içinde

2030 Yılında Metaverse BEŞ Trilyon Doları Görebilir !

METAVERSE
METAVERSE

Uluslararası danışmanlık firması McKinsey, yaptığı iki anketin detayları sonucunda Metaverse’ün 2030’da 5 trilyon dolarlık bir değeri olacağını iddia ediyor.

McKinsey, metaverse ve onun potansiyeliyle ilgili dünya çapında iki anket düzenledi. İlki 3400 kişi, ikincisi ise 450 şirketin yöneticisinin katılımıyla gerçekleşti. İlk ankette, 3’te 2’lik katılımcı grubu günlük yaşamsal aktivitelerin metaverse evrenine geçmesinden mutlu olacaklarını belirtti. Şirketin ortaklarından Eric Hazan’da metaverse endüstrisinin 2030 yılında 5 trilyon dolar değerinde olacağını öngörüyor.

“Güvenlikle ilgili korkular var”

McKinsey’in toplam 77 sayfalık olarak hazırlanan raporunda Eric Hazan ve Lareina Yee, endüstrilerin metaverse evrenine karşı bakış açılarında ciddi farklar olduğunu belirtirken, bazıları ise siber güvenlik ve kişisel bilgilerin güvenliği hakkında çeşitli şüpheleri olduğunu belirtti. Ek olarak “Herkes metaverse’ün hala çok yeni ve erken olduğu konusunda aynı fikre sahip. Bu yüzden siber güvenlik ve kimlik bilgileri mahremiyeti gibi unsurlar için çeşitli şüpheler var” dedi.

elon musk, 258 milyar dolarlık

%79’luk kısım çeşitli ürünler satın almayı tercih etti”

Dünya çapında 11 ülkeden 3400 katılımcının dahil olduğu birinci ankette, 3’te 2’lik bir kısım metaverse’te günlük aktivitelerin gerçekleşmesine olumlu baktığını belirtirken, ilginç bir şekilde %79’luk bir kısmın ise metaverse’te aktif olarak yer almalarının yanı sıra çeşitli ürünler alarak para harcadıklarını da belirtti.

Pozitif etki sağlanacağı düşünüyor

McKinsey ortakları, çeşitli endüstrilerin yöneticileri ile gerçekleştirdiği ankette, katılımcıların pek çoğunun düşünce ayrılığı yaşadıklarını fakat %95’inin ise aynı düşünceye sahip olduğu tek bir noktanın olduğunu ve bunun da matverse’ün kendi endüstrilerine ilerleyen süreçlerde pozitif etki oluşturacağını belirttiler. 4’te 1’lik bir kısmın gelecekteki 5 yıl içerisinde kurumsal gelirin %15’inden fazlasının metaverse üzerinden sağlanacağı aktarıldı.

“Kat be kat büyümesini bekliyoruz: 5 trilyon dolar”

Anket kapsamında katılımcılara metaverse’ün getirdiği fırsatın ne kadar büyük olduğu sorusu soruldu. Eric Hazani soruya verilen cevaplar sonucunda beklentinin 2030 yılı itibariyle metaverse’ğn toplam değerinin 5 trilyon olacağı gösteriyor dedi ve

“Metaverse’ün ekonomik değerinin yıllar içinde kat be kat büyümesi bekleniyor. Erkek ya da kadın ya da kişinin hangi coğrafyadan olduğu fark etmeksizin insanlar, metaverse’ün etki alanına girmiş durumda. Tüketiciler yeni teknolojileri benimseme konusunda istekliler. En azından bu duruma kapalı değiller. Şirketler güçlü bir şekilde metaverse altyapısının gelişimine yatırım yapıyorlar. Tüketici ve kurumsal kullanım alanlarına bakıldığında, 2030 yılına kadar 5 trilyon dolar değere kadar ulaşabileceğini görüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

elon-doge

Son Dakika ! Elon Musk, Dogecoin’i (DOGE) Teşvik Ettiği İçin 258 Milyar Dolarlık Davayla Çarpıldı

STORJ Coin

STORJ Coin Nedir ? STORJ Coin Yorum