içinde

NFT nedir? NFT’nin Doğuşu Amacı Ne Kazandırdığı Hepsi Bu Yazıda !

En son dijital yatırım çılgınlığı ana akıma girdi ve bazı satıcılara büyük meblağlar getirdi.

Kripto para biriminin ayak izlerini kovuşturmak, dijital sanat eserlerini ve varlıkları satmanın bir yolu olarak selamlanan NFT veya değiştirilemez bir token geliyor.

John Lennon’un oğlu Julian’ın, babasının Beatles hatıralarından kimilerini dijital bir müzayedede değiştirilemez jetonlar olarak satmayı planladığının duyurulmasıyla, insanoğlu NFT’lerin gerçekte ne olduğu ile alakalı konuşmaya başladı.

Ne bulunduğunu ve nasıl çalıştığını açıklıyoruz.

NFT nedir?

NFT, değiştirilemez token anlamına gelir.

Takas edilebilir şeyler, tam olarak aynı tür ve değerde bir varlık için takas edilebilir – pound gibi geleneksel para birimleri bu biçimde çalışır.

Bir şey değiştirilemez olduğunda, benzersiz olduğu için bu biçimde değiştirilemez. Bunu meşhur bir tablo veya ender bir ticaret kartı benzer biçimde düşünün – kaç kopya yapılırsa yapılsın sadece bir özgün olacaktır.

NFT, kopyalanamayan ve sanal öğeler için bir sahiplik sertifikası rolü gören ayrı bir şifreleme belirtecidir.
Amaç ne?

Fiziksel sanat eserleri ve öteki nadir hatıralar uzun zamandır büyük meblağlar karşılığında satılmaktadır, ancak dijital olarak bir şey yaratırsanız hasılat elde etmek zor olsa gerek.

Bu nedenle NFT, internet çağındaki sanatçılara mülkiyeti isteyen her insana satarak biraz para kazanma şansı sunuyor ve Nyan Cat benzer biçimde popüler GIF’lerin 435.000 € değerinde Ether kripto para birimini artırdığını aslına bakarsanız gördük.

Nyan Cat’in arkasındaki sanatçı Chris Torres kısa zaman ilkin The Verge’e şunları söyledi: “Yaratıcıya güç veriyor.

“Yaratıcı başlarda ona haiz ve daha sonra onu satabilir ve doğrudan para kazanabilir ve emek harcamaları için tanınır hale gelebilir.”

Dijital bir varlığın satılması, satışın bir parçası olarak açıkça belirtilmediği sürece, orijinal yaratıcının da telif hakkını kaybetmiş olduğu anlamına gelmez.
Elbette bu, görüntünün çevrimiçi olarak herhangi biri tarafınca kolayca kopyalanmasını engellemez, ancak bir NFT, birine özgün görüntünün “sahip bulunduğunu” bilmenin onurunu verir.
Herhangi bir blok zinciri sisteminde olduğu benzer biçimde, kayıtlar ağın parçası olan dünyanın her yerindeki bilgisayarlarda oturum açıldıkları için yansılamak edilemez yada bölünemez, doğrusu sahiplik doğrulanabilir.

Bitcoin yatırımcısı Cameron Winklevoss’un dediği gibi, NFT’ler “sanatı özgürleştirir”.

“Geleneksel sanat vakit ve mekanla sınırlıdır,” diye kısa süre önce tweet attı.

“Doğru şehirde olmanız, bir müzeye gitmeniz, birinin evine çayır edilmeniz vb. Icap eder. İnternet bağlantısı olan herhangi bir yerdeki hepimiz NFT’leri görüntüleyebilir ve içeri alabilir.”

Peki başka kim yapıyor?

Christie’s, NFT ile tamamen dijital bir emek verme sunan ilk büyük müzayede evi oldu ve sanatçı Beeple’ın eserlerini 58,6 milyon € değerinde Ether kripto para birimine sattı.

Grimes, birtakım eserlerini sattı, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in ilk tweet’inin mülkiyeti de takas edildi.

Daha yakın zamanlarda Boy George, kripto para borsası Crypto.Com’un 26 Mart’ta piyasaya çıkan yeni NFT platformu için içerik oluşturacağını açıkladı.

Eleştirmenler bundan ne anlamış olur?

Attack Of The 50-foot Blockchain’in yazarı David Gerard, NFT’lere şüpheyle yaklaşıyor ve kendi internet sitesinde şunları yazıyor: “Aksini söyleyen muayyen bir kontrat olmadan, bir NFT, işaret ettiği sanat eserinin sahipliğini herhangi bir anlamlı anlamda vermez.”

Sözde “kripto dolandırıcıları”, sanatçılara “hızlı varlıklı olma planı” olarak NFT satıyor.

“NFT’ler var, böylece kripto dolandırıcıları reel parayla satmak için yeni bir tür büyülü fasulyeye sahip olabilir ve büyülü fasulye satmıyormuş gibi davranabilir” diye yazdı.

Bir blok zincirinin emek vermesi için sürekli olarak çalışması ihtiyaç duyulan oldukça sayıda bilgisayar göz önüne alındığında, dikkate katılımı gereken çevresel maliyet de vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Shiba Inu Game Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Burada !

Dünyaca Ünlü Şarkıcı Justin Bieber, 1.3 Milyon Dolara (500 ETH) Bored Ape NFT Satın Aldı