içinde

Müzeler NFT’leri benimsemeye başladıkça yeni fırsatlar ve risklerle karşı karşıya kalıyorlar

Bir Toronto küratörüne gore, takas edilemeyen jetonlar, göz ardı edilmemesi ihtiyaç duyulan ‘yeni bir dildir’
Toronto merkezli bir küratöre göre, tıpkı sanat formlarının tarih boyunca değişip değişmesi gibi, takas edilemeyen tokenler de sanatçıların eserlerini keşfetmeleri ve eserlerinden para kazanmaları için yeni bir araç olma potansiyeline haiz.

NFT’ler bir tür dijital varlıktır ve genellikle kripto para birimini kullanarak sanal sanat eserleri alıp satmak için kullanılır. Her NFT’nin benzersiz bir biçimde tanınabilir bir belirteci vardır ve mülkiyeti, blok zinciri olarak bilinen bir defter vesilesiyle izlenebilir.

10.000 benzersiz NFT içeren Bored Ape Yacht Club koleksiyonundan sanat, yüz binlerce dolara satıldı.

Geçen sene ilk NFT sanat gösterisine ev sahipliği meydana getiren bir Toronto galerisi olan LALAContemporary’nin küratörü ve kurucusu Claudia Lala, onları sanat dünyasında göz ardı edilmemesi gereken “yeni bir dil” olarak gördüğünü söylüyor.

CBC Radio’nun 6. Günü’ne verdiği demeçte, “Sanatçılara gittiklerinde yahut bir kez saygı duyuyoruz, bilirsiniz, tarih onları meşrulaştırıyor” dedi .

“Sanat, temelde yeni sanatçılar ve yeni hareketler tarafınca kırılan fikirler yüzünden gelişiyor ve bu yüzden bunun bir olduğuna inanıyorum.”

Kripto varlıklar, bazıları onları “dolandırıcılık” olarak nitelendiren eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Sanatçılar, koleksiyonları izinsiz NFT olarak satmakla suçladılar ve onlara güç veren kripto para birimi, büyük ölçüde enerji kaynaklarından yararlandığından, mühim bir çevresel ayak izine sahipler .
Yine de, Kanada genelinde bir avuç galeri, NFT’leri benimsemiş ve içerdikleri dijital sanat eserlerini sergilemiştir. Geçen ay Seattle’da hususi bir NFT müzesi de açıldı.

Bu arada, büyük kurumlar da trende giriyor.

Eylül ayında British Museum , LaCollection isimli bir platformla müşterek Japon sanatçı Hokusai’nin eserlerini içeren 200’den fazla NFT kartpostalı satmaya başladı .

Serbest çalışan bir sanat gazetecisi olan Dorian Batycka, değişimin genellikle ağırbaşlı sanat endüstrisi için hoş bir değişiklik hızı olduğunu söylüyor.

Batycka, “Sanat dünyasının büyük bir sarsıntıya ihtiyacı var” dedi. “Sanat dünyası, pek oldukca kişiye aşılmaz gözüken çok yukarıdan aşağıya, dikey, hiyerarşik bir şekilde oldukca şeffaf olmayan bir sistemi sürdürmekle ilgili çıkarları olan kültürel bekçilere dayalı olarak fazlaca saydam olmama eğilimindedir.”

“Ve bence burası bir ihtimal de NFT’lerin katkıda bulunabileceği yer.”
Ancak sanatı koleksiyonlara dahil etmenin zorlukları da olmadı. Miami Çağdaş Sanat Enstitüsü tarafından kısa sürede yapılan bir NFT satın alımı, profesyonel değerleme uzmanları kıymetini belirlemek için mücadele ederken geçen ay emanette kaldı .

Ve geçen sene, Almanya’nın ZKM Sanat ve Medya Merkezi, bir kopyala-yapıştır hatasından sonra iki CryptoPunk’a (Ethereum blok zincirinde depolanan NFT’ler) erişimini kaybetti – 60 ETH (şu anda 200.000 dolardan fazla) değerinde.

Müzeler, kurumlar için zorluklar
New York City Üniversitesi’nin bir parçası olan Lehman College’da destek doçent olan Sean Stein Smith, NFT’leri, orijinalleri paylaşma esnekliği sunarken bir eserin değerini azaltacak sahte ve gayri meşru kopyaları önlemenin bir yolu olarak görüyor.

Stein Smith, “NFT’ler sanat topluluğu için iyidir ve sanatçılar ve içerik yaratıcıları için iyidir, ancak NFT’lere olan ilgiyi artırmaya çalışan herhangi bir müessese, sanat galerisi, müze için birkaç karmaşıklık ve sual doğurur” dedi. Wall Street Blockchain Alliance için idare kurulu üyesi olarak vazife meydana getiren.

Kurumların birkaç önemli suali dikkate alması gerektiğini söylüyor: Kripto varlıkları satın almak ve elde tutmak laf mevzusu olduğunda bunlar kapsanıyor mu? Ve bu sanat eserlerini işleyecek ve saklayacak kadro ve altyapıya sahipler mi?

Stein Smith, “Sanat koleksiyonları, müzeler, galeriler, küratörlü koleksiyonlar her vakit en yenilikçi kurumlar olmayacak – iyi sebeplerden dolayı” dedi.
Kripto varlıklarının saldırıya uğraması da duyulmamış bir şey değil. Blockchain haber sitesi Coindesk’e bakılırsa, Şubat ayı başlarında bir emniyet açığı, 320 milyon ABD dolarından fazla kripto para birimi yitirilmesine niçin oldu . Merkezi olmayan finans inceleme firması Elliptic , 2021’de kripto varlıklarda 10.5 milyar ABD doları kaybedildiğini tahmin ediyor .

New York merkezli Değerleme Bürosu, kurumlar için NFT’lerin değerleme ve sigorta kapsamını elde eden bir şirkettir. New York Magazine, firmanın dijital varlıkları depolamak için bir güvenlik firması olan Malca Amit ile de ortaklık kurduğunu bildirdi.

Şirketten bir idareci, dergi varlıklarının, külçe altın ve elmasların yanı sıra kasalardaki bağlantısız durağan disklerde depolanacağını söyledi.

Zorluklara rağmen, çalışmaları LALAContemporary’de gösterilen Toronto’daki dijital sanatçı Mark Bland, şu anda sanat dünyasında NFT’lerin arkasındaki ivmeyi görmezden gelmenin zor olduğunu söylüyor.

“Bir müzenin gemiye binmesi için, kartpostal gibi küçük bir şekilde mi yoksa sonucunda müzayedeler mi yapıyor, bu zamanın, bu dönemin tarihi unsurları haline gelen bu parçaları barındırıyor olması şaşırtıcı değil” dedi.

Bland’in LALAContemporary’deki şahsi sergisi, Fractal Totems adlı koleksiyonunun hem baskılarını bununla beraber animasyonlu çalışmanın sürükleyici bir karanlık oda deneyimini içeriyordu. Dijital sanat dünyasında her iki ortama da yer olduğuna inanıyor.

Lala, galerisinin gelecek ay yeni bir gösteriyle yine açılmasının beklendiğini söyledi. Sanat “platformu” olarak tanımladığı şeyin bir parçası olarak NFT’leri paylaşmaya kararlıdır.

“NFT’lerde neler olduğu fikrinden çıkamayız” dedi. “Bunun gösterilmesi ihtiyaç duyulan bir şey olduğuna dair içimde bir his vardı.”

Jason Vermes tarafınca yazıldı. Yapımcılığını Glory Omotayo’nun üstlendiği Dorian Batycka ile röportaj.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

magıc tracks webilginç

HAREKETLİ RAYLAR MAGIC TRACKS,SİHİRLİ PARÇALAR OYUNCAĞI KUTU AÇILIŞ TANITIM

2019’da ICO’ların Büyük Çöküşü Gibi,NFT’ler de aynı durumda NFT Analiz