içinde

LUNA ve Celsius’tan Sonra Bu Altcoin’de Kriz! Neler Oluyor?

Geride bıraktığımız haftalar kripto para piyasaları için epeyce acı verici geçti. Bunun gerisindeki sebeplerden kimileri, birkaç projede çöküşlerin görülmesiydi. Örneğin Terra’nun UST stablecoin’i ABD doları sabitini kaybederek LUNA fiyatında sert düşüşe sebep oldu. Akabinde Celsius likidite krizi yaşadı. Kripto para fonu Three Arrows Capital (3AC) için ise iflas söylentileri baş gösterdi. Artık, kripto para yatırımcıları bir kriz ile daha karşı karşıya. İşte detaylar…

LUNA, CEL, 3AC’den sonra bu altcoin’de düşünce çıktı

Solana tabanlı “merkezi olmayan” kredi protokolü Solend, SOL fiyatlarının düşmesi ve balina hesaplarının devasa marj davetleri nedeniyle bir likidite krizinden kaçınmak için boğuşuyor. Daha evvel, Solend protokolü balina hesaplarını acil durum yetkileriyle aşmayı planlıyordu. Fakat topluluktan büyük reaksiyon gördü. Likidite riski Solend üzerinde gezinmeye devam ederken. Borçlanma limitine bir üst hudut koymayı ve azamî tasfiyeleri azaltmayı amaçlayan üçüncü bir teklif SLND3 ile geldi. Solend’in SLND3’ü aşağıdaki hususları önerir:

  • Hesap başına azamî borçlanma üst hududunu 50 milyon dolar olarak belirleyin. Teminat pahası ne olursa olsun, bunun üzerindeki borçlar tasfiyeye uygun olacaktır.
  • 120 milyon ABD doları fiyatındaki hesap başına borçlanma limiti ile başlayın ve kademeli olarak 50 milyon ABD dolarına düşürün. Solend, saatte 500.000 dolarlık bir indirim uygulayacak.
  • Solend, süreç başına tasfiyeyi 20 faktörle sınırlamayı planlıyor. Bu, süreç başına azamî tasfiye kapatma faktörünün yüzde 20’den yüzde 1’e düşeceği manasına geliyor.
  • Solend ayrıyeten SOL için tasfiye cezasını yüzde 5’ten yüzde 2’ye düşürecek. Bu, tasfiye spam’ini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Solend teklifinde anormallik dikkat çekti

Üçüncü önerisi için Solend, şimdiye kadar yaklaşık 5.000 topluluk oyu yüzde 98 lehte oyla azalttı. Duyuru notlarında aşağıdaki sözler yer aldı. Açıklamalarda “Solend, zincir üzerinde daha düzgün likidite sağlamaya yardımcı olmak için piyasa yapıcılara ulaşıyor. Bu, tekliflerimizle birleştiğinde DEX piyasa tesirini yönetilebilir bir seviyeye indirmelidir,” sözleri yer aldı.

Solend’de yapılan oylamada dikkat çeken birkaç anormallik var. Tek bir seçmen, yüzde 90’ın üzerinde lehte oy kullandı ve kullanıcı varlıklarındaki 270 milyon doların yazgısını belirledi. Birçoğuna nazaran işler berbata gitmeden ve topluluk inancını kaybetmeden evvel Solend’in işleri hakikaten düzeltmesi gerekiyor. Şu anda, son piyasa değişimi ve 35 dolarlık SOL fiyat ticareti onlara nefes alma alanı sağlıyor. Lakin, piyasa çökerse ve SOL 20 dolara düşerse, büyük tasfiyeler olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kritik Düzeyleri Öngören Analist: Bitcoin Yükselişi Bu Tarihte!

Altın’larını Satan Ünlü Kestirimci: Ay Sonunda Bu Seviyeler!