içinde

Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?

Long İşlem Nedir?

Short işlemlerin aksine yükseliş yönlü bir muamele türüdür (bknz: Short İşlem Nedir?). Piyasanın yükseliş yaşayacağı tahmin edilmiş olduğu zamanlarda kullanılır.

Yatırımcılar yükseleceğini düşündükleri yatırım ürününden alım yaparlar. Örneğin Bitcoin analizi icra eden bir yatırımcının bu çözümleme sonucunda yükseliş yaşanacağı düşüncesine vararak Bitcoin alımı yapması bir long işlemdir.

Spot piyasalarda long muamele alınabildiği gibi vadeli piyasalarda da long işlemler alınabilmektedir. Fakat vadeli piyasalarda yaşanacak zararlar spot piyasalarda yaşanacak olan zararlardan daha yüksek olabileceği için mutlaka stop loss (zarar kes) kullanılmalıdır

Long İşlemin Amacı Nedir?

Buradaki ilk amaç, meydana getirilen analizler cevabında yükseliş yaşanılacağı kabul edilen durumlarda alım yaparak yaşanılacak yükselişi kaçırmamak ve kâr etmektir. Yani BTC fiyatının yükseleceğini çözümleme eden bir yatırımcı BTC alımı yaparak kâr etmeyi hedefler.

Böylece BTC yükseldikçe para kazanır. Ancak analizi ummuş olduğu şeklinde sonuçlanmaz ve BTC fiyatı düşüşe geçer ise zarar. Bu nedenle, zararın asgari seviyede tutulabilmesi için kesinlikle stop loss(zarar kes) kullanarak işlem alınmalıdır.

Long İşlem Nasıl Açılır?


Spot piyasalarda long muamele açmak demek herhangi bir yatırım ürününden alım yapmak demektir. BTC fiyatının yükseleceğini çözümleme eden bir yatırımcının spot piyasadan alım yapması örnek olarak verilebilir.

Bunun için kullanmış olduğunuz borsadan ilkin spot işlemler sekmesine, buradan da yatırım yapacağınız ürünü seçerek al butonuna tıklamalısınız.

Vadeli piyasalarda da long yönlü işlem açılabilir. Bunun için kullanmış olduğunuz borsada vadeli işlemler sekmesinden yükseleceğini düşündüğünüz yatırım ürününü seçerek buy/long butonuna tıklamalısınız.

Fakat burada kaldıraç miktarına ve işleme girilecek bakiye miktarına kesinlikle dikkat edilmelidir.

Çünkü vadeli piyasalar spot piyasalara gore yüksek riskler barındırmaktadır. Bu nedenle stop loss (zarar kes) emirleri ne olursa olsun etken olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

XRP COİN Ripple COİN Fiyat Analiz GRAFİK YORUM !

RACA COİN

Radio Caca COİN RACA COİN ANALİZ GRAFİK YORUM FİYAT