içinde

Kuzey Kore, 1,5 milyar doları aşan kripto suçları ile dünya lideri!

Araştırmalara göre, kripto para suçları söz konusu olduğunda, Kuzey Kore, bir dizi başarılı siber saldırılar sayesinde, kripto suçları konusunda dünya çapında lider durumda. Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) için oluşan, yaklaşık 7.000 siber suçludan oluşan bir ordudan bahsediyoruz.

Kuzey Kore, 1,5 milyar doları aşan kripto suçları ile dünya lideri!

Coincub tarafından 27 Haziran’da yayınlanan dünya çapında kripto suç sıralaması raporuna göre, Kuzey Kore’de 15’ten fazla kripto suçu olayı kaydedildi ve elde ettiği gelirlerin 1,59 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Kripto suçlarına göre ilk on sıradaki ülke. Kaynak: Coinclub

Amerika Birleşik Devletleri, gölge kripto ekonomisinin büyüklüğü ve orada işlenen bir dizi yüksek profilli dolandırıcılık nedeniyle ikinci sırada. Amerika Birleşik Devletleri’nde, 14 doğrulanmış izlenebilir kripto suçu vakası vardı ve toplam kâr 2 milyar dolardan fazlaydı.

Rusya’dan kaynaklanan muazzam miktardaki fidye yazılımı, bu ülkeye dünya çapında üçüncü sırayı kazandırıyor.

Conti, REvil, Ryuk ve Netwalker gibi kötü şöhrete sahip kötü amaçlı yazılım ailelerinin hepsinin kökleri bu ulusa kadar uzanıyor. Rapor ayrıca, Kremlin’in organize bilgisayar suçluları çetelerine karşı açık kabul olmasa bile hoşgörü göstermesinin alışılmadık bir durum olmadığını gösteriyor.

Çin dolandırıcılıkta en karlı ülke

Çin, kripto suçu açısından dördüncü sırada yer alıyor, bunun nedeni büyük ölçekli dolandırıcılık, kripto borsalarının hacklenmesi ve Ponzi şemaları. Ek olarak, Çin, dünya çapındaki toplam kripto suç miktarının %18’ini oluşturan dolandırıcılık için en karlı ülkedir.

Ülke başına dolandırıcılık yüzdesi. Kaynak: Coinclub

Birleşik Krallık, sınırları içinde gerçekleştirilen çok sayıda siber saldırı ve dolandırıcılık planı nedeniyle bu listede beşinci sırada yer alıyor.

Birleşik Krallık, dolandırıcıların paranın kaynağını ve nereye gittiklerini gizlemelerini kolaylaştıran gevşek kurumsal düzenlemeleri nedeniyle kripto dolandırıcılığı için dünya çapında diğer bir etkin noktadır. İngilterede sadece 2021 yılında, belgelenmiş 7.118 kripto dolandırıcılığı vakası vardı.

Kripto suçları listesinde kalan beş ülke şu şekilde: Japonya, Hong Kong, Kanada, Britanya Virjin Adaları ve Seyşeller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bitcoin milyonerlerinin neredeyse Yüzde 70’i 2022’nin ilk yarısında silindi!

O Markanın Arapça yazılı bebek tişörtleri satışta olması sosyal medyada Viral di ! LC Waikiki’den açıklama !