içinde

O Gelişmelere Dikkat: Altın Hafta İçinde Bu Düzeyleri Görebilir!

Altın fiyatı, ABD dolarının geri çekilmesiyle en büyük haftalık düşüşü geride bıraktı. Bununla birlikte, sarı metal Pazartesi günkü Avrupa seansına girerken 1.845 dolar civarında hafif çıkarlar kaydetti. Bu ortada traderlar sakinlik kaygıları ortasında ABD PMI’larını ve Fed Lideri Jerome Powell’ın tabirini bekliyor. Bu yüzden piyasa analisti Anil Panchal, düzeltici geri çekilmeyi kuşkulu görüyor.

Altın fiyatı ABD dolarının geri çekilmesiyle toparlandı

Dolar boğaları Fed siyaset yapıcılarından yeni ipuçları bekliyor. Bunu tesiriyle ABD Dolar Endeksi (DXY), Cuma günkü toparlanma hareketlerini %0,23 düşüşle sildi. Bunu yaparken, DXY, ABD pay senedi ve tahvil piyasalarında sakin bir seans sırasında evvelki üç haftalık yükseliş trendini konsolide ediyor. St. Louis Federal Rezerv (FRED) bilgilerine nazaran, ABD enflasyon beklentilerindeki düşüş, DXY’yi aylık %2,60’a yakın taban düzeyini tazeleyerek boğmuş üzere görünüyor.

Şahin Fed konuşmacıları altın üzerinde aşağı taraflı baskı uyguluyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed Siyaset yapıcıları, %0,75 oran artışını desteklediler. Fed öncesi karartma sona erer ermez son kamuoyu önüne çıktıklarında, hareketi haklı çıkardılar. Hasebiyle şahin Fed konuşmacıları, evvelki hafta altın fiyatına baskı uyguladı.

Önemli Fed şahinleri ortasında Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari, Temmuz ayında 75 baz puanlık bir faiz artırımını daha destekliyor. Cleveland Federal Rezerv Bankası Lideri Loretta Mester da enflasyonun ileriye hakikat daha yumuşak olacağı beklentilerini reddetti. Ek olarak, Hazine Bakanı Janet Yellen de iktisatta yavaşlama beklentilerine değindi. Lakin Yellen, sakinlik tasalarını dışladı.

Powell’ın şahinleri savunması gerekiyor

Çarşamba günü, Fed Lideri Jerome Powell’ın Senato Bankacılık Komitesi önünde söz verecek. Powell, 1994’ten bu yana en büyük faiz artışını gerekçelendirmesi gerekecek. Altı aylık Para Siyaseti Raporu, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) ikinci çeyrekte ölçülü bir halde artma yolunda göründüğünden bahsediyor. Reuters’e nazaran, Powell bu rapor hakkında tanıklık yapmaya hazır. Analisti şu değerlendirmeyi yapıyor:

Durgunluk kaygıları ortasında para siyasetinde daha fazla saldırganlığı desteklemek Fed İşvereni için sıkıntı bir iş olacak. Bunu yapmaması durumunda altının son toparlanmasını uzatması beklenen.

PMI’lar altın traderları için çok değerli olacak

ABD’nin son zamanlardaki karamsar datalarına şahit olduk. Analiste nazaran, bilgilerin daha da yumuşaması altının daha güçlü kalmasını sağlayacak. Bu nedenle Haziran PMI’larının ön dataları altın traderları için çok değerli olacak.

Cuma günü, ABD’nin Mayıs Sanayi Üretimi 0,4 olan piyasa kestiriminin altında %0,2’ye düştü. Detaylar, istikrarlı Kapasite Kullanımı ve üretim çıktısında bir daralma önerdi. Kestirimler, kelam konusu ay için biraz daha düzgün hizmet göstergesine karşı Haziran ayı için S&P Küresel İmalat PMI’sinin karamsar bilgilerini gösteriyor. Sonuç olarak, Bileşik PMI’nın, evvelki 53,6’ya kıyasla 53,7’de değişmeden kalması mümkün.

Çin karışık sinyaller veriyor

Çin, para siyasetlerinde değişiklik olmadığını açıkladı. Ayrıyeten Covid şartlarında güzelleşmeye şahit oldu. Bunlara karşın altın fiyatını destekleyemiyor. Analist, bunun nedenini şu şekile açıklıyor:

Dünyanın en büyük ikinci külçe kullanıcısının ekonomik büyümesi dingin. Ayrıyeten, 2022’nin ikinci çeyreğinde %3,0’lık düşük GSYİH büyümesiyle ilişkili olması beklenen.

Çin Halk Bankası (PBOC), 5 yıllık ve 1 yıllık Kredi Prime Rate (LPR)’yi Pazartesi günü sırasıyla %4,45 ve %3,70 olarak açıkladı. Oranlar değişmeden kaldı. Bununla birlikte, Pekin ve Şanghay’daki Covid sayıları güzelleşti. Dahası, hafta boyunca aktivite denetimlerinde gevşemeye yol açtı. Fakat Shenzen, mahallî Covid hadiseleri nedeniyle yeni karantina tedbirleri açıkladı.

Altın fiyatı teknik görünümü: Genel trend ayı eğilimini koruyor

Piyasa analisti Anil Panchal altının teknik görünümünü şu formda kıymetlendiriyor. Altın fiyatı, Mart başından itibaren aşağı yanlışsız eğimli bir direnç çizgisini geçmedi. Bu bölgedeki tekrarlanan başarısızlıklara karşın 200-DMA civarında tahterevalli üzere davranıyor. Sarı metal kısa vadeli kıymetli bir mahzurdan geri çekildi. Buna ek olarak, istikrarlı RSI ve sakin sinyaller de fiyatın güneye yanlışsız daha da zorlandığını gösteriyor.

Bununla birlikte, fiyatın 1.843 dolar olan 200-DMA düzeyinin altına düşmesi durumunda, 1.830 dolar civarındaki ay başlangıcı taban düzeyinin yakın dayanak sunması muhtemel. Bununla birlikte, basın saatine kadar 1.804 dolara yakın olan beş haftalık bir trend çizgisi dayanağı, daha sonra ayıların girişine meydan okumak için 1.800 dolar eşiğinden evvel gelecek.

Bu ortada, üstte bahsedilen direnç çizgisinin, en geç 1.855 dolar civarında, üst istikametli net bir kırılması, altın boğalarına açık bir davet değil. Zira 1.872 dolar civarındaki 50-DMA düzeyi ve 1.880 dolar civarındaki aylık en yüksek düzey, sonrasında üst istikametli momentuma meydan okuyacaktır. Genel olarak, altın fiyatının daha fazla yatay ivmeye şahit olması beklenen. Lakin genel trend ayı eğilimini koruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Uzman Uyardı: Gözünüz Hafta İçinde Bu 4 Altcoin’de Olsun!

Hepsiburada’dan Amazon Prime’a rakip hizmet: Hepsiburada Premium Webilginç