içinde

Nobel Ödüllü Ekonomistten “Can Sıkan” Bitcoin Yorumu! 

Lider kripto son günlerdeki derin düşüşün akabinde bugün bir ralli başlattı. Bitcoin, 18 bin doların altına sarktıktan sonra toparlandı ve ruhsal düzey 20 bin doların üzerine çıktı. Bitcoin topluluğu, önder kripto paranın kısmi uygunlaşması konusunda heyecanlı görünüyor. Bununla birlikte, Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, bunun yalnızca bir ‘parlama’ olduğunu söylüyor.

Paul Krugman: Bitcoin (BTC)’nin mütevazı rallisi “Ölü Kedi Sıçraması”

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere kripto para piyasası son hafta hayli acı çekti. Kırmızı günlerden sonra bugün önder kripto Bitcoin önderliğinde piyasa kayıplarının bir kısmını telafi etti. Basın vaktinde BTC fiyatı yine 20 bin doların üzerine çıkmayı başardı. Bu seviyeyi koruyup koruyamayacağı ise meçhul. Zira kimi yorumculara nazaran bu hareket süreksiz bir canlanmayı söz ediyor.

Bu halde düşünlerden birisi de Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman. Ünlü ekonomist de bu rallinin düzmece olduğunu düşünüyor. Krugman, Bitcoin’in bu fiyat hareketini ‘ölü kedi sıçraması’ olarak tanım edilen durumla özdeşleştiriyor. Paul Krugman, Twitter hesabından yaptığı yorumda, şu tabirleri kullanıyor:

Bu sabah itibariyle BTC mütevazı bir ralli yaşıyor. Muhtemelen yalnızca meyyit bir kripto sıçraması. Fakat tekrar de biraz geçmişin alakalı olabileceğini düşündüm. Dot-com balonu ve kripto ortasında birçok farklı paralellik var. Lakin birebir vakitte zıtlıklar da var. Yakında tüm bunlar hakkında daha fazla yazacağım.

Bitcoin’in piyasa performansı

Bilindiği üzere ayı piyasalarında, fiyatlar düşüş eğilimini sürdürmeden evvel kripto para üniteleri ve öteki varlıklar için kısa vadeli yükselişler görmek olağandır. Bu cins durumlar da ‘ölü kedi sıçraması’ olarak yorumlanıyor. Bir canlılık işareti değil, yalnızca tepkisel bir hareket.

Bitcoin fiyatı, 18 Haziran’da, Bitstamp borsasında Aralık 2020’nin başından beri en düşük düzeyi olan 17.930 doları gördü. Yazının yazıldığı sıralarda CoinMarketCap datalarına nazaran 20.561 dolardan süreç görüyordu. Bu da Bitcoin için son 24 saatlik müddette yaklaşık %16’lık bir koşu manasına geliyor. Bununla birlikte başkan kripto, 69 bin dolarlık tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden %70 aşağıda.

Bitcoin fiyatı günlük grafik / Kaynak: CoinMarketCap

Her ne kadar Bitcoin, yeşil bölgede yol alsa da birtakım analistlerin 100 bin dolarlık maksatlar dikkate alındığında kat etmesi gereken daha çok yolu var. Öte yandan birtakım analistler de Paul Krugman ile emsal halde düşünüyor. Bu nedenle BTC’nin daha fazla tabanlara dalacağını öngörüyor. Kimin haklı olduğunu vakitle göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Haftalık Altın Fiyatları Kestirimi: Bu Düzeyler Bekleniyor!

Bitcoin 18 Bin Doları da Kırdı! Satışları Ne Önleyebilir?