçüncü bir tarafa verdiyseniz, iki faktörlü kimlik doğrulama ve kuvvetli bir parola şeklinde temel güvenlik önlemlerini etkinleştirdiğinizden inanın.

Kripto para biriminize yada emanet cüzdanınıza erişmeniz gerekiyorsa, oraya ulaşmak için linklere ve e-postalara tıklamak yerine doğrudan resmi internet sitesine gidin, dedi.

Dr Lim, bilgisayar korsanlığının kurbanı olma şansınızı azaltmak için bir kullanıcı olarak kendinizi eğitmekten daha iyi bir şey olmadığını söylemiş oldu.

Tıpkı bir dizüstü bilgisayar şeklinde bir ürün satın alırken müşterilerin olduğu benzer biçimde, soru sorma sorumluluğunun kullanıcılara ait olduğunu söylemiş oldu.

Dr Lim, “[Eğer] bir dizüstü bilgisayar satın almak istersem, hangisinin en iyi dizüstü bilgisayar olduğunu araştırmak için gereken özeni göstermek bana kalmış” dedi.

“Bu merkezi olmayan uygulamaları veya merkezi olmayan finansal ürünleri kullanmaya çalışıyorsanız, tüm bu konum tespitini harbiden kendiniz yapmak size kalmış.

“Bu projelerin arkasındaki ekiplere bakın, lüzumlu kimlik bilgilerine sahipler mi? Yoksa iyi ürün ve hizmetleri piyasaya sürme konusunda sicilleri var mı? Ve bu geliştiricilerin kullandığı yöntemler nedir?”

Dr Cohney, bir şeyi anlamıyorsanız, kullanmayın dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bitcoin neden gelişmekte olan ülkelere havale göndermenin en iyi yoludur?

Bybit, Canavar Galaxy NFT’lerinin Gizemli Kutuları, ONBD Küratörlüğünde Özel Sanat Eserleri ve REALY Apparel (TBC) ile NFT Platformunun Lansmanını Duyurdu