içinde

MetaMask Nedir? MetaMask Nasıl Kullanılır? MetaMask Cüzdanı Nasıl Açılır?

Hali hazırda kripto paraları yatırım aracı olarak kullanıyorsanız ve artık borsalarda yer edinen coin ve tokenler yerine yeni çıkacak coin ve tokenlere ilk yatırım yapanlardan biri olmak istiyorsanız. Aynı zamanda kripto varlıklarınızı ana akım borsalarda tutmak istemiyorsanız ve kendi cihazınızda depolanmış bir cüzdanda saklamak istiyorsanız MetaMask cüzdanlar sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Dilerseniz daha fazla zaman kaybetmeden metaMask nelerdir ve MetaMask nasıl kullanılır temalı rehberimiz ile sorularınıza yanıt verelim.

Kripto paralara yatırım yapmak istiyorsanız en önce bir kripto cüzdanınızın bulunması gerekiyor. Kripto dünyasında yeni olan yatırımcılar kripto cüzdanına sahip olmanın karmaşa, zor ve masraflı bulunduğunu düşünüyor olabilir ancak bu tamamen yanlış. Kendi kripto cüzdanınızı bu amaçla üretilen cihazlar ile yaratabileceğiniz benzer biçimde, tamamen parasız çözümlerle de sağlayabilirsiniz. Örneğin MetaMask.

Reber İçeriği

Kripto Para Cüzdanı Nedir?

Kripto para cüzdanı, web dünyasında ‘dijital para’ olarak kabul edilen Bitcoin (BTC) sonrası hayatlarımızda yerini alan bir kavramdır. Kripto para cüzdanları, halka aleni olarak ve özel anahtarlarlama depolanan, kripto para transferine müsaade eden fizyolojik, yazılım veya donanım bazlı araçlardır. Halka aleni anahtarınız, bankacılık sisteminde kullanılan IBAN benzeri bir yapıya sahiptir. Bu anahtar sayesinde kullanıcılardan ödeme alabilirsiniz. Bu anahtarlar sayı ve sayılardan oluşan adresler şeklindedir.

Halka aleni anahtarınız aynı zamanda sizin blok zinciri üzerindeki ‘kullanıcı hesap kimliğinizi’ de oluşturuyor. Bu hüviyet vasıtasıyla kişiler arası yazışma (P2P) sağlayarak, hesaplar arasında dijital varlıklar göndermeniz mümkün.

Kripto para cüzdanlarına ilişkin teknik tanımlamalar aslında biraz daha ayrıntılı bir mevzu sadece bugün size hazırlamış olduğumuz Metamask rehberi için daha fazla bilgiye çok fazla ihtiyacım yok.

MetaMask Nedir?

MetaMask, tarayıcınız veya mobil cihazınız üzerinden çalışan ve Ethereum blok zinciri kullanarak kripto varlıklarla muamele yapmanızı elde eden bir cüzdandır. MetaMask çoğu zaman Firefox, Opera, Chrome ve Brave benzer biçimde farklı tarayıcılar vesilesiyle kullanılıyor. Ancak birtakım kullanıcılar iOS ve Android cihazlarına da MetaMask uygulamasını indirmeyi tercih edebiliyorlar.

MetaMask, Ethereum blok zinciriyle örneksiz olarak çalıştığı için bu ağda yer alan bütün tokenlari de destekliyor. MetaMask ise diğer cüzdanlara kıyasla öteki website ve uygulamalar ile oldukca daha rahat bir biçimde entegre olabiliyor ve ödemelere imkan sağlıyor. MetaMask eklentisi tarayıcınızda kurulu ise üçüncü bir parti uygulama kullanmadan, saniyeler içerisinde ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

MetaMask Nasıl Kullanılır? MetaMask Yükleme Rehberi

MetaMask cüzdana sahip olmak istiyorsanız ilk önce tarayıcınıza MetaMask eklentinizi kurmanız gerekiyor. Burada sizleri uyarmak isteriz, ilgili eklentiyi yalnızca MetaMask resmi sitesinden yada Google Chrome mağazasından direkt indiriniz. Üçüncü hiçbir tarayıcı vb. Aracı kullanmayınız. Son zamanlarda artan kripto para dolandırıcılığından dolayı indirdiğiniz eklenti ve uygulamaya dikkat ediniz.

MetaMask resmi websitesi: https://metamask.Io

Chrome tabanlı bir tarayıcıdan yada bu eklentiyi destekleyen ilgili tarayıcının mağazasına girdikten sonrasında uygulamayı indirip, açmanız gerekiyor.
Uygulamaya girdikten sonrasında karşınıza iki seçenek çıkacak. Bunlardan ilki daha ilkin MetaMask kullanan kullananların, cüzdanlarını geri yüklemeleri için yardımcı alan. İkincisi ise yeni bir cüzdan açmak isteyen kullanıcılar için bir alan.
Karşınıza çıkan ekranda veri toplamaya izin veriyorsanız “I Agree” vermiyorsanız “No Thanks” butonuna basabilirsiniz.

Biz şu an ikinci adımı seçerek işlemimize devam ediyoruz.

Karşınıza çıkan ekranda veri toplamaya izin veriyorsanız “I Agree” vermiyorsanız “No Thanks” butonuna basabilirsiniz.

Bu aşamada sizden en az sekiz haneli bir şifre isteyecek. Bu adım mühim ve şifrenizi unutmayacağınız, emin bir şekilde hazırlayın. Sonraki adımı ise dikkatle takip edin.

Bu aşamada size 12 adet “kurtarma anahtarı” verecek bu anahtarlar en önemli aşamadır. Bu anahtarları mümkünse fiziksel olarak 2-3 yere not edin ve kaybolmayacak biçimde saklayın. Unutmayın, bu kelimelere haiz olan birisi sizin cüzdanınıza erişebilir. Bu nedenle gizli saklı tutun ve kimselerle paylaşmayın.
Kelimeleri aynı sırası ile sizden istedikten sonra karşınıza bu biçimde bir ekran gelecek. Bu aşamadan sonra cüzdanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Android Cihazlara MetaMask Nasıl Yüklenir?

Android cihazınıza MetaMask cüzdanı oluşturmak istiyorsanız tek yapmanız gereken Play Store’dan alakalı resmi uygulamayı indirmek ve üstteki adımları tekrarlamak.
Kelimeleri aynı sırası ile sizden istedikten sonra karşınıza bu halde bir monitör gelecek. Bu aşamadan sonra cüzdanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kelimeleri aynı sırası ile sizden istedikten sonra karşınıza bu halde bir monitör gelecek. Bu aşamadan sonra cüzdanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Android Cihazlara MetaMask Nasıl Yüklenir?

Android cihazınıza MetaMask cüzdanı kurmak istiyorsanız tek yapmanız gereken Play Store’dan ilgili resmi uygulamayı indirmek ve üstteki adımları tekrarlamak.

IOS Cihazlara MetaMask Nasıl Kurulur?

IOS cihazınıza MetaMask oluşturmak için AppStore’a girdikten sonrasında MetaMask kelimesini aratmanız ve uygulamayı indirmeniz gerekmektedir. Sonraki aşamaları ise üstten takip edebilirsiniz.

MetaMask Cüzdanda Binance Chain Uygulamaları Nasıl Kullanılır?

MetaMask cüzdanları her ne kadar Ethereum ağında yer ediniyor olsa da ayarlar kısmında “Add Network” kısaca “Ağ Ekleme” seçeneği ile Binance Chain tabanlı uygulamaları da ekleyebilirsiniz. Bu sekme için Ayarlar’a tıklayın ve Networks (Ağlar) kısmına gelin.

Binance Smart Chain Ağ Ayarları (Muhtemelen bunu kullanmak istiyorsunuzdur)

Network Name (Ağ Adı): Smart Chain

New RPC URL (Yeni PRC URL’si): https://bsc-dataseed.Binance.Org/

ChainID (Zincir Kimliği): 56

Symbol (Sembol): BNB

Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL’si): https://bscscan.Com

Binance Smart Chain Test Ağı (Geliştiriciler için, Kurmanıza Gerek Yok)

Network Name (Ağ Adı): Smart Chain – Testnet

New RPC URL (Yeni PRC URL’si): https://informasyon-seed-prebsc-1-s1.Binance.Org:8545/

ChainID (Zincir Kimliği): 97

Symbol (Sembol): BNB

Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL’si): https://testnet.Bscscan.Com

metamask nedir nasıl kullanılır
metamask nedir ne işe yarar
metamask cüzdan nedir
metamask swap nedir
metamask wallet nedir
metamask adresi nedir
metamask slippage nedir
metamask cüzdan kaynağı nedir
metamask nedir ekşi
metamask bsc adresi nedir
metamask özel anahtar nedir
metamask bep20 adresi nedir
metamask cüzdan oluşturma
metamask cüzdan kaynağı
metamask gas fee nedir
metamask nasıl kullanılır
metamask cüzdan güvenilir mi
metamask ne işe yarar
metamask cüzdan nasıl alınır
metamask tohum ifadesi nedir
metamask private key nedir
metamask gas limit nedir
metamask seed phrase nedir
metamask secret recovery phrase nedir
metamask nasıl
metamask gas ücreti nedir
metamask güvenli mi
metamask cüzdan para yatırma
metamask localhost 8545 nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

1 USD Altında ki En iyi 15 Metaverse Coin !

Blockchain.com NFT Pazarı Beta Sürümünü Başlattı !