NFT’ler Hakkında bilmeniz gerekenler

Paylaş

Delicesine kazançlı, benzersiz bir biçimde kafa karıştırıcı, rahatsız edici derecede dolandırıcı ve muhtemelen inkilap niteliğindeki, değiştirilemez jetonlar dünyası hakkındaki yanan 22 soru – ve cevaplar –

BÖLÜM 1: temel bilgiler

 1. O halde NFT nelerdir?
  Özünde, bir NFT veya değiştirilemez belirteç, yalnızca birinin bir şeye sahip bulunduğunun bir kaydıdır. Bu kayıt, söz konusu şeye şimdiye kadar sahip olan herkesi gösteren, geçindiren, öykünmek edilmesi imkansız bir halka açık defter olan Ethereum blok zincirinde yaşıyor. (Yani birisi sizin bir maymun karikatürünüzü kopyalayıp yapıştırabilse bile, gerçek olan – tek gerçek olan – açıkça ve inkar edilemez bir şekilde size aittir.) Elbette, NFT’ler sadece minik sanat eserleri değildir – onlar için sözleşmeler yada biletler olarak hizmet edebilirler. Kulüplerdeki etkinlikler yada üyelikler. Ve bazı durumlarda, şaşırtıcı derecede değerlidirler: Bazı NFT’lerin altı rakama çıkması duyulmamış bir şey değildir. Ve, uh, insanlar geçen sene bu şeyleri alıp satmak için yaklaşık 15 milyar sterlin harcadı. Ama bu kendimizi aşar. NFT’ler nelerdir,temelde, bu iyelik kaydıdır – haiz olunan şey hemen hemen ikincildir. – Duncan Cooper
 2. Anladım. Ama niçin tekrar önemliler?
  NFT’ler konusunda iyimser olan bazı insanoğlu, bu tür köktencilik şeffaflığın sanatı kurtarabileceğini, interneti özgürleştirebileceğini ve demokrasiyi geri yükleyebileceğini düşünüyor. Diğerleri, NFT’lerin hırsızlık ve açgözlülük yöntemiyle sosyal çöküşü hızlandıracağını ve blok zincirini çalışır durumda tutmak için ihtiyaç duyulan bütün verileri depolamak için ihtiyaç duyulan çılgın enerji talepleri sayesinde kutuplardaki buzulları eriteceğini düşünüyor.

Bu oldukca geniş bir netice yelpazesi: tam zafer yada tam bir felaket. Ne kadar korkunç! Ne komik! NFT‘ler kadar hızlı hareket eden bir uzayda bir sonraki adımı tahmin etmek boş bir egzersizdir, sadece bütün bu enerjinin hiç bir şey anlatım etmediğini düşlemek zor. – DC

 1. Pekala, NFT’lerin arkasındaki öykü nedir?
  Bire bir blok zinciri tabanlı koleksiyonlar, son NFT patlamasından yıllar ilkin Nadir Pepes benzer biçimde ortaya çıktı. 2016’da Bitcoin blok zincirinde kurulan bu memler – ne yazık ki hem de beyaz milliyetçi bir sembol haline gelen aynı üzgün kurbağa karakterine sahipler – ilginç, mem-y arasında şakalara atıfta bulunan, değişen nadirlikteki sanal ticaret kartlarıdır.

Nadir Pepes oldukca niş bir kitleye – dijital sanat ve blok zinciri meraklılarına – hitap etti, ancak şu anda çılgınca popüler olan CryptoPunks şeklinde blok zinciri tabanlı koleksiyonlar için bir emsal oluşturdular ve bu da oyunlaştırılmış bir bükülme ile başka bir Ethereum tabanlı koleksiyon seti olan CryptoKitties’e ilham verdi: sahipleri, özel özelliklere haiz (kürk rengi gibi) daha nadir yenilerini üretmek için kedilerini “üretebilir”. Alıcıların CryptoKitties’e olan coşkusu, Aralık 2017’de Ethereum blok zincirindeki işlemleri yavaşlatmak için yeterli aktivite üretti ve blok zincirlerinin sadece finans için değil eğlence için de kullanılabileceğini gösterdi. En önemlisi, CryptoKitties’in yaratıcılarından biri, ERC-721 adlı bir belirteç standardını da sağlamlaştırdı. Basitçe söylemek gerekirse: reel dijital mülkiyete izin veren ve milyarlarca doların ve milyonlarca eterin (ETH) değişiminden görevli olan kurallar dizisidir.-Jessica Klein

Bilmeniz gereken birtakım temel terimler ve kısaltmalar
NFT’lerin altında yatan teknoloji yeterince aşılmaz değilmiş gibi, hayranlar ve koleksiyoncular kendilerine ilişkin bir dili konuşuyor gibi görünüyor. İşte başlamanız için birkaç terim. -JK

GM: Günaydın, standart bir karşılama NFT meraklıları içeriden koda dönüştü.

WAGMI: Hepimiz Başaracağız, NFT projeleri hakkındaki iyimserliğin – bazen hak edilen, bazen de hayal ürünü olan – kısaltması.

NGMI: Başaramayacak . Beceriksiz yatırımcılara, soygun projelerine ve genel olarak NFT’den nefret edenlere yönelik bir hakaret.

Elmas eller: Uzun mesafe için NFT’leri tutma yeteneği. Büyük bir ödeme günü umuduyla erken kayıplara dayanabilirseniz, elmas elleriniz var.

Kâğıt eller: Elmas ibrelerin zıttı: erkenden para çeken ve satan kimse.

PFP: Profil için Resim, Twitter avatarları olarak çalışmak üzere tasarlanmış bir NFT bağlantılı sahneler koleksiyonuna atıfta bulunmak için kullanılır. (Bkz. CryptoPunks, Sıkılmış Maymun.)

DYOR: Kendi Araştırmanızı Yapın. Web3’ün kendi kendine egemenlik anlayışı, bir hata yaparsanız emniyet ağının olmayacağı anlamına geldiğinden, iş dolandırıcılıktan kaçınmak ve en umut verici projeleri bulmak söz mevzusu olduğunda koleksiyoncular kendi başlarına bırakılırlar.

Darphane: Dijital bir varlığı – şapka takan bir penguenin JPEG’i, bir trans şarkısı vb. – NFT’ye dönüştürme eylemi.

DAO: Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon. Temelde bir kulüp fakat merkezi bir liderliği yok. Üyeler genellikle kriptolarını bir araya toplar ve fonlarıyla ne yapacaklarına birlikte karar verirler.

CC0: Telif haklarından feragat eden ve bir NFT’nin sanatını kamu malı haline getiren bir tür lisans.

 1. Bir NFT’yi kıymetli yapan nedir?
  Bir NFT’yi herhangi bir koleksiyon benzer biçimde düşünün: Deadstock Jordans , Pokémon kartları, tahnitçilik. Bazı öğeler basitçe daha kıttır, bu da kıymet verir. Daha fazla bilgi edinmek için, teknoloji girişimcisi, podcast sunucusu ve üyelik kartlarının her biri yaklaşık 100 ETH karşılığında muamele gördüğü NFT koleksiyoncularından oluşan özel bir toplum olan Proof Collective’in ve anında en iyilerinden biri olan Moonbirds’ün kurucu ortağı Kevin Rose’a başvurduk. -2022 PFP koleksiyonlarının satışı. – DC

GQ: Öncelikle, NFT’lere neden girdiniz?

Kevin Rose: 2017’ydi ve CryptoPunks adlı bir projeydi. Arkadaşım, “İşte blok zincirinde toplayabileceğiniz bu sempatik 8 bitlik karakterler. Bunları takas edebiliriz.” 10 tane aldım. Sanırım her birine 3 ya da 5 sterlin ödedim, sonrasında unuttum.

Bir zaman sonrasında daha fazla hareket olmaya başladı, bundan dolayı başımı yine içeri uzattım. NFT standardı [yaygın olarak kurulmuştu]. Pazar bölgeleri olabilir. Ve ancak blok zincirinde iş üreten bütün bu yerli dijital sanatçılar vardı. Tamam dedim.… şu demek oluyor ki kanıtlanmış bir kıtlık var ve bunların tüm bunlar şeffaf bir halde zincirleme. Dayanıklılık var, bu nedenle zamanla kaliteden düşmeyecek. Kolayca aktarabilirim. Ve likidite için 7/24 bir pazar var [yani. Kriptoyu gerçek paraya dönüştürmek]. Şimdi deli NFT fiyatlarına oldukça fazla vurgu yapılıyor ve bu sürdürülebilir değil. Ancak NFT’lerin yüzde 100 kalıcı bulunduğunu biliyorum şundan dolayı bu ancak daha iyi bir teknoloji.

Belirli bir NFT’yi değerli meydana getiren nedir?

Tüm NFT’leri aynı parantez içine koymanın adil bulunduğunu düşünmüyorum. XCOPY’den 500.000 £ karşılığında bire bir satın alıyorsam, bunun nedeni XCOPY’nin NFT neslinin Banksy’si bulunduğunu bilmemdir. O herhangi bir büyük sanatçı şeklinde ama çalışmalarını başka bir biçimde toplayamam şu sebeple dijital olmayan bir biçimde tekrar üretilemeyecek kadar benzersiz, hareketli bir tarzı var.
Profil resimleri – PFP’ler – değerin nasıl tahakkuk ettiğini düşünmenin değişik bir yoludur. Eskiden, muayyen bir Disney filminin fanatikleri hatıra satın alırdı, sadece kültürü belirleyen bu büyük, yukarıdan aşağıya şirketti ve siz sadece tüketiciydiniz.

PFP’lerle tüketiciler IP’ye haiz olabilir, bu yüzden bu kültürün üst tarafına haiz olurlar. Bir sonraki Disney‘in sıfırdan yaratılacağına ve IP’nin bireysel sahiplerinin en büyük şampiyonlar olacağına inanıyorum, çünkü projenin başarısında daha çok kazanılmış çıkarları olacak. Bu harbiden eşsiz bir mülkiyet değişimi.

 1. Mavi çipli NFT’ler nelerdir?
  Mavi çipler, güçlü kalma şansı en yüksek NFT’lerdir: en büyük savaş sandıklarına haiz projeler ve büyümek, büyümek ve büyümek için en makul planlar. Ve şu anda pazar lideri emsalsiz Yuga Labs.

İlk senesinde, Yuga Labs’ın seçim çerçevesi koleksiyonu Bored Ape Yacht Club (BAYC), CryptoPunks’tan en oldukça satan PFP unvanını aldı – ardından Bored Ape, CryptoPunks’ın IP’sini satın aldı. İnsanların BAYC’ye yönelmesinin nedenlerinden biri, sahiplerine çeşitli haklar vermesidir: Bir BAYC sahibi, NFT’lerinin benzerliğinden para kazanabilir; bu da, maymunlar tarafınca yönetilen Universal Music imzalı bir öbek şeklinde ilginç yan projelere izin verir.

Bugün, Yuga’nın NFT’leri, NFT ticaret kütlesinin yüzde 40’ını oluşturuyor. Şirket her satıştan telif tutarı alıyor ve bununla birlikte şubeleşiyor. Yalnızca NFT sahiplerine sunulan bir ürün serisini düşürdü. Sahiplerine ücretsiz bir şekilde verdiği ve neredeyse anında 8 milyar sterlin olarak tahmin edilen tamamen seyreltilmiş bir piyasa değerine ulaşan halka aleni bir kripto para birimi olan ApeCoin’in kurulmasına destek oldu.

İster Nisan 2021’de her biri yaklaşık 150 sterline basan talihli inekler olsun, talep eder altı rakamdan müşteri ünlüler olsun, BAYC’nin NFT sahiplerine bu kadar sadakat esin vermesi şaşırtıcı değil. BAYC’nin piyasaya hakim olması başkaları için nasıl? En azından bir sonraki NFT David’in nişan alması gereken net bir Goliath var. – DC

 1. Yuga’nın Goliath’ına karşı potansiyel rakiplerden bazıları – bu Davidler – kimlerdir?
  “Bir sonraki BAYC” için yeni yarışmacılar her vakit ortaya çıkıyor, sadece mavi çipli NFT koleksiyonlarında aynı kalan bir şey var ise, bu transmedya zihniyetidir: etkinlikler, ürünler, yan mamüller. Cool Cats , CAA ile sözleşme imzaladığı vakit , yaratıcılarından biri şu lafı verdi: “Sadece bir JPEG’den ziyade bir edinim olacak.” Azuki’nin web sitesi, dijital evreninde “özel sokak kıyafet işbirlikleri” vaat ediyor. Sanal eğitmen çiftleri ve metaverse avatarları icra eden RTFKT , Nike tarafınca satın alındı . Bir NFT markasının IP’si kapüşonlular satmak için yeterince iyiyse, düşünülürse, bir Netflix projesi için bütçeye de layık olabilir. – DC
 2. Bir NFT’nin maliyetini başka biriyle paylaşabilir misiniz?
  Yapabilirsiniz. Bunun için kullanılan terim, fraksiyonelleştirme, her şeyi kendiniz satın almak zorunda kalmadan büyük biletli bir öğeye maruz kalmanın bir yoludur. Belirli bir NFT’nin sahibi, bunun için herhangi bir sayıda değiştirilebilir jeton verebilir ve diğer kişilerin mülkiyetin paylarını alıp satmasına izin verebilir. Bir şirkette pay senedi ve pay satın almaktan oldukca farklı değil – şimdi insanlar her şeyi kolayca parçalayabilirler. Temel olarak, bunu ya (1) yatırım yaparak para kazanmak için yahut (2) NFT sanatını sevdiğiniz için yapıyorsunuz. Ya da bir ihtimal her ikisinden de biraz.

Alternatif olarak, bir NFT düz, eski moda satış için listeleniyorsa, bir grup koleksiyoncu, ETH‘lerini birleştirmek ve her biri orantılı bir token payı alarak bir öbek olarak satın almak için PartyBid benzer biçimde bir platform kullanabilir. – DC

BÖLÜM 2: kısaca bir NFT satın almak istiyorsunuz

 1. NFT’ler gerçekten ne kadar kalıcı?
  Blok zinciri var olduğu sürece buradalar, zira bir NFT’yi blok zincirine girdikten sonra silmenin bir yolu yok. Ancak bir NFT’yi “yakarak” elden çıkarabilirsiniz; bu, onu kalıcı olarak geri alınamayacağı belirli bir cüzdana – boş yada yanma adresi olarak adlandırılan – göndermek anlamına gelir.

Bir NFT yakmak zaman zaman alıcının vicdan azabından dolayı yapılır. Ve bazı NFT yaratıcıları, sahiplerini başka bir şey karşılığında dolaşımdan çıkaran NFT’lerini yakmaya aktif olarak teşvik ediyor. Örneğin, Tom Sachs Roket Fabrikası’ndan bir dizi füze gemisi bileşeni toplayıcıları, eksiksiz bir roket “inşa etmek” için bunları yakabilir. Ardından, gönderide fizyolojik bir sürüm alabilirler. – DC

 1. Peki iyi mi bir NFT satın alabilirim?
  Ellerinizi bir NFT’ye sokmak tam olarak rahat değil, ancak fazlaca karmaşık olması da gerekmiyor. Beş kolay adımda ilkinizi iyi mi alacağınız aşağıda açıklanmıştır. -JK
 2. Bir MetaMask cüzdanı kurun. MetaMask, NFT’lerinizi saklayacağınız OG dijital cüzdanlarından birini yapar. NFT pazaryerlerinde çalıştığı ve tarayıcınıza kurulumu kolay olduğu için popüler bir seçimdir. MetaMask, cüzdanınız için hususi anahtar görevi gören 12 kelimelik “gizli saklı kurtarma ifadenizi” oluşturacaktır. Bunları yazın – mesela gerçek bir kağıda – ve bir kasa benzer biçimde bir yere saklayın veya emin bir gizyazı yöneticisi kullanın. Onları kimseye gösterme ve kaybetme. Bunu yaparsanız, cüzdanınıza erişiminizi kaybedersiniz.
 3. Biraz eter satın alın. Coinbase benzer biçimde bir kripto borsasına gidin, banka hesabınızı bağlayın ve kripto para birimi satın almak için eski moda bir fiat kullanın. Çoğu NFT, Ethereum blok zincirindeki belirteçlerdir, bu nedenle bu zincirin para birimi olan etere (ETH) yükleyin. NFT fiyatları pratikte ücretsizden milyonlara kadar değişmiş olur, bu nedenle, NFT’nizin değer tankları varsa, cüzdanınızı kaybetme mevzusunda rahat hissettiğiniz miktarla doldurun.
 4. Discord’a katılın. Anlaşmazlık, NFT sohbetinin gerçekleştiği yerdir. Belirli topluluklar değişik ilgi alanlarına hitap eder ve hangi NFT’lerin düştüğünü, hangi projelerin dolandırıcılık olduğunu ve hangilerinin sizi sadece bir ETH yığını haline getirebileceğini yada en azından mükemmel bir Twitter profili resmi yapmanıza yardımcı olabilir.
 5. Bir NFT pazar yerini ziyaret edin. En büyük ve en muhtelif pazar yeri olan OpenSea, web’in her yerinden NFT’leri toplar – kısaca burada derhal hemen her şeyi bulabileceğiniz demektir (10,000 £ kadar listelenmiş olan “porno” kelimesinin bir NFT’si dahil). Diğer pazaryerlerinin kendi uzmanlık alanları vardır: Nifty Gateway, damlalarla sokak giyimi hayranlarına hitap eder ve KnownOrigin ve Snark.Art güzel sanatlar için daha iyidir.
 6. NFT’nizi satın alın. OpenSea gibi platformlar, satıcıların tutarları listelemesine veya aleni artırmalar düzenlemesine izin verir ve alıcılar teklif verebilir. Hemen Satın Al yada Teklif Ver düğmesini tıklamak kadar basit – tıpkı çevrimiçi bir pantolon satın almak şeklinde. Pantolon satın almaktan değişik olarak, blok zinciri işlemleri “petrol” yada bu tarz şeyleri çalıştırmak için ihtiyaç duyulan enerji maliyeti için ücret alır – bu nedenle NFT’nin fiyatından biraz daha fazlasını masrafa hazır olun. Ve aynen böyle, blok zincirinin küçük bir parçasına sahipsiniz.

NFT toplayıcılarının kısa bir sınıflandırması


Hızlı yüzgeç: Son derece çevrimiçi ve her zaman erken olan, öteki insanların FOMO dalgalarında sörf yapan, elde edilmesi zor olan her şeyi basan, sonrasında da katılmak için extra ödeme meydana getiren geride kalanlara satan birisiniz.

Sanata saygı duyan: Dijital sanatların hamisi, bir gün milyonlara satarsın ya da satmazsın. Her şey sıfıra inerse, cüzdanınızdaki sanata hayran olabilirsiniz, bir zamanlar gerçek bulunduğunun kanıtı.

Yatırımcı: Bir risk sermayesi zihniyetiyle , en ustalaşmış görünen NFT’ler üstünde büyük bahisler yapmak için endüstri bağlantılarından yararlanırsınız ve onların ünlü isimler haline gelmelerini umarsınız.

Normal: Sağlıklı besleniyorsunuz, dışarı çıkıyorsunuz ve bir noktada kuzeninizin yaptığı bir NFT’ye 200 £ harcayabilir ve bir daha hiç düşünmeyebilirsiniz. Ama kuzenin seni sonsuza kadar sevecek.

 1. Geç geliyormuşum gibi hissediyorum. Nasıl bilgide kalabilirim?
  O kadar geç kalmadın! Bütün dünya daha yeni dönmeye başlıyor. Sonsuz bir ETH arzının yanı sıra, bir NFT tüccarı için bir sonraki en iyi şey, emin bir eyleme geçirilebilir bilgi akışı aramaktır – reel kafaların “alfa” söylediği şeye. En iyi şeyler çoğu zaman özel Telegram gruplarında paylaşılır, burada balinalar – tek başına piyasayı sallayacak kadar varlıklı olanlara atıfta bulunan eski bir ödünç alınmış hisse senedi ticareti terimi – balina meselelerini tartışır.

Bazı tüccarlar, bitmeyen tartışmalar, nane paraları için çekilişler ve tecim araçlarına erişim vaat eden MVHQ yada Origins gibi Discord’daki kapılı alfa gruplarına katılmak için ödeme yapar. Çok sayıda ücretsiz vasıta da var: Whats Minting, NFT darphanelerinde trend olan yüzeyler. Ve Context, diğer insanların cüzdanlarının Instagram beslemesi gibidir. Gizlenmek için harika. – DC

 1. Sadece meraktan soruyorum, kendi NFT’mi yapabilir miyim?
  Çok azı başarıya ulaşmış oldu, sadece tecrübe etmek oldukça kolay: Zombie Zoo koleksiyonu 2021’de Japonya’da sekiz yaşındaki bir çocuk tarafınca çizildi. Bu niçin siz olmayasınız? PFP sanatçıları, karakterlerinin özelliklerini (uzaylı derisi ve kovboy şapkaları vb.) tasarlamak için Photoshop yada Procreate’i kullanabilir ve arkasından Bueno şeklinde kodlama gerektirmeyen bir araçla son resmi oluşturabilir. İyi sanatçılar için Zora gibi pazar bölgeleri, bir bir görüntüleri, videoları, sesleri ve metinleri basıp satmanıza izin verir. Hedeflerinize bağlı olarak, zeki sözleşmenizi yazması için bir geliştirici kiralamak isteyebilirsiniz – ve belki de bir camia yöneticisi kiralamak isteyebilirsiniz, böylece bok taraftarı vurursa, sizin yerinize çevrimiçi olarak başka biri bağırabilir. – DC
 2. NFT’lerimi çalınmaktan iyi mi korurum?
  NFT piyasasına milyarlarca dolar aktı ve güveler şeklinde dolandırıcıları ateşe verdi. İşte dikkat etmeniz gereken birtakım yaygın dolandırıcılıklar. -JK

Halı çekme: Hareketli bir NFT projesi, bir ihtimal de bir ünlünün desteği ile başlıyor. NFT’nin veya alakalı kripto paranın fiyatı yükselir… yalnızca projenin kurucuları ilk pompadan elde ettikleri hasılatları nakit olarak alıp kalan sahiplerine bir yığın değersiz dijital mal bıraktıktan sonra çarpıcı bir halde düşer.

Sahte darphane: Çoğu NFT projesi kıtlıktan değer elde eder. Bored Ape Yacht Club gibi popüler, tükenmiş koleksiyonlar, dolandırıcılara, var olmayan yepyeni Bored Apes çağrılarını tweetleme mevzusunda ilham verdi. Nane için linke tıklamak, bunun yerine, dolandırıcıların kurbanlarının cüzdanlarından çalmalarına izin verir.

İntihal koleksiyonu: Evet, NFT’lerin dijital bir çalışmanın gerçekliğini doğrulaması gerekiyor, ancak işi kendisi yaratmamış olsalar bile herkes bir JPEG’i NFT’ye dönüştürebilir. Popüler NFT projelerine benzeyen ancak doğrulanmış içerik oluşturucular tarafınca listelenmeyen yada tanınmış, yerleşik koleksiyonların ters görüntüleri olan koleksiyonlara dikkat edin.

 1. Dolandırılmamak için kişisel düzeyde yapabileceğim başka bir şey var mı?
  Brülörler kullanın. NFT’lerinizi birden fazla cüzdana yayın, böylece bir cüzdandan taviz verirseniz her şeyi kaybetmezsiniz.

Akıllı sözleşmeleri okuyunuz. Yanlışlıkla birine 20 £ artı Bored Ape’inizi ücretsiz bir şekilde göndermeyi kabul etmeyin.

Bir donanım cüzdanı alın. Bunlar, çoğu sanal saldırıyı engellemiş olan NFT’leri hareket ettirmek için fizyolojik düğmelere yada dokunmatik ekranlara basmayı gerektirir.

Spam’i yoksay. Cüzdanınıza gönderilen DM’leri ve garip NFT’leri görmezden gelin; bunların her ikisi de kötü niyetli sözleşmelere sahip olabilir.

Dikkatlice esnetin. Pahalı bir PFP kullanmak, bilhassa hesabınızın ihlali niteliğinde sizi dolandırıcıların hedefi haline getirebilir. – DC

 1. Kulağa çılgınca geliyor. NFT’ler ne kadar garipleşebilir?
  2018’de, geleneksel sanat dünyasında bir patates fotoğrafını 800.000 £’den fazla sattığı için aslına bakarsanız büyük bir anlaşma olan sanatçı Kevin Abosch, birazcık garip bir şey denemeye karar verdi: Kendi kanını kullanarak kendini bir blockchain koleksiyonuna dönüştürmek için kullandı. Müsait bir şekilde IAMA Coin isimli bir proje. Açıklamasına izin vereceğiz. -JK

“Bir sanatçı olarak metalaştırılmaya keyifli bir tepkiydi. Dikkat, işimin sanat içerikli değerinden ideal olmayan parasal değerine kaymıştı. Bir meta olarak muamele göreceksem, kendimi her biri Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 jetonu olan 10 milyon sanat eseri şeklinde ‘belirteçleştireceğimi’ düşündüm.

“O sanal sanat eserinin bir arkadaşı olarak, kendi kanımla bazı fiziksel sanat eserleri yaptım. (Karım bir doktor ve birazcık önce çizdi.) Blok zincirine bir sözleşme yerleştirdiğinizde oluşturulan adresi kullandım ve bu işleri kağıt üstünde yapmak için bir lastik damga yaptım. Daha sonra kendimi doygunluk edici bir halde blok zincirine koyduğumu hissettim.” – Kevin Abosch

BÖLÜM 3: NFT’ler sanatın geleceği mi – yoksa başka bir şey mi?

 1. Böylece ilk NFT’mi satın aldım. Bu şeyi nasıl görüntülerim?
  NFT’niz bilgisayarınızda yaşarken, birkaç ürün dijital sanat ile fizyolojik görüntü arasındaki boşluğu doldurur. Canvia’nın çerçeveleri, dijital sanatınızın bir baskı veya tablo şeklinde görünmesini sağlamak için özel teknolojiyi kullanır ve Infinite Objects, NFT’nizi aslına bakarsan 100 £ gibi düşük bir fiyata satın almanızı sağlar. Lago’nun yeni 7.500 sterlinlik NFT çerçevesi şimdiden bir durum sembolü olmayı vaat ediyor: TV’ye benziyor ve sesli komutlara yanıt veriyor. -JK _
 2. NFT’ler gerçekten sanat mı?
  Noah Davis, Beeple , FEWOCiOUS ve Justin Aversano’nun manşet satışlarına öncülük ettiği New York’taki Christie’s’de NFT müzayedelerini yönetiyor . Aynı zamanda, NFT çizgi film kurtlarından oluşan daha az varlıklı bir koleksiyon olan Howlerz’in arkasındaki sanatçı. – DC

“On yıldan fazla bir süredir sanat müzayede dünyasındayım ve bu Beeple NFT‘yi 55 milyon sterline satmam gerekiyor. Merkezden uzaklaşmanın tüm vaatlerine inandığım ve sanatçılara oldukca daha çok adalet kazandırabileceğine inandığım için burada kaldım.

“Orada nerede ise hiç nesnel reel yok ve ‘Sanat nedir?’ mutlaka onlardan biri değil. CryptoPunks’a ve bir Rothko resmine bakarken aynı duyguyu hissetmiyorum fakat ikisi de sanat olarak anılmaya değer. İlham almak ve sanatçının bu vizyonuyla kutsal bir birliktelik yaşamak için müzelere ve galerilere gidiyorsunuz. PFP’ler ile maneviyatla uğraşmazsınız – hedonizmle uğraşır ve eğlenirsiniz.

“Howlerz’ı yaratırken bundan faydalanıyordum. Aynı zamanda NFT’ler ile alakalı dediğim her şeyin doğru bulunduğunu kanıtlama yöntemimdi. Bir patrona ihtiyacım yoktu. Galeriye ihtiyacım yoktu. Beni mutlu eden şeyleri çizmeliyim.” – Noah Davis

 1. Peki sanatçılar bu konuda ne düşünüyor?
  NFT alanının, iyi veya kötü, inanılmaz dolandırıcılık ve sahtekarlıkların Vahşi Batısı olduğu oldukça aleni. Ancak mülkiyeti yeniden dağıtmaya ve daha adil modeller yaratmaya çalışan çok ilginç yeni yapılar da var. David Rudnick, NFT alanının en iddialı sanatçılarından biri olarak ismini duyuran bir grafik tasarımcı. Tomb Series, müzayedeleri deli mekanikler, dünya genelinde etkileşimli kurulumlar ve müzisyenlerle işbirlikleri ile birleştiren serigrafi, kitap ve NFT’ler gibi 177 sanat eserinden oluşan bir koleksiyon. Zincirleme sanatta büyük bir deney. – DC

“NFT alanındaki odağın şu anda süper vızıltılı şeyler üzerinde bulunduğunu biliyorum. Projeler bir gecede şaşırtıcı meblağlar elde eder, sonrasında çöker ve yanar. Ama bunlar ancak klasik ilk günler, altına saldırı dolandırıcılığı. Gerçekten yeni olan şey, bir sanatçının sözleşme düzeyinde kullanabileceği mekanizmalardır.

“Geçen yıl NFT yayıncısı Folia ile zincire vurduğum emek harcama, Exodus II, bir dizi şiir. Çok basit bir mekanizması var: 19 şiir 40 yıllık bir süre arasında sırayla açılıyor. Yarın ölecek olsam, bu işlerin dağıtımını ve dağıtımını kesintiye uğratacak hiçbir şey yok, bundan dolayı zincir üstünde ve otomatik.

“Zaman, izin, izleyici katılımı parametreleri olabilir – parlak zeka sözleşmeler sanatçıların yapabileceklerinin yelpazesini genişletir. Yaşamlar boyunca ve ötesinde ortaya çıkabilen zincir üstündeki iş gövdelerini göreceksiniz. Ajansın, yaratıcının kendisinin dışında dağıtıldığı emek harcamaları göreceksiniz. İzleyicilerin daha fazlasını yapmasına izin verilebilir veya izleyiciler reddedilebilir. Karşılaşmalar için yeni biçimler ve olanaklarla yeni deneyimler yaratılabilir.

“Son projem Tomb Series, kitap ve zincir halinde piyasaya çıkıyor. Koleksiyonerler, bu sistemlerin sanatın geleceği için rekabet ettiğini görmemeli. Sanatçılar, yeni fiziksel sonuçlar yaratmak için her ikisini de kullanmak için şu anda ajansa sahipler. İnternette olmak kadar rahat veya basit değil. ” – David Rudnick

 1. Moda NFT’lerinin nesi var?
  Pek oldukca köklü moda markası NFT’lerle uğraştı : Nike, Adidas, Gucci, Louis Vuitton, sokak giyim markası The Hundreds ve saatçi Jacob & Co, bunlardan ancak birkaçı. Grimes’ın sanal bir konserinde kendi hususi topluluğunu başlatan Auroboros gibi dijital ileri moda evleri var. Gerçekten, iş modeli normalden fazlaca değişik değil: sınırı olan sayıda lüks mallar sattığı bilinen firmalar, çoğu zaman oldukça yüksek fiyatlara haiz minik düşüşlerle tam olarak bunu meydana getirmeye devam ediyor.

Yine de birkaç moda projesi değişik bir yaklaşım benimsiyor. Örneğin, tasarımcı Jeremy Karl tarafınca ortaklaşa açılan Hibiscus DAO, NFT’lerin telif haklarını yaratıcılarla paylaşma ve net bir köken çizgisi gösterme kabiliyetine dayanan bir “moda Legoları” sistemine öncülük ediyor. Buradaki fikir, gerçek dünyadaki kıyafet üretimini daha adil hale getirmektir. Açık kaynaklı nakış dosyalarından “köle olmayan emeğin kanıtını” gösteren satın alma siparişlerine kadar her şey için NFT’leri kullanarak blok zincirindeki tedarik zincirini takip edecekler. – DC

 1. Müzik NFT’leri ne olacak?
  Müzik genellikle hızla gelişen teknolojinin ön saflarında yer alır. David Greenstein, Snoop Dogg ve LATASHÁ şeklinde sanatçıların şarkılarının sınırı olan sürümlerini NFT olarak sattıkları küratörlüğünde bir platform olan Sound.Xyz’in kurucu ortağıdır. – DC

“Spotify, tüm zamanların en büyük tüketici ürünüdür. Ancak dezavantajlardan biri, sanatçıların müziklerinden tam zamanlı olarak geçimlerini sağlamak için on milyonlarca akış almaya zorlanmasıdır. Örnek olarak, Sound ile önce 0.1 ETH için bir şarkıyla ilişkilendirilmiş 25 NFT yaptık. Sound drop’larımız tükenmeye başladığında yaklaşık 8.000 sterlin aldık ve yılda 10 şarkı yaparsanız, çok daha az destekçiyle bu 80.000 sterline yakın olur. Şarkıyı herkes ücretsiz olarak dinleyebilir ve reklam yoktur. Bunların hiçbiri nakit kapmakla ilgili değil. Sanatçıları doğrudan sanatlarıyla desteklemek, insanların müziğe istedikleri gibi değer vermelerine izin vermek ve toplum oluşturmakla ilgilidir. Müzik NFT’lerinin bütün amacı, müziğinizi yeni yollarla denemektir. Bu sektörde her vakit tek bir iş modelini kabul eder ve 10 sene sonrasında çalışmayı bıraktığında değiştiririz,– David Greenstein

 1. En önemlisi, NFT‘ler harbiden çevreyi korumaya yardımcı olabilir mi?
  Ethereum blok zincirinin çevresel maliyetleri hakkındaki konuşmalar, çoğu zaman bu senenin ilerleyen saatlerinde teknolojinin daha azca enerji tüketecek halde değişeceği vaatleriyle sona eriyor. Bu yeterli mi? Terra0, rejeneratif vahşi doğaya ve diğer eko-düşünceli NFT deneylerine destek olmak için parlak zeka sözleşmeler kullanacak olan, kendine ilişik orman konseptiyle tanınan bir grup sanatçıdır. – DC

Paul Seidler (kurucu ortak): 2015 senesinde başladığımızda kripto için çok farklı bir zamandı. İnsanlar bütün bu sibernetik rüyalara sahipti. Zincirdeki bireysel organizmaların iyi mi temsil edileceğiyle ilgilendik: ağaçlar, çiçekler, bitkiler.

Paul Kolling (kurucu ortak): Prenma Daemon , geleneksel bir sanat kurumunda sergilediğimiz ilk projeydi. Bu bonsai ağacına sahiptik ve gereksinim duyduğu her şey – su, budama, ışık sağlamak için elektrik – akıllı bir sözleşmedeydi ve sadece tesis hizmetleri için ödeme yaparsa sağlanabilirdi. Bunun için seyircinin bahşiş vermesi gerekiyordu. İnsanların ona bakmak zorunda kalacağı veya öleceği bu reel ömür toplumu Tamagotchi durumunu yarattı. Sadece bir kişi değil, onunla uğraşan herkesti: Görüyorum ki buna gereksinim var. Bunu çözebilirim. Yapar mıyım?
Seidler: Tüm sorunları çözen evrensel bir sistemimiz yok, sadece sanat kanalıyla sorunlara işaret edebilir ve onlara değişik şekillerde bakmak için prototipler sağlayabiliriz.

 1. Ya da bir ihtimal dünya?
  Rus feminist sanat kolektifi Pussy Riot’un bir parçası olan Nadya Tolokonnikova, 2012’de Vladimir Putin’e karşı bir protesto düzenlemiş olduğu için hapiste yattı. Otoriter hükümetlerin gücünü ilk elden bilen Nadya Tolokonnikova, NFT’leri geçen senenin başlarında 178 puan topladıktan sonra aktivizm için bir araç olarak tanımladı. ETH – bugün yarım milyon ABD dolarından fazla – grubun “Panik Atak” videosunun NFT’lerini satarak ve bir kısmını Rusya’da aile içi şiddet mağdurlarını desteklemek için bağışlayarak.

Tolokonnikova , GQ’ya “Bu, banka hesapları dondurulanlar için iyi bir ekonomik vasıta” diyor .

Böylece UkraineDAO’nun kurulmasına yardım etti ve Ukrayna bayrağının NFT’tepsi satarak “ancak birkaç gün arasında” yaklaşık 5 milyon sterlin topladı. Kripto yardımıyla, fonlar direkt yararlanıcılarına gidebilir: Ukrayna hükümeti ve Ukrayna’daki hayır kurumları. Tolokonnikova, “Kripto ile herhangi bir bürokrasiyle yüzleşmek zorunda kalmadık” diyor. “Bu parayı topladık… ve insanlar derhal kullanabilir.”

Tolokonnikova o zamandan beri, NFT icra eden hanım, ikili olmayan ve LGBTQ+ sanatçıların “taban fiyatını” yükseltmeye adanmış UnicornDAO adlı yeni bir proje kurdu. Şimdiye kadar çalışmaları için 800.000 £ ‘dan fazla harcadı. “Çoğunlukla [kripto] hala bir adam kulübü” diyor. “Sektörü daha adil hale getirme çabalarına rehberlik etmek için buradayız.” -JK _

 1. Tamam, fakat şimdi bütün bunları biliyorsam, ya bundan nefret edersem? Uygun mu? FOMO’dan ölecek miyim?
  Bunların hepsi aptalca geliyorsa, dürüst olmak gerekirse, muhtemelen bundan kaçınabilirsiniz. Para kazanma hevesleri gelir ve masraf: 90’lardaki piramit şemaları, dot-com balonuna yatırım yapanlar, 2000’lerin başlangıcında dokuzdan beşe değişen günlük tüccarlar. Başka bir deyişle, geçen yıl NFT tutan toplam Ethereum cüzdan sayısı sadece 3 milyondu – tam olarak tanıdığınız hepimiz değil. Bazı insanlar hobilerini, kariyerlerini, hayatlarını değiştirecek. Diğer birçok insan ona bir göz atacak, tadına bakacak ve biraz para kazandıktan yada kaybettikten ve cüzdanlarına havalı görünümlü JPEG’ler ilave ettikten sonra çıkacak. Unutmayın, Amazon ve PayPal’ı birkaç şahıs kurdu. Pets.Com’da pek oldukca insan nakit para kaybetti. Hangisi olmak istediğin o kadar da sana bağlı değil – ikisinden biri olmakla uğraşmak isteyip istemediğin sana kalmış. – DC

WEBİLGİNÇ YOUTUBE KANALI COİN SON DAKİKA OYNATMA LİSTESİ SON VİDEOMUZ


WEBİLGİNÇ Sosyal Medya Hesaplarımız

YOUTUBE  TWİTTER  ANDROİD

Tavsiye Sitelerimiz

 www.112acilfm.com - www.112acilfm.netPaylaş

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir