içinde

FED KARARI NE OLDU FED AÇIKLANDI MI FED SON DAKİKA !

FED HABERLERİ
FED HABERLERİ

Bu akşam Türkiye saatiyle 21:00’da FED kararı açıklanıyor olacak. 21:30’da ise FED Başkanı Powell tarafından konuşma yapılacak.

Buna ek olarak Avrupa Merkez bankası da bugün acil toplanma kararı aldı.

Mevcut enflasyon değerleri son 40 yılın en yüksek rakamlarına ulaşmış olsa da bu rakamlar, merkez bankaları güncel rakamları olarak değerlendirilmiyor. Bunun sebebi ise merkez bankasının beklenti yönetimine göre adım atıyor olmasıdır. Bu sebeple, bugün akşam saatlerinde açıklanacak olan kararda, faiz artışının ne kadar olduğu, projeksiyonda yer alacak enflasyon ve üyelerin gelecek yıla kadar kaç puanlık bir faiz artırımı beklediğine dair Powell’ın söylemleri dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.

Piyasa için hareketli geçen Pazartesi günü FED ile ilgili beklentiler %80 ihtimalle 50bp faiz artıracağına işaret ediyordu. Ancak salı günü bu rakamlar ciddi anlamda değişti ve %80 ihtimalle 75bp faiz artışı fiyatlanması söz konusu oldu. Bugün ise %5 oranla ise faiz artışı 100 bp şeklinde fiyatlanıyor. Beklentiler arasındaki ani ve sert geçişlerde piyasada ciddi düşüşlerin yaşanmasına neden oluyor.

S&P 500, 4 günlük bir süreçte üst üste değer kaybetmesiyle gündeme gelirken, Bitcoin ise 20.000$ üzerinde kalmaya çalışıyor. Kripto paraların toplam piyasa değeri ise 855 milyar dolara kadar düştü. Düşüş yönünde devam eden piyasanın toparlanması için gerekli para girişi olmuyor. Üstelik borsalara gönderilen Bitcoin miktarı da piyasanın toparlanması için biraz daha zaman olduğunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

METAVERSE

Bill Gates’ten NFT Eleştirisi ! Büyük Aptallık Teorisi

METAVERSE

Center Court’un 100. yılını anmak için 10 dijital koleksiyondan oluşan The Centenary Collection’ı piyasaya sürüldü !