içinde

Metaplex, Solana’nın Ağ Çökmesine Neden Olan NFT Bot Sorununu Nasıl Çözüyor?

Son kapalı kalma süresinin ardından, Solana’nın NFT protokolü geliştiricileri, işlem spam gönderen botlara karşı saldırıya geçti.
Solana‘nın 30 Nisan’daki ağ çökmesi, popüler NFT darphanelerini dolduran botlama programlarından sorumlu kapıldı.
NFT protokol üreticisi Metaplex bir “bot vergisi” uyguladı ve bu tür sorunlarla mücadele etmek için daha çok önlem geliştiriyor, ek olarak Solana kendi ağ ücretlerini elden geçiriyor.


Okay Bears ve DeGods gibi son zamanlardaki sıcak projelerin başını çektiği Solana NFT koleksiyonları için yükselen bir pazarın ortasında , blok zincirinde haksız bir şekilde yeni NFT lansmanlarını oynamak için kullanılan kötü amaçlı programlarda bir artış yaşandı. 30 Nisan’da bütün Solana ağını çökertti .

O Cumartesi günü, bu tür programlar (veya botlar), blok zinciri ağını bunaltıcı, Solana Labs tarafınca yayınlanan bir otopsi tutanağına göre saniyede 6 milyon otomatik bir muamele barajı gönderdi. Bunu, koleksiyonerlerin bir projeden yeni açılan NFT koleksiyonlarını satın aldığı para basma işlemi sırasında meşru kullanıcıları yenmek amacıyla yaptılar .

Botlar, Solana NFT protokolü Metaplex için para basma aracı olan Candy Machine’i kuşattı ve bu süreçte tüm ağı çökertti. Solana tamamen kullanılamaz durumdaydı ve doğrulayıcılar ve katkıda bulunanlar arasında sorunu teşhis etmek ve ağı tekrar çevrimiçi duruma getirmek için deli bir kargaşaya neden oldu. Solana’ya yeniden hizmet vermek yedi saat sürdü.

Koleksiyonlar gibi dijital varlıklar üzerinde mülkiyeti göstermek için kullanılan benzersiz tokenler olan NFT’lerin yükselişi , geçtiğimiz sene Solana ve Ethereum şeklinde platformlara büyük ilgi gösterdi. Ethereum, her ay NFT ticaret hacminde milyarlarca dolar kazandıran bu tür en büyük ekosisteme sahip olsa da, Solana hızla çekiş kazanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

En İyi Video Oyunu Sanatçıları Ukrayna’ya Yardım Etmek İçin NFT’leri Kabul Ettiler, Koleksiyon Resmi MetaHistory Müzesi’nde Yayınlanacak

Süper Kahraman NFT Savaşları Geleceğin Sosyal Ağını Nasıl İnşa Ediyor?