içinde

NFT Gündem !

Dünyayı tesiri dibine alan kripto para, blockchain ve NFT’ler süresiz fırsatlar sunmaya başladı. Türkiye’de Galatasaray ile NFT yolculuğuna başlayan Capital Block, yaptığı başarı göstermiş çalışmalarla kavram karmaşasına son veriyor. Capital Block Kurucu ve CEO’su Tim Mangnall, NFT dünyasındaki pazarlama stratejisini, Galatasaray’daki başarıya ulaşmış NFT lansmanını söyledi. NFT’lerin sadece lansmanla kalmaması ve sürdürülebilir olması gerektiğini belirten Mangnall, sürecin profesyonel yönetilmesi için sektörde bulunduklarını anlatım etti.

İşte o röportaj:

Öncelikle Capital Block ne tür işler yapıyor, iş kapsamı nelerdir? Röportajımıza bu konularla başlamak isteriz.

Biz dünyada NFT, kripto para ve blockchain olarak marketing faaliyetlerini meydana getiren ilk ajansız. Ünlü kişiler, markalar ve şirketlerle emek vererek; NFT, blockchain ve kripto para dünyasının karmaşık ortamında yön bulabilme ve bu yeni dünyanın koşullarını anlayabilme konusunda onlara destek oluyoruz. Başka bir deyişle; NFT dünyasındaki fırsatları görebilmeleri ve bu tarz şeyleri en doğru şekilde kullanabilmeleri adına yardımcı oluyoruz. Peki bunlar hangi yollar vesilesiyle olabilir? Hayranların etkileşimi ve sadakatini sağlamak, gelir akışı yaratmak vasıtasıyla olabilir. Bunu gerçekleştirirken de kulüplerden markalara, ünlülerden şirketlere kadar geniş bir yelpazede faaliyetlerimizi sunuyoruz.

İlk NFT, kripto para ve blockchain pazarlama ajansı olarak pazarlama dünyasına yeni bir soluk getiriyorsunuz, bu anlamda sektöre kattığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Yaptığımız çalışmalar doğrultusunda NFT alanında Türkiye’nin, markaların, şirketlerin farkındalığını artırarak gözlerini açmalarını sağlıyoruz. Bu noktada kendi hayranlarıyla, takipçi ve müşterileriyle oldukca daha farklı bir düzeyde ve anlamda bir etkileşimden anlatmak mümkün. NFT dünyası içerisinde yeni bir gelecekten bahsediyoruz ve markaların/şirketlerin de buradaki fırsatları dijital birtakım aktiflerin kullanımı vesilesiyle da yeni gelir akışı şekillerinin yaratılmasını sağlıyoruz.

Yaptığımız oldukça mühim yeniliklerden bir tanesi de şu oldu; Türkiye’nin köklü kulüplerinden olan Galatasaray Spor Kulübü ile ilk kere zamanı NFT lansmanını gerçekleştirdik. Bu lansman sayesinde hem Galatasaray’ın gelir akışına yarar sağlanıyor, bununla birlikte takımın taraftarları ile kurduğu aidiyet oldukça daha yüksek bir seviyeye çekiliyor. Lansmanın neticelerinden bir tanesi de bir ihtimal Galatasaray taraftarlarının hiç görmediği ölçüde fırsatları görmesini sağlamak oldu. Böylelikle aslına bakarsak Türkiye’de bulunan ünlüler, markalar veya şirketlerin NFT dünyası içerisinde kendilerinin neler yapabileceklerini göstermiş olduk.

Ali Sami Yen NFT Koleksiyonu için Galatasaray ile iş birliğinizden bahsettiniz. Bu iş donanması nasıl başladı, çalışmanın detaylarını sizden dinlemek isteriz.

Capital Block, Capital Sports Media’nın bir parçası; yani kardeş şirketler. Capital Sports Media grubu da Türkiye’deki varlığını sürdürerek, özellikle Süper Lig ve buradaki takımlara yönelik birtakım yatırımlar gerçekleştiriyor. İş ortaklarımızdan biri olan Galatasaray Spor Kulübü ile NFT mevzusunda da bir proje meydana getirmeye karar verdik. Galatasaray’ın genel olarak hedeflerine ve vizyonuna baktığımızda, Türkiye’de her kategoride kendini ilklerin ve enlerin kulübü olarak tanımlıyor. Dolayısı ile biz de onların vizyonuyla paralel olacak şekilde Türkiye’nin ilk NFT koleksiyonunun lansmanını gerçekleştirdik. Galatasaray’ın aktiflerine yönelik gerçekten son aşama derinlemesine bir araştırma gerçekleştirdik. Burada şunlara baktık; Galatasaray Spor Kulübü için neler önemli? Neleri başarmak istiyor? Taraftarları ve takip edenleri neyi daha fazla görmek istiyor? Galatasaray’ın kurum tarihinin de 1 Ekim olması vesilesiyle Ali Sami Yen koleksiyonunun ilk lansmanı için bu tarihte karar kılındı ama hepimiz bu oluşturduğumuz anlatı ve öyküyü bütün sürem süresince devam ettiriyor olacağız.

Spor kulübünün, başlangıç tarihinden itibaren bugünkü Galatasaray’a nasıl dönüştüğü konusuna odaklandık. Ali Sami Yen’in Galatasaray’ı ilk kurduğu zamandaki vizyonunu biliyoruz; Avrupa takımlarıyla oynayan, onlarla savaşım eden bir Avrupa kulübü olarak kabul edilmesi ve bu halde konumlandırılmasını istediğini biliyoruz. Bu vizyon doğrultusunda Ali Sami Yen NFT Koleksiyonu’ndan sonra da 2022’nin farklı zamanlamalarında öteki NFT projelerimiz devam edecek. Bu yeni koleksiyonlarda da kulübün hayatı içerisindeki belli başlı noktalara, kilometre taşlarına değineceğiz.

Çalışmalarınızda nasıl bir strateji ile hareket ediyorsunuz? Müşterilerinize sunduğunuz sizi değişik ve özel yapan noktalar nedir?

Odaklandığımız alanlara şu demek oluyor ki kripto ve NFT dünyasına baktığımızda, bu ifadeler sürekli olarak duyduğumuz son aşama popüler ve mühim gündem maddeleri olarak karşımıza çıkıyor. Fakat tüm bu kavramlar o kadar kompleks ve karmaşık ki; hepimiz tam da bu noktada devreye giriyoruz.

Çalıştığımız bütün müşterilerimize en müsait yapılanma içinde doğru ajanslar ve paydaşlarla bir araya gelmelerini sağlayıp, analizleri doğru bir şekilde gerçekleştirerek kafalarındaki o gösterimi hayata geçirmelerine destek olacak danışmanlık hizmetini sunuyoruz. Ajans olarak da kulüplerle birlikte oturup paraya dönüştürülebilecek hangi aktifler var onları derinlemesine analiz ediyoruz. Hedef kitlesi, fanatikleri neyi görmek istiyor bunu irdeliyoruz.

Bu noktada yeni bazı kripto platformlarını da dahil etmek gerekiyor. O zaman yine ajans olarak fazlaca önemli bir başka destek sunuyoruz; her bir platforma yönelik ‘due diligence’ dediğimiz son derece ayrıntılı ve titiz bir analiz gerçekleştiriyoruz. Galatasaray da bunun bir örneğiydi. Kripto yaşamına baktığımızda da oldukça farklı dinamikler mevcut, bundan dolayı müşterilerimize çok açık ve anlaşılır bir doğrultu gösterme rolümüz var. Platformların titizlikle incelenmesi şu açıdan da oldukca önemli; regülasyonlara, mahalli mevzuat ve kanunlara uygunluk gösteriyor mu? Sonra da bütün stratejiyi A’dan Z’ye planlıyoruz. Ayrıca bütün ilişkilerin yönetimini de biz gerçekleştiriyoruz. Bulunduğumuz her bir piyasa için mahalli uzmanlardan oluşan bir ekibimiz var. Şunu her insana anlatmamız gerekiyor; NFT lansmanları için meydana getirilen projeler, herhangi bir ürün lansmanından farkı yok. Yani sizden iyi ve kusursuz bir pazarlama planınız olması, iyi düşünülmüş bir PR kampanyanızın olması beklenir, NFT laf konusu olduğunda da süreci aynı bu halde yürütmelisiniz.

Önemli konulardan bir tanesi daha ise; her bir NFT platformunun pazarlama kampanyasının olmasını şart olarak öne sürüyoruz. Böylelikle Telegram, Discord yahut kripto odaklı platformlar vasıtasıyla da kendi pazarlama kampanyalarını gerçekleştirip erişimi artırabiliyorlar. Birlikte çalıştığımız NFT platformları ile iş birliği çerçevesinde o kulüplere geri dönüp yatırım meydana getirecek halde bir yol haritası çiziyoruz. Farklı billboard’lar ya da gönüllü marketing çalışmaları, sosyal medyada farklı platformlar üzerinde kampanyalar yahut dijital kampanyalar vesilesiyle bunun gerçekleştirilmesi laf mevzusu olabilir. Yalnız önemli olan şu ki; “NFT oldukça havalıymış, haydi biz de bir lansman deneyelim!” deyip sonrasını getirememek değil, orta vade ve uzun vadede geleceğe yayılacak halde planlanması ve akabinde iyi mi destekleneceğinin düşünülmesi gerekiyor. Birlikte çalıştığımız kulüplere bunu sıfır maliyet ile sunuyoruz çünkü hepimiz onların direkt medya ajansları olarak çalışıyoruz ve aradaki köprü görevini üstleniyoruz. Bilgi ve edinim birikimimizi paylaşarak onları tamamlıyoruz, bu da bizi rakiplerimizden ayrıştıran çok mühim konulardan bir tanesi.

Tüm bunlara ayrıca; marketing ve kripto dünyasını fazlaca iyi tanıyoruz ve iyi bir ürün lansmanı iyi mi olur biliyoruz. Spor dünyasında da oldukca ciddi bir uzmanlığımız var, oldukca önemli adları barındırıyoruz. Müşterilerimize son derece güven verecek şekilde hem bu uzmanlığı ve temasları sunmuş oluyoruz bununla beraber planlamalarını uzun vadeli olarak yapmalarını sağlıyoruz.

Global çapta baktığımızda NFT’nin gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnternetin hayatımıza girmiş olduğu ilk zamanları örnek alabiliriz; NFT de bize müddetsiz fırsatlar sunuyor. Özellikle önümüzdeki iki, üç sene içinde her bir spor kulübünün bir NFT danışmanı ve bir NFT departmanı olacağını, ilgili emekler ve ortaklıklar gerçekleştireceğini öngörüyoruz.

NFT’nin, koleksiyonunuzda bulunsun diye topladığınız objeler için kullanılması son derece büyük bir fırsat yaratıyor. Hayran kitlenizle diyaloğunuzu artırıp onu daha anlamlı bir seviyeye taşıyabilmeniz için de keza çok müessir. Sektör fazlaca büyük, sanat için bile kullanılabiliyor, dolayısıyla hayatımızın her alanına dokunabileceğini söyleyebiliriz. 2020’nin ilk yarısının sonucunda NFT’nin toplamda satış hacmi 13,7 milyon dolardı, 2021’in ilk yarısına geldiğimizde bu rakam 2,5 milyar dolar oldu. NFT yeni başlıyor, yüzeyini yeni yeni kazıyoruz, büyümeye de devam edecek.

NFT’nin marketing dünyası için önemi nedir? Gelecekte önümüze nasıl yenilikler çıkabilir sizce, öngörülerinizi alabilir miyiz?

Her marka, NFT dünyasının bir parçası olmayı düşünmeli ve düşünecektir. Farklı örnekleri de fazlaca büyük kuruluşlardan görmekteyiz; PepsiCo bunlardan bir tanesi. Her spor kulübü, mutlaka bir kit ya da ürün lansmanında NFT’yi bunun bir parçası haline getirmeyi düşünmeli.

NFT’nin bir başka güzel özelliği ise; bağış gerçekleştirebilmek için şirketlerin, kendilerine yakın buldukları amacı/varoluş sebebini destekleyebilmek adına dernek ya da vakıflara, kâr amacı gütmeyen STK’lara bağış yapılabilmesini çok şeffaf bir şekilde olası kılması.

Gelecekte NFT’nin gelişme alanlarından en oldukça öne çıkacak olanı ‘gaming’ sektörü, oldukca ciddi ivme kazanmıştır. NFT için aslına bakarsanız spesifik bir gelişme alanı belirtmek oldukça zor, süresiz bir etki alanı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Cem Yılmaz İlk NFT’sini Sattı ! 159Bin 5 Ethereum

Kripto para piyasası Üçüncü çeyrekde şaha Kalktı !