içinde

Metaverse’de Yeni Ekonomi: Dijital Arazi Satın Alma, İpotek Alma ve İş Yaratma

Metaverse, hemen hemen tam olarak inşa edilmemiş yepyeni bir dünyadır. Gerçek dünyada yapabileceğiniz her şeyi metaverse’de yapabilirsiniz; tek fark, o içinde ne olduğu tüketmek yerine onu deneyimlemenizdir – olasılıklar sonsuzdur. Belki de bu kadar fazlaca işletmenin ve teknoloji odaklı kişinin yenilikçi sanal alana girmesinin mühim bir parçası budur.

MetaMetrics Solutions tarafınca yapılan bir tahmine gore, sanal mülk satışları 2021’de 500 milyon doları aştı ve bu sayının bu yıl iki katına çıkması bekleniyor.

DailyCoin ile özel bir röportajda TerraZero’nun CEO’su Dan Reitzik, metaverse’deki fırsatların iyi mi belirleneceğini ve dijital arazinin iyi mi elde edileceğini deklare etti. Reitzik, metaverse projesine başlamadan ilkin, Kuzey Amerika’daki en büyük kripto madencilerinden kabul edilen DMG Blockchain Solutions’ın CEO’suydu.

TerraZero, dijital gayrimenkul için ipotek sağlayan ilk firma olarak biliniyor . Teknoloji firması bununla birlikte Decentraland’ın sanal dünyasındaki en büyük tek mülkün sahibidir.

TerraZero’nun misyonu, reel dünya ile meta veri arasında köprü oluşturmak ve işletmelere, markalara ve girişimcilere benzer halde meta veriye katılmalarına destek olmaktır.

“Meta veri deposunun başarıya ulaşmış olmasını istiyorsak, insanların gerçek dünyada sahip oldukları araçları meta veri deposuna sağlamamız gerektiğini erkenden ayrım ettim ve bu yüzden finansman şeklinde şeyler sağlıyoruz. Bütün sorun girişimcilere, sanatçılara ve diğerlerine, gerçekten kendi kullanıcıları tarafınca inşa edilmiş olduğu için ortaya çıkan bu yeni dünyayı inşa etmelerinde destek olmaktır.”
Reitzik, firmanın misyonunu özetleyerek açıkladı.

Umut Veren Yeni Dünya
90’lı yıllarda, web ilk ortaya çıktığında, gençlerin kariyer oluşturabilecekleri ve yeni işlere sahip olabilecekleri bir ortamdı. Reitzik’in vurguladığı benzer biçimde, aynı şey şu anda meta veri deposunda da oluyor; gençler sanal dünyayı ele geçirecekler ve onu inşa edecekler, iş kuracaklar ve orada hayatlarını kazanacaklar. Tıpkı e-ticaret benzer biçimde yepyeni bir ekonomi olacak.

“Metaverse, ürün ve hizmet satmanın üçüncü bir yolunu sunuyor. Metaverse ortaya çıkışının harbiden yeni bir iktisat olduğunu düşünüyorum. Tıpkı netin 90’larda ve 2000’lerin başında tamamen yeni bir iktisat haline gelmesi gibi.”
Metaverse’de, bir kullanıcı oyun, vitrin veya konser salonu benzer biçimde bir şey inşa etmek isterse, onu inşa etmek için araziye sahip olmalıdır.

Farklı Metaverse’ler
İki ana tür meta veri kaynağı platformu olacaktır: merkezi ve merkezi olmayan. Merkezi metaverenler, Meta’nın verileri takip ettiği ve reklam slotları sattığı, merkezi olmayan ise dünyanın kendi insanları tarafından yaratıldığı yerdir.

“Merkezi olmayan, geleceğin olduğuna inandığım, insanların mahremiyeti üzerinde test sahibi olduğu ve onu yöneten bir firmanın olmadığı yerdir. Bunun CEO’su yok. Bir DAO, ERC-20 tipi token tarafınca yönetiliyor ve bu gerçek bir demokrasi.”
Reitzik heyecanlandı.

Gelecekte, muhtemelen çeşitli farklı gereksinim ve tercihlere hitap eden yüzlerce değişik metaverse olacaktır. Biri tamamen oyunla alakalı olabilir (The Sandbox), diğeri alışveriş merkezli olabilir ve üçüncüsü daha oldukça, sosyal hayata büyük ehemmiyet verilen gerçek dünyaya benzeyen Decentraland şeklinde olabilir. Hepsi, kullanıcıların bulması için değişik özelliklere ve çeşitli deneyimlere sahip olacak.

Şu anda, Decentraland benzer biçimde dünyalar, yeterince gelişmiş olan ve markaların orada mevcudiyet göstermeleri için en ekonomik anlamı olan dünyalardır. Decentraland’ı öne çıkaran şey, bu metaverse’de yalnızca 90.000 parsel arazi olabileceğidir. 21 milyon madeni para çıkarabilen ve deflasyonist olan Bitcoin’e benzer. Giderek daha fazla insan Decentraland’in bir parçası olmak istediğinden, kullanılabilir arazi azaldıkça ve yeni arsalar oluşturulmadıkça arazinin fiyatı artacaktır.

Dijital Gayrimenkul İçin Mortgage Nasıl Alınır?
Reitzik’in açıkladığı benzer biçimde, dijital gayrimenkul için bir kredi almak için, bir kişinin yada kuruluşun, metaverse’nin ekonomik genişlemesine benzersiz bir şey katacak ümit verici bir fikir bulması gerekiyor.

“Müşteri adına arsayı bizler satın alıyoruz, müşterinin arsa için dağıtım hakları var, bundan dolayı arsa üzerinde istediğini inşa edebilir. Ancak TerraZero, borç ödenene kadar arazinin mülkiyeti olan NFT’yi elinde tutuyor. O zaman, düzgüsel bir ipotek veya küçük işletme kredisine oldukça benzer.

Normal bir ev benzer biçimde 30 yıllık ipotek yapmıyoruz; iki senelik bir dönem yapıyoruz, satın alan toplam fiyatın üçte birini koyuyor ve sonra ödemeleri iki yıla yayıyoruz.”
Ancak istisnalar var.

“Her antak kalma değişik olacak. Eğer projeyi gerçekten oldukça seversek, onlara bütün parayı vereceğiz. Çünkü günün nihayetinde her şey bu yeni ekonominin yaratılmasına yardım etmekle alakalı.”
Reitzik eklendi.

TerraZero şu ana kadar ancak birkaç ipotek verdi, sadece firma yüzlerce talep aldı (günlük 20-50), bunların bir çok reddedildi, şu sebeple kullanıcılar büyük seviyede vurgunculuk ve yatırım yapmak istiyorlar, ancak daha sonra araziyi satabilirlerse. Kar.

Mortgage yüksek risklidir ve bu yüzden faiz oranları çoğu zaman %15-20 civarında fiziki gayrimenkul ile karşılaştırıldığında oldukça daha yüksektir.

“Biz ancak, arazileri için bu metaverse deneyimine katkıda bulunacak uygulanabilir planları olan insanları finanse etmekle ilgileniyoruz.”
Reitzik’in vurguladı.

Ödeme Yöntemleri ve Arazi Edinimi
Metaverse’de kullanıcılar ancak kripto para birimi ile alışveriş yapabilmelerine rağmen, TerraZero sözleşmenin imzalandığı tarihte fiattan kriptoya dönüşüm sunuyor. Şirket, müşterinin istediği arazi parçasını satın alır ve alıcıya o arazide istediklerini inşa edebilmeleri yada yapabilmeleri için dağıtım hakları verir. Borç veren hemen sonra arazinin sahipliğini temsil eden NFT’yi alır ve bir banka kasası içindeki donanım cüzdanlarına koyar.

“Müşteri krediyi ödediğinde, NFT’nin mülkiyetini müşteriye devrediyoruz. Ama hala bizlere ödeme bitirdikleri bu süre zarfında, hala geçimlerini sağlayabiliyorlar ve tekrar de arazilerinde ne isterlerse inşa edebiliyorlar” dedi.
CEO deklare etti.

İşlem esnasında alıcılara standart bir kredi belgesi verilir; Bunun teminatı, seçilen arazi parselinin mülkiyetini temsil eden NFT’dir. TerraZero hemen sonra alan kişi borcunu ödeyene kadar elinde tutacaktır.

Dijital Arazi Kiralamak Çok Yakında Mümkün Olacak
TerraZero’nun kadrosu, 2022’nin ikinci çeyreğinde lansmanı yapılacak olan ‘ Amadea ‘ adlı yeni bir proje inşa ediyor . Proje, işletmelere, markalara ve girişimcilere arazi, bina, sahne, konser salonu ve daha fazlasını satın alma, satma ve hatta kiralama mevzusunda destek olacak.

Amadea’da kullanıcılar mülk satın almak yada kiralamak için seçtikleri meta veriyi seçebilecekler, sadece Reitzik meta verinin kutsal kâsesinin dünyalar arasında birlikte çalışabilirlik yarattığını ve bunun da kullanıcıların avatarlarını bir dünyadan alıp kullanmalarına izin vereceğini iddia ediyor. Bir başkasında keşfetmek için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

FC Barcelona Metaverse ve NFT’lere Girecek

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır ? Lite Coin Madenciliği Hakkında Herşey.. LiteCoin wikipedi