içinde

NFT Sahtekarlıkları Yakında Ortada Kalmayacak

Geçen hafta, dijital sanatçı Lois van Baarle, OpenSea pazarında NFT olarak basılan yapıtlarının “132 örneğini” kendi rızası olmadan ortaya çıkardığını tweetledi.

Bir resmin gerçekliğini doğrulamak söz konusu olduğunda, “NFT’lerin özgünlükle ilgili olması gerekiyordu, ancak bu platformlar… .

Van Baarle, çevrimiçi “Loish” ismini kullanarak son aşama stilize bir tarzda komik resimler ve karakter tasarımları yaratıyor. Ne yazık ki, geçen haftaki tweet’lerden sonra, bu tasarımlar için fazlaca sayıda NFT OpenSea’den kaldırıldı.

OpenSea ve bunun gibi diğer NFT platformları, bir sanatçının eserinin satılabileceği tek yer değil. Eski Başkan Obama’nın “Umut” kampanya afişinin arkasındaki sanatçı Shepard Fairey bile, çalışmalarının Rarible benzer biçimde NFT pazarlarında yeniden üretilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Ayrıca Okuyun: Satılık Mystery Loop Release NFT Koleksiyonu

Van Baarle’nin belirttiği şeklinde, ılımlılık OpenSea’de önemli bir sorundur – oldukça sayıda harbiden aşağılık ve önyargılı NFT’yi yaklaşık iki saniye içinde ortaya çıkarabilirsiniz. Ancak, daha büyük sıkıntı, NFT ekosisteminin altında yatan pazar dinamikleridir.

Bir NFT, bir dijital medya dosyasına simgesel bir bağlantıdan başka bir şey değildir: Başlamak isteyen herkes için, bunun için bir OpenSea şablonu, Rarible, SuperRare ve benzer konseptlere haiz daha birçok platform. Akıllı sözleşmenin altında yatan mantıkta bir jetonla ilişkili resim, video yada müziğin meşruluğunu doğrulamanın bir yolu yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Çevrimiçi Bulunabilecek Yararlı Kripto Araştırma Araçları

Ray Dalio, NFT’ler Bir Yatırımken Bitcoin Bir “Alternatif Para”dır; Ayrıca Bir Para Türü Olabilir