içinde

Paranızı ve NFT’lerinizi Korumak için 7 Adım

NFT’ler geçen yıl dünyayı kasıp kavurdu. Bu yeni teknoloji, sanat, müzik, oyun ve emlak gibi dijital ve gerçek dünya öğelerini kapsayan blok zinciri destekli bir mülkiyet biçimidir.

Popülerlik artmaya devam ederken, 1800’lerin altına hücumuna benzer bir dijital arazi gaspına ilham verdi.

NFT’lere olan talep, içerik oluşturucuları koleksiyonlarını dijital pazarlarda satmayı keşfetmeye yöneltti. Ortalama bir insan, parasını ve NFT‘lerini kaybetmeden trende nasıl girer? Güvende kalmak için atmanız gereken adımları özetleyeceğiz.

Paranızı nasıl korursunuz
NFT’lerin depolandığı blok zinciri teknolojisinin merkezi olmayan yapısı, işlemlerin daha az inceleme ile karşı karşıya kalması anlamına gelir. Ayrıca dolandırılmayı da kolaylaştırır. NFT acelesi sırasında paranızı korumak için bilmeniz gereken bazı şeyler :

  1. Yıkama ticaretine dikkat edin

Yıkama ticareti, insanlar NFT‘lerinin fiyatını artırdığında, bunları satılık olarak listelediğinde ve ardından NFT’leri kendi başlarına satın almak için “sahte” bir hesap oluşturduğunda gerçekleşir. Esasen, sahte talep ve değer yaratmak için NFT’lerini kendilerine satıyorlar.

  1. Araştırmanızı yapın

NFT alanında her zaman öğrenilecek yeni bir şeyler vardır. Satın almadan önce projeleri ve sosyal medya profillerini araştırın. Koleksiyonların resmi olduğunu doğrulamak için OpenSea’de mavi onay işaretlerine dikkat edin. İşlem geçmişini görüntülemek ve içerik oluşturucu ve sahip bilgilerini doğrulamak için NFT akıllı sözleşmelerini de doğrulayabilirsiniz.

  1. Pompalamaktan ve boşaltmaktan kaçının

Her yatırımcı NFT pastasından bir parça ister, ancak getiri getirmeyecek projelere büyük meblağlarda para pompalamamaya dikkat edin. Araştırın, NFT alanını öğrenin ve makul yatırımlar yapın.

NFT’lerinizi nasıl korursunuz
Her yeni teknolojide olduğu gibi, dolandırıcılar ve kötü aktörler pusuya yatıp savunmasız hedefler arıyor. Risklerinizi en aza indirmek için yapabileceğiniz şeyler var. NFT‘lerinizi ve yatırımlarınızı korumak için bazı adımlar şunlardır:

  1. Gözaltında olmayan bir kripto cüzdanı kullanın

Velayetsiz cüzdanlar (sıcak depolama olarak da bilinir) tipik olarak 12 ila 24 kelimelik bir tohum cümlesi (bunu asla kimseyle paylaşmayın!) ve bir dokunmatik kimlik ve şifre kombinasyonu ile korunur. Bilgisayar korsanlarına karşı korumalı olmasa da, NFT’lerinizi depolamak için önerilen bir yöntemdir.

NFT’lerinizi asla bir borsada veya pazar yerinde tutmayın. IP adresinizi gizlemek ve internet trafiğinizi ekstra bir güvenlik katmanı olarak şifrelemek için bir VPN almayı düşünün. NFT’lerinizi cüzdanda saklamanın yanı sıra, NFT’lerinizin anahtarlarını tutan cüzdanı güvenli bir şekilde yedekleyerek sahip olduğunuz NFT’leri korumak da önemlidir.

  1. Bir soğuk depolama cihazı edinin

Soğuk depolama (çevrimdışı veya harici sürücü), NFT‘lerinizi saklamanın en güvenli yoludur. Dijital varlıklarınızı bu cihazlarda tutarak dolandırıcılar, fiziksel soğuk depolama cihazınıza ve şifrenize erişmeden bunlara erişemezler. Soğuk hava deposu ile güvenlik için kolaylıktan ödün verirsiniz. Blok zincirinde her iş yapmak istediğinizde, soğuk cüzdanınızı bağlamanız ve şifresini çözmeniz gerekir. Ancak bu ekstra adımlar, sağladıkları güvenlikle karşılaştırıldığında hiçbir şey değildir.

  1. İçgüdülerinize güvenin

Bir anlaşma gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, öyle olduğunu varsayın. Kripto dünyası dolandırıcılarla dolu ve güvenlik konusunda en bilinçli olanlar bile kurban olabilir. Tetikte olun, mevcut dolandırıcılıklardan haberdar olun ve bir şey yolunda gitmiyorsa veya doğru gelmiyorsa içgüdülerinize güvenin.

NFT’lerin cazibesi artmaya devam ederken, kısa sürede yüksek getiri elde etme fırsatları var. NFT’leri çekici kılıyor ama aynı zamanda güvenlik endişelerini de beraberinde getiriyor. NFT acelesine katılmaya karar verirseniz, yukarıdaki adımları izleyin ve yalnızca paranızı ve NFT’lerinizi korumak için hesaplanmış riskler alın.

  1. NFT’lerinizi REV3AL ile doğrulayın

REV3AL teknolojisinin zincir içi ve zincir dışı çok katmanlı kimlik doğrulama ve kendi kendini doğrulama özellikleri, NFT’lerinizi değişiklik ve tekrardan koruyabilir. Bu özellikler, NFT’lerinize ve fonlarınıza yetkisiz erişimi sınırlamak için aşılmaz güvenlik katmanları kurarak dolandırıcıları caydırır.

Genel koruma sistemini daha da geliştirmek için her özelliğe ek dinamik değişken veri katmanları dahil ediyoruz. Bu sistemler, kullanıcıları dijital varlıklarına erişmeye veya bunları dağıtmaya yönelik yetkisiz girişimlerden korur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

plastik kaynak kapak

PLASTİK KAYNAK YAPMA – KIRILAN MOTORSİKLET PLASTİK PARÇASINA KAYNAK YAPTIK – TAMPON KIRIK KAYNAĞI OTOMOBİL TAMPON TAMİRİ EVDE PLASTİK KAYNAK

5g nedir

5G Nedir? Amerika taşıyıcıları şimdi bir tür 5G hücresel ağ başlattı Peki Türkiye’de 5G Ne zaman Gelecek