içinde

NFT dünyasına giriş !

Fungible olmayan jetonlar (NFT’ler) tam olarak blok zinciri veya kripto para birimi bloğundaki yeni çocuklar değildir, sadece bazıları bunu bu şekilde boyamak ister, NFT’lerin çok geçmişi vardır.

NFT’lerin yaşamına girelim ve satın alabileceğiniz değişik NFT türleri hakkındaki konuşalım, sizin için de bir tavsiyemiz olabilir.

NFT nelerdir?

NFT’ler veya değiştirilemeyen belirteçler, herhangi bir şeyin benzersiz bir parçası olarak adlandırılır. Bu ‘herhangi bir şey’ bir resim, illüstrasyon, video, sanal emlak, sanal mobilya, müzik yada tweet olabilir. Evet, bir tweet bile NFT olabilir. NFT’lerin dünyasında hiçbir şey imkansız yada müddetsiz değildir.

NFT’leri idrak etmek, yürekli yeni dünyanın konseptini ve güç veren motorunu anlamaktır. Fiat ve hatta kripto para dünyası, takas edilebilir bir dünyadır. Yüz dolar değerinde bir ürün almak için yüz dolar verirsiniz yada on tane 10 dolarlık banknot, hatta 100 1 dolarlık banknot verebilirsiniz, şu demek oluyor ki değiştirilebilirlik.

Değiştirilebilirlik, benzersiz olmadığı anlama gelir ve herhangi bir temel farklılık veya ikilik olmaksızın değiştirilebilir. Harcama gücünden dolayı bir doların diğerinden farklı bulunduğunu söyleyemezsiniz. Örneğin, bir bitcoin değiştirilebilir – birini başka bir bitcoin ile takas edin ve tamamen aynı şeye haiz olacaksınız. Bununla birlikte, türünün tek örneği bir tecim kartı değiştirilemez. Farklı bir kartla takas etseydin, tamamen farklı bir şeye sahip olurdun.

Bildiğimiz dünya, değiştirilebilir ve mantar olmayan şeylerin bir karışımıdır. NFT’ler, meta veri kaynağı dünyası için yapı taşını oluşturur; NFT’leri değişik kılan da budur.

NFT’lerin kısa bir tarihi

Bilinen ilk gerçek NFT’ler, Lego benzeri tuğlalarla minik yapıların inşa edilebileceği 457 satın alınabilir ve takas edilebilir altıgen karodan oluşan 33’e 33 3D bir harita olan Etheria’nın bir parçası olarak piyasaya sürüldü. İşlevsel olmayan dahili ticaret mekanizmalarına sahip Sürüm 1.0, 21 Ekim 2015’te Ethereum ana ağına dağıtıldı. Sürüm 1.1, 29 Ekim’de gösterildi.

Bu, ilk NFT emtiasının yolunu açacak olan dahili çalışmaydı – Amerikan firması Studio larva tarafından Ethereum blok zincirinde yayımlanan CryptoPunks; Bu, 2017 yılının Haziran ayındaydı. CryptoPunks, yetişkinler için 8 bitlik bir Nintendo oyunundan fırlamış gibi gözüken benzersiz karakterlere sahipti. Ethereum blok zincirinde dijital bir sözleşmede gizlenen iyelik kanıtı ile ancak 10.000 oluşturuldu ve koleksiyonculara satıldı.

MoonCatRescue üçüncü NFT projesiydi, ancak 2021’e kadar potansiyeline asla ulaşamadı. NFT’ler 2017 sonlarında CryptoKitties piyasaya çıkana kadar iyi toparlanamadı. CryptoKitties, NFT sektörünün devrimini temsil ediyordu. Proje yaklaşık 12,5 milyon dolar toplayarak devam etti. Pek fazlaca kripto meraklısı, Cryptokitties’in ilk NFT’ler olduğuna inanmaya başladı; bu reel değil.

Cryptokitties, NFT hareketi için dönüm noktasını temsil etti ve onu ilgi odağı haline getirdi. Cryptokitties’in bir NFT kedi koleksiyonu olduğunu bilmek öğreticidir; onlar hala mantar dışıdır. Bir kripto kediciği verdiyseniz ve size bir başkası hediye edildiyse, iki kripto kedicik birbirinin yerine geçemez ve değiştirilemez olarak kalacaktır.

Günümüz dünyasında NFT’ler popüler hale geldi ve dünyanın her alanına nüfuz etti.

Ne tür NFT’ler alabilirsiniz?

Farklı NFT türleri vardır, ancak mevcut pazar eğilimlerini bulan NFT’ler dijital sanat satışlarına yöneliktir. NFT trendine atlamak istiyorsanız, incelemeniz gereken birkaç alan var:

Dijital sanatlar; resimler ve videolar
dijital müzik
Dijital tweet’ler
sanal mal
İşin büyük kısmı burada – bir NFT satın almak, sanat eseri üstünde münhasır hakka sahip olduğunuz anlamına gelmez. Diğerleri hala aynı sanatı kullanabilir, ayrım şu ki, blok zinciri tarafından kaydedilen tek sahibi sizsiniz. Bu en büyük esneklik ve NFT’yi satın almak isteyen herkes sizinle iş yapmak zorunda duracak.

Satın alabileceğiniz başka NFT’ler de var, sadece bir şey var ki, zaman içinde takdir edeceğinizden güvenli olduğunuz, takas edilemez bir token satın almalısınız. Daha önce belirtildiği şeklinde, her NFT kendi başına benzersizdir, bundan dolayı NFT pazarında kıtlık normaldir.

Bir NFT sanat eseri satın almayı seçerseniz, estetiği ve nostalji kıymetini göz önünde bulundurmalısınız. Bakmak isteyebileceğiniz başka bir işaretçi amaçtır.

Bizi NFT seçimimize getiren şey budur – NFT Lab Out Of Africa koleksiyonu .

NFT Lab Out Of Africa

NFT Lab Out of Africa koleksiyonu, satın almak için bir NFT seçerken bakmanız ihtiyaç duyulan tüm kutuları işaretleyen birkaç NFT koleksiyonundan biridir.

Out of Africa koleksiyonu, Güney Afrika’nın en kabul edilen 50’den fazla uygar sanatçısına ilişik 118 fiziksel sanat eserinin küratörlüğünde, tarihi bir koleksiyonudur – hem geleneksel güzel sanatların aynı zamanda blok zinciri teknolojisinin en iyi özelliklerinden yararlanır ve bu sanatçıların, NFT dünyası. Amaç, hem geleneksel sanat koleksiyoncusu bununla birlikte modern NFT koleksiyoncusu ve aradaki her insana hitap ederek NFT’lerin ana akıma geçişini hızlandırmaktır.

Out Of Africa koleksiyonuna iyi mi başlıyorsunuz?

Mart ayında, OpenSea’de bu sanat eserlerinin (O-NFT’ler) NFT temsilleri için bir takım müzayede düzenlenecek – bunlar, sahibine birlikte rol alan fizyolojik sanat eserini teslim alma yeteneği veriyor.

Bu O-NFT’lerin yanı sıra, Şubat ayında Ethereum blok zinciri açılışında çekiliş yoluyla yada ücretsiz bir piyango vasıtasıyla kullanılabilen bir takım 1.770 Poster NFT (P-NFT) olacak. Bu NFT Posterleri bununla birlikte koleksiyonu oluşturan fiziksel sanat eserlerinin dijital temsilleri olacak, ancak teslim alma hakkı vermeyecek ve yalnızca parmaklarını NFT hayatına sokmak isteyenler için koleksiyona daha erişilebilir bir giriş noktası sunacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

The Sandbox’ın kurtarma yol haritasının nasıl ve neden

FC Barcelona Metaverse ve NFT’lere Girecek