içinde

Olli Rehn Dijital Euro’da Avantajlar Görüyor Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

Avrupa Merkez Bankası‘nın (ECB) Finlandiyalı üyesi Olli Rehn mümkün dijital bir Euro’nun yararlı olabileceğini görüyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın üzerinde çalıştığı mümkün bir dijital Euro para ünitesinin hudut ötesi ödemeleri kolaylaştırmak ve dijital bir nakdî irtibat sağlamak üzere çeşitli yararları olabileceğini söyledi.

Dijital Euro Çalışmasının Ekim 2023’te Tamamlanması Ön Görülüyor

Olli Rehn, California Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, dijital Euro için araştırma kademesinin Ekim 2023’te tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

Rehn, daha sonra ECB’nin dijital bir euro oluşturmaya başlayıp başlamamaya karar vereceğini söyledi.

Merkez bankası parasının kullanılabilirliğini, sırf bankalar ortasındaki süreçlerden sıradan beşerler ortasındaki ödemeleri içerecek halde genişletmek üzere, bir merkez bankası dijital para ünitesini tanıtma fikrinin birkaç muhtemel yararını gördüğünü söyledi.

Rehn açıklamalarına ek olarak şunları da söyledi:

“Dijital bir Euro, insanlara nasıl ödeme yapacakları konusunda ek bir seçenek sunacak ve giderek dijitalleşen bir iktisatta süreç yapmayı kolaylaştıracaktır”

Rehn, mevcut özel kripto varlıklarının sınırlamalarının, değişken fiyatları ve siber risklere karşı savunmasızlıkları nedeniyle “yapısal” olduğunu da kelamlarına ekledi.

Rehn, ABD Federal Rezerv Lider Yardımcısı Lael Brainard‘ın son yorumlarını yineleyerek şunları söyledi:

“Dijital, lokal inançlı merkez bankası parası biçimi, geleceğin finansal sisteminde tarafsız ve sağlam uzlaşma katmanı sağlayarak istikrarı artırabilir”

Ek olarak Haziran ayında, Fed Lideri Jerome Powell‘ın lehinde konuşmasıyla birlikte, Fed, dijital bir dolar getirme fikri hakkında fikir arayan dört aylık bir kamuoyu istişare sürecini tamamlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bitcoin Düşüşte! Piyasada Son Durum – 24 Ağustos 2022 Webilginç Kripto Para Haber

Altında fiyatlamalar Cuma gününe odaklandı