içinde

Motorsiklet Akü Bakımı Yapma – Motorsiklet Aküsünü Çocuk Akülü Araba İle Şarj Etme !

MOTOR AKÜ BAKIMI
MOTOR AKÜ BAKIMI

Merhabalar Değerli Webilginç takipçileri;

Bu içeriğimizde ilk baharın gelmesiyle kış boyunca yatan motorsikletlerimizin aküsünün bakımını sizlerle beraber yapacağız..

Kış boyunca arada çalıştırıp bir iki tur atıp motorsikletimizin sarj olduğunu düşünsekte malesef öyle olmuyor,çünkü günümüz teknolojisi bir çok motor da arabalar gibi elektronik hale geldi ve bus ebeple bir kaç gün binmediğimiz motorların otomatikman aküsü sarjı azalıyor yada bitiyor..

Bu içeriğimizde ki motor örneğimiz CF MOTO 150 NK,önceki içeriklerimizde görmüşsünüzdür yaklaşık 2 senedir kullanmakta olduğumuz motorumuz 150NK’nın bir çok bakımı hakkında paylaşımlar yaptık.

YouTube video

Diğer 150NK PAYLAŞIMLARIMIZ:

Motorsiklet Yağ Değişimi Nasıl Yapılır? Motorsiklet Yağ Filtresi Nasıl Değiştirilir? CF MOTO 150 NK

Motorsiklet Buji Değişimi Nasıl Yapılır ? CF MOTO 150 NK

Evet şimdi Gelelim Akümüzün bakımını yapmaya,Örnek motorumuz bir çok motorun aküsü ve yeri ile aynı o sebeple motorunuzun markasının önemi yok sadece mantığı kavramanız yeterli.

Bu Arada akünüzün tarihi önemlidir 5 ve üstü yıl kullanılmış aküler şarj almayacağı düşünülmelidir.Şarj edildikten bir gün sonra tekrar şarj eksikliği gösteren akünün tarihi kontrol edilmeli yada motorda elektrik kaçağına dikkat edilmelidir.Jel akülerin şarj olmayacağı hakkında bilgiler bulunurken değişmeden önce bir kez denemekte zarar olmayacağı düşüncesindeyim..

İlk olarak Motorsikletin aküsünü çıkarmak

  • Bir Motorsiklerde iki adet sele bulunur ancak cup gibi bazı motorlardada tek tip sele bulunur sonuç olarak cg tarzları haricinde bir çok motorun aküsü selenin altında bulunur.
  • Videoda da gördüğünüz gibi öncelikle artçının selesi çıkarılır
  • Daha sonrada Alyan anahtar aracılığı ile 2 adet binici selesini sabit tutan vidalar yerinden sökülür.
  • Hemen karşınızda bulunan akünün öncelikle eksi(-) kutubu yıldız tornavida ile sökülür
  • Artı(+) kutubunu çıkarırken dikkat etmek gerekir.şaseye değmemesine dikkat ediniz.
  • akümüzü sabit durması için üzerinde bizim motorumuzda lastik bulunuyor bir tarafından kancasını çıkarmanız yeterli.sizinki vidalı olabilir sonuç olarak mantık aynı aküyü sabit tutan parçalar çıkarılır.
  • Akümüzü yerinden söküp evimize çıkaralım.
  • Şimdi biz burada çocuk akülü araba ile sarj yapacağız ancak sizin evinizde 12 voltluk bir akülü araba yoksa siz burada daha farklı bir yöntem olan laptop adaptörü ile bunu yapabilirsiniz onla ilgili bir çok içerik youtube ve google üzerinde mevcut.

Bizim içeriğimizde çocuk akülü aarba ile şarj bilgisi vereceğiz. Videodan daha rahat analıyabilirsiniz ancak yazılı oalrak ise şu şekildedir.

Akülü arabanın mantığı 12 volt 7amper lil bir akü şarj ünitesinin üzerinde bulunması ve bu adatör ile sarj olmadan önce boşken kırmızı ışık yanması dolduğunda ise yeşile dönmesi bizim için emniyetli bir sarj durumu mevcuttur.Sizlerde aynı mantıkla ve benzer mantıkla akünüzü sarj edebilirsiniz.

Sizin bu tarz bir akülü araç yok manuel olarak oalrak sarjını yaptıysanız bir ampermetre almanızda fayda var.Ampermetre ne kadar şarj olduğunu göstermekle beraber motor üzerine taktığınızda akünüzün dolum oranı ve çalışma sonrası şarj olma oranlarınıda görebilirsiniz.

Örnek voltaj değeri söyliyecek olursak: Dolum sonrası 12V – 14 VOLT ARASI GÖRÜRSÜZ MARJ SIRASINDA 11 12 VOL ARASI SARJ EDİLİRKEN İSE 12 14 VOLT ARASI Görmelisiniz ortalama sağlıklı akü verileridir bunlar.

MOTORSİKLETE ARABADAN TAKVİYE EDİLİR Mİ ? MOTORSİKLETTEN ARABAYA TAKVİYE EDİLİR Mİ ?

Bir çok kişinin aklında bulunan bir soru:Arabamdantakviye dip çalıştırsam olur mu ?

Evet Net bir cevap vereyim olur.12 Volt bir arabanın aküsü ile motoru takviye edebilirsiniz.Ancak motorun aküsüyle arabayı takviye etmeye kalkarsanız motorun aküsünden çok güç çekileceiği için akünüz zarar görebilir.Bu bilgiyi sadece arabadan motora takviye olarak alınız.

Yapmanız gerekenler çok basit Arabanızı çalışır hale getiriniz

Motorsikletinizin selesini çıkararak akünüze ulaşın.Motorunuzun kontağını açın bu araba arabanız çalışır olsun

Takviye kablosu ile motorun eksi (-) kutubu ile aracın eksi kutubunu

Daha Sonra arabanın Artı(+) kutubu ile motorunuzun Artı (+) kutubunu birbirine bağladıktan sonra bir süre bekleyip motorunuzdan marşa basınız.

Motorunuz Çalıştıktan sonra bağlantıyı önce motorun artısından sonra arabanın daha sonra yine ek kabloları yerlerinden ayırınız.

YouTube video

motosiklet akü bakımı,motosiklet akü bakımı nasıl yapılır,motosiklet aküsü bakımı,motosiklet akü tamiri,motosiklet akü suyu,bakımsız akü nasıl şarj edilir,motosiklet akü çeşitleri,kuru akü bakımı,motosiklet kuru akü,motosiklet akü bağlantısı,elektrikli motor akü sorunu,elektrikli bisiklet akü bakımı,motosiklet akü kutup başı,motosiklet akü sorunu,orbus kuru akü nasıl,bakımsız akü su ekleme,kuru tip akü bakımı,motosiklet akü seçimi,motosiklet akü garanti,motosiklete akü nasıl takılır,motosiklet akü ölçümü,motosiklet akü bittiğini nasıl anlarız,12 7 motosiklet aküsü,motosiklet akü voltajı,motosiklet akü şarj cihazı,motosiklet akü şarj,motosiklet akü şarj dinamosu,motosiklet akü şarj kablosu,motosiklet akü şarj cihazı tavsiye,motosiklet akü şarj cihazı yapımı,motosiklet akü şarj olmuyor,motosiklet akü şarj adaptörü,motosiklet akü şarj etme,motosiklet akü şarj aleti,motor akü şarj aleti,motosiklet akü şarj aleti gittigidiyor,motor aküsü şarj aleti,motosiklet aküsü şarj adaptörü,motor akü şarj cihazı,akü şarj cihazı motosiklet,motosiklet akü şarj cihazı fiyatları,bmw motosiklet akü şarj cihazı,bosch motosiklet akü şarj cihazı,motosiklet akü şarj cihazi 12 volt,motosiklet aküsü şarj cihazı,elektrikli motor akü şarj cihazı,motosiklet akü çabuk bitiyor,motosiklet akü şarj etmiyor,motosiklet aküyü şarj eden parça,scooter motor akü şarj etmiyor,e.bike akü şarj cihazi 72 amper,elektrikli motosiklet aküleri,motosiklet akü şarj göstergesi,motosiklet akü takviyesi,motosiklet akü şarjı nasıl yapılır,motosiklet akü kaç amper ile şarj edilir,en iyi motosiklet akü şarj cihazı,motor aküsü kendini şarj eder mi,motosiklet akü kaç voltla şarj edilir,motosiklet aküsü şarj edilir mi,motosiklet rolantide akü şarj olur mu,motosiklet aküsü neden şarj etmez,motosiklet aküyü nasıl şarj eder,motor aküsü evde nasıl şarj edilir,yeni motosiklet aküsü nasıl şarj edilir,motosiklet akü doldurma,motosiklet aküsü şarj olur mu,motor çalışırken akü şarj olur mu,motor akü kaç saatte şarj olur,motosiklet akü şarj sorunu,motosiklet aküsü şarj süresi,12 voltluk akü nasıl şarj edilir,motosiklet akü şarj tutmuyor,motosiklet aküsü ile telefon şarj etme,akü takviye,12 volt motosiklet akü şarj cihazı,12 volt 4 amper motosiklet aküsü,motosiklet aküsü,6 volt 20 amper akü,6 volt motosiklet akü fiyatları,12 7 motosiklet aküsü,9 amper 12 volt akü,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Metamask’a Polygon (Matic Network) Nasıl Eklenir?

WEBİLGİNÇ TARIM FUARI KAPAK

2022 KONYA TARIM FUARI – KONYA TARIM FUARI CANLI – KONYA TARIM FUARINDA NELER VAR ?